مولتی ویتامین مینرال – مردان به چه مکمل هایی نیاز دارند؟

خواص بلوبری در کاهش فشارخون

مردان و زنان با توجه به سن و وضعیت سلامتی خود به مقادیر متفاوتی از ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند. به عنوان مثال، فرد مبتلا به استئوپروز (پوکی استخوان) به منظور حفظ سلامت استخوان های خود به ویتامین D و کلسیم بیشتری نیاز دارد. در این مقاله به ضرورت مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال توسط مردان خواهیم پرداخت.
نتایج پژوهشی که در مجله Journal of Nutrition منتشر شده نشان می دهد که هر چقدر سن بالاتر می رود تمایل فرد برای مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال بیشتر می شود. دلایل افراد برای دریافت این مکمل ها متنوع است، از جمله:
• تامین مواد مغذی که در رژیم غذایی آن ها به میزان کافی وجود ندارد
• کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن
• بهبود سلامت عمومی بدن

اغلب افراد به دریافت مکمل ویتامین ها و مینرال ها (مواد معدنی) که بیش از مقادیر توصیه شده باشد، نیاز ندارند. دریافت بیش از حد این مکمل ها می تواند برای سلامتی مضر باشد.
کارخانجات مکمل هایی را تولید می کنند که می توانند نیازهای تغذیه ای مردان را تامین نمایند. مقدار مواد مغذی موجود در این محصولات بر حسب میلی گرم (mg)، میکروگرم (mcg) و واحد بین المللی (IU) بر روی برچسب محصول درج می شود.

مکمل مولتی ویتامین مینرال برای مردان جوان:

افراد جوان باید از یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات کامل، لبنیات و غذاهای حاوی پروتئین (گوشت قرمز، ماکیان، ماهی و …) است پیروی نمایند. اگر رژیم غذایی از نظر مواد مغذی غنی نباشد مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال می تواند مفید باشد.
مردان جوان باید حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز دیافت کنند تا سلامت استخوان ها و دندان های آن ها تضمین شود. علاوه بر این، بدن برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد. توصیه می شود مردان جوان روزانه حداقل ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D دریافت نمایند.
میزان نیاز به آهن در مردان ۸ میلی گرم در روز است. کاهش آهن موجود در بدن سبب بروز کم خونی می شود. آهن در بسیاری از غذاها از جمله انواع گوشت و حبوبات یافت می شود. رژیم غذایی سالم و متعادل نیاز بدن به آهن را تامین می کند. بنابراین، به ندرت مردان به مکمل این ماده معدنی نیاز پیدا می کنند.
مکمل مولتی ویتامین مینرال برای مردان سالمند:
پوکی استخوان در زنان شایع تر است. با این حال، مردان بالای ۵۰ سال نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. به همین دلیل در دوران سالمندی نیاز به کلسیم و ویتامین D بیشتر می شود. بعد از ۷۰ سالگی مردان روزانه به ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم و ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین D نیاز دارند.
افزایش مصرف لبنیات می تواند نیاز مردان سالمند را به کلسیم و ویتامین D تامین کند. اغلب مکمل های مولتی ویتامین مینرال نیز حاوی این دو ماده مغذی هستند. مکمل کلسیم – ویتامین D نیز در داروخانه ها در دسترس عموم قرار دارد.
با افزایش سن جذب ویتامین B12 در دستگاه گوارش کاهش پیدا می کند. مردان بالای ۵۰ سال باید روزانه ۲/۴ میکروگرم ویتامین B12 دریافت کنند. میزان ویتامین B12 موجود در اغلب مکمل های مولتی ویتامین مینرال بیش از این مقدار است. در برخی شرایط نیز ممکن است دریافت ویتامین B12 به صورت تزریقی توصیه شود.

مکمل مولتی ویتامین مینرال برای مردان ورزشکار:

ورزشکاران در مقایسه با افراد عادی کالری بیشتری می سوزانند. این افراد برای حفظ وزن خود به غذای بیشتری نیاز دارند. با این وجود، مشخص نیست که آیا نیاز ورزشکاران به مواد معدنی و ویتامین ها نیز افزایش پیدا می کند یا خیر.
ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان ها ضروری است. برخی مطالعات اهمیت مصرف این ویتامین را به شکل مکمل برای ورزشکاران بررسی کرده اند. نتایج این مطالعات نشان داده که مصرف مکمل این ویتامین به ریکاوری عضلات بعد از ورزش، بهبود عملکرد قلب و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. با این حال، قبل از این که مصرف مکمل ویتامین D به ورزشکاران توصیه شود باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

ضرورت مصرف مکمل برای حفظ سلامت مغز:

در بسیاری از مطالعات تاثیر مکمل های مولتی ویتامین مینرال در بهبود سلامت مغز بررسی شده است. در برخی از این مطالعات مشاهده شده ویتامین B6 سبب بهبود عملکرد حافظه در مردان سالمند می شود. اما در مطالعه ای که سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد محقان موفق نشدند شواهد معتبری در مورد نقش مکمل ویتامین B6 یا مکمل سایر ویتامین ها و مینرال ها در بهبود عملکرد مغز پیدا کنند.

ارتباط مصرف مکمل ها با بیماری سرطان:

در مطالعه بزرگی که بر روی حدود ۳۰۰ هزار مرد انجام شد تاثیر دریافت مکمل مولتی ویتامین در پیشگیری از سرطان پروستات بررسی شد. در این مطالعه که ۶ سال به طول انجامید مصرف منظم و روزانه مکمل مولتی ویتامین احتمال ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات را افزایش داد.
در مطالعه ای که بر روی ۱۴۶۴۱ مرد انجام شد مصرف منظم مکمل ویتامین E و ویتامین C تاثیری بر روی احتمال ابتلا به سرطان پروستات یا سایر سرطان ها نداشت.
در مطالعه دیگری محققان به بیش از ۳۵ هزار مرد به مدت ۷ تا ۱۲ سال مکمل سلنیوم و ویتامین E دادند. نتایج این تحقیق نیز نشان داد دریافت مکمل ویتامین E احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.
با توجه به نتایج ضد و نقیضی که از مطالعات مختلف به دست آمده ارتباط بین دریافت مکمل و ابتلا به سرطان همچنان نامشخص است.

ضرورت مصرف مکمل برای مردان سیگاری:

در افراد سیگاری میزان ویتامین C موجود در بدن کاهش می یابد. مردان ۱۴ تا ۱۸ ساله به حداقل ۷۵ میلی گرم ویتامین C در روز نیاز دارند. میزان نیاز مردان بالای ۱۹ سال به این ویتامین ۹۰ میلی گرم در روز است. مردان سیگاری باید در مقایسه با مردان غیرسیگاری روزانه ۳۵ میلی گرم ویتامین C بیشتری دریافت کنند.
ضرورت مصرف مکمل برای مردان گیاهخوار:
در افراد گیاهخوار ممکن است کمبود ویتامین B12 مشاهده شود. این ویتامین در غذاهای حیوانی و غذاهای غنی شده با ویتامین B12 یافت می شود. تمامی افراد بالای ۱۴ سال باید روزانه ۲/۴ میکروگرم ویتامین B12 دریافت کنند. در صورتی که امکان تامین این ویتامین از طریق رژیم غذایی مقدور نباشد فرد باید مکمل دریافت نماید.

Loading