ارتباط یوگا و روماتیسم-کاهش علائم بیماری روماتیسم با ورزش یوگا

یوگا به معنای وصل کردن ذهن به جسم و وصل کردن احساسات به منطق است. این ورزش از ۲ بخش جسمی و ذهنی تشکیل شده است. به طوری که تمرینات بدنی یوگا از تمرینات ذهنی آن جدا نیستند.

تاثیر یوگا بر سلامت جسم و روان:

یوگا یکی از تمرینات ورزشی است که در سراسر جهان از محبوبیت زیادی برخوردار است. تقریباً تمامی افراد با هر شرایط و با هر سنی می توانند آن را انجام داده و از فواید آن بهره مند شوند.
تمرینات یوگا شامل تمرینات جسمی، ذهنی و تنفسی است که می توانند به بهبود سلامتی و آرامش جسم و روان کمک کنند.
یوگا نوعی نرمش است که در حالت سکون و آرامش انجام می شود. این فعالیت سبب نیرو بخشدن به اندام های مختلف بدن و اعصاب می شود. قدرت عضلات را افزایش داده و سبب افزایش انعطاف پذیری فرد می شود.
نتایج تحقیقات نشان داده که یوگا مفاصل را سالم نگه داشته و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. در سال ۲۰۱۴ میلادی محققان با انجام پژوهشی دریافتند که ۸ هفته انجام این ورزش می تواند فشارخون را به میزان جزئی کاهش دهد.
در سال ۲۰۱۲ میلادی نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که به مدت ۱۰ هفته و هر هفته ۲ مرتبه در کلاس های مربوطه شرکت می کنند از سلامت جسمی بیشتری برخوردار هستند. با این حال، اگر به بیماری قلبی یا بیماری دیگری مبتلا هستید قبل از انجام یوگا در مورد این که کدام سطح از آن برای شما مناسب است با پزشک خود مشورت نمایید.
نتایج تحقیقی که بر روی ۹۸ زن و مرد ۲۰ تا ۷۴ ساله انجام شد نشان داد که یوگا می تواند میزان قند خون ناشتا را کاهش دهد.
شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این تمرینات می تواند به کاهش علائم آسم کمک کند. البته این یافته بدین معنا نیست که مبتلایان به آسم می توانند با شروع یوگا داروهای خود را قطع نمایند.

تاثیر یوگا بر سلامت جسم و روان

برخی از انواع یوگا در بهبود کمر درد، درد گردن و سر دردهای میگرنی موثر است. از آنجاکه یوگا یک آرام بخش طبیعی است احتمالاً می تواند به کنترل درد کمک کند.
یوگا با تاثیری که بر روی سیستم عصبی دارد می تواند استرس و اضطراب را کاهش داده و به بهبود کیفیت خواب کمک کند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که بعد از ۴ تا ۸ هفته یوگا اختلالات خواب شما تا حد زیادی بهبود پیدا می کند.
سایر فواید یوگا عبارتند از: افزایش اعتماد به نفس، کاهش احساس خستگی، بهبود عملکرد مغز، تقویت حافظه، افزایش آرامش و شادابی و …
تقریباً تمامی افراد می توانند تمرینات یوگا را انجام دهند. اما باید به این نکته توجه داشته باشند که باید این تمرینات را با توجه به سطح آمادگی بدن خود انجام دهند.

فواید یوگا برای مبتلایان به روماتیسم:

آرتریت روماتوئید (روماتیسم) یک بیماری مزمن التهابی است. آرتریت روماتوئید اساساً یک بیماری خود ایمنی (اتوایمیون) بوده و زمانی رخ می‌ دهد که سیستم ایمنی به اشتباه به بافت‌ های بدن و غضروف‌ ها حمله می‌ کند. درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشته و داروها تنها به کاهش علائم آن کمک می‌ کنند.
نتایج مطالعه منتشر شده در مجله Restorative Neurology and Neuroscience نشان می‌ دهد که ۸ هفته یوگا علائم جسمی و روحی مرتبط با آرتریت روماتوئید را کاهش می‌ دهد. از علائم روحی مرتبط با روماتیسم می ‌توان به افسردگی اشاره کرد. افسردگی تاثیر منفی بر کنترل بیماری دارد.
در این مطالعه تاثیر انجام یوگا بر روی ۷۲ بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید بررسی شد. شرکت کنندگان در این پژوهش به ۲ گروه تقسیم شدند. هر دو گروه به مصرف داروهایی که پزشک برای آن‌ ها تجویز کرده بود، ادامه دادند. از یک گروه خواسته شد به مدت ۸ هفته، هر هفته ۵ بار و هر مرتبه ۱۲۰ دقیقه یوگا انجام دهند. سپس علائم بیماری و شدت افسردگی در این افراد بررسی شد.
نتایج نشان داد در کسانی که یوگا انجام داده بودند میزان التهاب و افسردگی کاهش یافته بود. بنابراین، یوگا می‌ تواند در کنار درمان‌ های رایج این بیماری مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا علت این تاثیر مشخص شود.
منبع:

Gautam, Surabhi et al. Restorative Neurology and Neuroscience 2019.

Loading