غذاهای غیرمجاز در دوران شیردهی را می شناسید؟

شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تکامل خود را از طریق شیر مادر تامین می کنند. به همین دلیل رژیم شیردهی باید به صورتی تنظیم شود که هم نیاز مادر و هم نیاز کودک را تامین کند.
مصرف مواد غذایی متنوع توسط مادر شیرخوار را با طعم های مختلف آشنا می کند و موجب می شود بعد از ۶ ماهگی که تغذیه تکمیلی شروع می شود کودک از غذاهای جامد بیشتر استقبال کند.
هنگامی که مادر غذا می خورد برخی از ترکیبات آن غذا وارد شیر می شود. به همین دلیل یکی از سوالات رایج مادران شیرده پیرامون غذاهای غیرمجاز در دوران شیردهی است. این مادران می خواهند بدانند آیا لازم است در این دوران از مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها خودداری کنند یا خیر؟


بیشتر بخوانید: ۳۰ کیلوگرم کاهش وزن در دوران شیردهی با رژیم دکتر فرشچی


غذاهای غیرمجاز در دوران شیردهی:

اغلب مادران شیرده می توانند غذاهای متنوع بخورند و نیازی نیست که از مصرف برخی از مواد غذایی به طور کامل خودداری کنند. بسیاری از ترکیبات مضر که در زمان بارداری از طریق جفت وارد بدن جنین می شدند در دوران شیردهی نمی توانند وارد شیر مادر شوند. با این وجود، به مادران شیرده توصیه می شود که در این دوران به نکات زیر توجه کنند:

۱- غذاهای غیرمجاز در دوران شیردهی: غذاهای دریایی

غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و امگا ۳ به شمار می روند. اما برخی از آن ها ممکن است حاوی جیوه یا سایر آلاینده ها باشند. اگر از طریق شیر مادر مقدار زیادی جیوه وارد بدن شیرخوار شود سیستم عصبی او آسیب می بیند. به همین دلیل توصیه می شود مصرف غذاهای دریایی که ممکن است حاوی جیوه باشند محدود شود.

رژیم دوران شیردهی

۲- غذاهای غیرمجاز در دوران شیردهی: کافئین

به تاثیر کافئین بر کودک خود توجه کنید. هنگامی که مادر شیرده قهوه می نوشد مقدار بسیار کمی کافئین وارد بدن شیرخوار می شود. اما همین میزان کم هم می تواند خواب کودک را مختل کند.
اگر در دوران شیردهی بسر می برید مصرف قهوه را به ۲ تا ۳ لیوان در روز (۴۸۰ تا ۷۲۰ سی سی در روز) محدود کنید. قهوه تنها منبع کافئین نیست. کافئین در چای، شکلات و نوشابه ها هم وجود دارد.
شکلات علاوه بر کافئین، ترکیب دیگری به نام تئوبرومین دارد که می تواند تاثیری مشابه کافئین بر روی کودک داشته باشد. البته نگران نباشید. شما می توانید در دوران شیردهی یک تکه کوچک شکلات بخورید. این عوارض مربوط به زمانی است که در مصرف شکلات حد تعادل را رعایت نکنید.

۳- غذاهای غیرمجاز در دوران شیردهی: غذاهای تولید کننده گاز

حتماً شنیده اید که می گویند مصرف غذاهای تولید کننده گاز مثل کلم باید در این دوران کاهش پیدا کند. اما حقیقت آن است که شواهد علمی این توصیه را تائید نمی کنند. این دسته از مواد غذایی بر روی اغلب کودکان شیرخوار بی تاثیر هستند. بنابراین، دلیلی وجود ندارد که مادر شیرده از مصرف این مواد غذایی خودداری کند، مگر اینکه بعد از مصرف آن ها متوجه واکنش منفی شیرخوار شود.


بیشتر بخوانید: کدام مواد غذایی در تولید گازهای روده‌ای نقش دارند؟


۴- غذاهای غیرمجاز در دوران شیردهی: غذاهای آلرژی زا

برخی از غذاها و نوشیدنی ها که توسط مادر شیرده مصرف می شوند می توانند واکنش های آلرژیک را در کودک ایجاد کنند. اگر بلافاصله بعد از شیردهی کودک شما به مشکلات پوستی، استفراغ یا اسهال مبتلا می شود باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. شایع ترین آلرژی غذایی در دوران شیرخواری مربوط به شیر گاو، بادام زمینی، سویا و تخم مرغ است.
اگر گمان می کنید که وجود یک ماده غذایی خاص در رژیم غذایی شما کودک تان را تحت تاثیر قرار می دهد برای یک هفته از مصرف آن ماده غذایی یا نوشیدنی خودداری کرده و واکنش کودک را به حذف آن ماده غذایی بسنجید. اگر بعد از حذف یک ماده غذایی واکنش های آلرژیک شیرخوار بهبود پیدا نکرد می توانید مجدداً آن ماده غذایی را وارد رژیم خود کنید.
برای این که راحت تر بتوانید ماده غذایی مشکل ساز را شناسایی کنید هر چیزی که می خورید یا می آشامید و همچنین واکنش های کودک خود را بعد از شیردهی یادداشت کنید.

برای دریافت رژیم دوران شیردهی کلیک نمایید

Loading