نقش ورزش در سلامتی – ورزش و سلامت مردان

ورزش و سلامت مردان
بسیاری از مردان می ‌دانند که ور‌زش کردن به آن ‌ها در سوزاندن کالری بیشتر و پیشگیری از اضافه وزن و چاقی کمک می‌ کند. اما نقش ورزش در سلامتی فقط به این مورد محدود نمی‌ شود.
بررسی های انجام شده در مورد ارتباط ورزش و سلامت مردان نشان می دهد که فعالیت بدنی به افزایش طول عمر، کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ ها، بهبود کیفیت زندگی و حتی بهبود میزان هورمون تستوسترون در مردان سالمند کمک می‌ کند.

نقش ورزش در سلامتی:

همه ما آرزو داریم که از سلامت جسمی و روحی مناسب برخوردار بوده و به مدت طولانی زندگی کنیم. اما متاسفانه امروزه به دلیل سبک زندگی نادرستی که رواج پیدا کرده احتمال ابتلا به بیماری های مزمن و مرگ زود هنگام ناشی از آن ها افزایش پیدا کرده است.
آمارهای منتشر شده نشان می دهد که بیماری های قلبی – عروقی (CVD) و انواع سرطان از علل مهم مرگ و میر افراد به شمار می روند. این در حالی است که با داشتن رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم می توان از بسیاری از این بیماری ها و عوارض آن ها پیشگیری کرد.
نقش ورزش در سلامتی انسان بسیار گسترده است. فعالیت بدنی در پیشگیری، کنترل و درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. ورزش عضلات را تقویت می کند. به کنترل وزن و بهبود گردش خون کمک می کند. در نتیجه می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی – عروقی و سرطان را کاهش دهد.
انجام تمرینات ورزشی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. لذا توانایی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا بیشتر می شود. در برخی تحقیقات نشان داده شده که ورزش از طریق تاثیری که بر سیستم ایمنی بدن دارد می تواند از ابتلا به بیماری سرطان پیشگیری نماید.
سلامت روحی و روانی انسان نیز در گروی داشتن فعالیت بدنی مناسب است. در هنگام ورزش کردن موادی در مغز ترشح می شود که سبب ایجاد نشاط و شادابی می گردد.

ورزش و سلامت مردان

ارتباط ورزش و سلامت مردان:

۱- افزایش میزان تستوسترون: تحقیقات انجام شده در ارتباط با ورزش و سلامت مردان نشان می ‌دهد که فعالیت بدنی با کاهش این هورمون که با افزایش سن رخ می‌ دهد، مقابله می‌ کند.
در یک مطالعه حتی افزایش متوسط فعالیت بدنی با افزایش میزان این هورمون همراه بود. این یافته حتی در مورد مردانی که قبل از  انجام مطالعه ورزش نمی کردند، صادق بود.
ورزش در حالی سبب افزایش هورمون تستوسترون در مردان می شود که در حال حاضر بی خطر بودن استفاده از مکمل های این هورمون اثبات نشده است.
۲- بهبود کیفیت زندگی: تاثیر و نقش ورزش در سلامتی، علاوه بر جسم، بر روان نیز مشاهده می شود. فعالیت بدنی منظم از طریق کاهش استرس، اضطراب، عصبانیت و افسردگی به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌ کند. اغلب افراد هنگامی که به طور منظم ورزش می کنند بهبود کلی سلامت جسمی و روحی خود را گزارش می نمایند.
تحقیقات در مورد نقش ورزش در سلامتی نشان داده حتی ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز، هم در مردان و هم در زنان، میزان انرژی بدن را افزایش داده و به بهبود کیفیت خواب کمک می‌ کند.
۳- کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ ها: در مردان میانسالی که ورزش می ‌کنند و وزن مناسبی دارند خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن کمتر است.
تحقیقات انجام شده در ایالات متحده نشان می دهد در این افراد احتمال ابتلا به سرطان‌ ریه و سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) در سنین بالا کاهش می ‌یابد. نتایج سایر مطالعات نیز بیانگر ارتباط ورزش و سلامت مردان و نقش مثبت فعالیت بدنی در کاهش خطر ابتلا به سرطان است.
۴- کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی – عروقی: در مردان در مقایسه با زنان احتمال ابتلا به حمله قلبی و سایر بیماری ‌های قلبی – عروقی و مرگ ناشی از این بیماری‌ ها بیشتر است.
فعالیت بدنی منظم با تاثیر مثبتی که بر روی گردش خون دارد احتمال بروز بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش می ‌دهد. نقش ورزش در سلامتی به کاهش کلسترول خون، کاهش فشارخون و کاهش قند خون کمک می ‌کند. هر ۳ عامل مذکور در بروز بیماری قلبی – عروقی نقش دارند.
۵- کاهش خطر مرگ ناشی از ابتلا به دیابت و آپنه خواب: در مبتلایان به آپنه خواب در هنگام خواب تنفس به طور موقت قطع می‌ شود. آپنه خواب با افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه است. در مردان مبتلا به آپنه خواب و دیابت ورزش خطر مرگ ناشی از هر دو مشکل را کاهش می ‌دهد.
۶- افزایش طول عمر: نتایج مطالعه انجام شده بر روی بیش از ۱۴ هزار مرد در مورد ارتباط ورزش و سلامت مردان نشان می ‌دهد که ورزش می ‌تواند طول عمر را افزایش دهد. فعالیت بدنی احتمال مرگ زود هنگام ناشی از تمام بیماری ‌ها را ۱۵ درصد و احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را ۱۹ درصد کاهش می ‌دهد.

Loading