خواص خیار

خواص خیار از کمک به کاهش وزن تا پیشگیری از سرطان گسترده است. خیار کم کالری است، اما سرشار از ویتامین و مواد معدنی است. میزان کالری و مواد مغذی موجود در یک لیوان خیار خرد شده با پوست عبارتست از:

• ۸ کیلوکالری انرژی
• ۰/۰۶ گرم چربی
• ۱/۸۹ گرم کربوهیدرات
• ۰/۳۴ گرم پروتئین
• ۰/۹ گرم فیبر
• ۸ میلی گرم کلسیم
• ۷ میلی گرم منیزیم
• ۱۲ میلی گرم فسفر
• ۷۶ میلی گرم پتاسیم
• ۱ میلی گرم سدیم
• ۱/۵ میلی گرم ویتامین C
• ۴ میکروگرم فولات یا ویتامین B9

یک لیوان خیار خرد شده ۱۱ درصد نیاز بدن به ویتامین K را تامین می کند. خیار حاوی تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3)، ویتامین B6، ویتامین A و مقدار زیادی آب است. حدود ۹۶ درصد وزن خیار از آب تشکیل شده است.
خیار حاوی لیگنان است. برخی تحقیقات نشان داده اند که این ترکیب می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی –عروقی (CVD) و انواع سرطان را کاهش دهد.

آشنایی با خواص خیار:

۱- غنی از آنتی اکسیدان است.

آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مقابله می کنند. تجمع رادیکال های آزاد در بدن در بروز انواع بیماری های مزمن نقش دارد. استرس اکسیداتیو که بر اثر وجود رادیکال های آزاد در بدن ایجاد می شود با ابتلا به سرطان، بیماری قلبی، بیماری ریوی و بیماری های خود ایمنی در ارتباط می باشد.میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند استرس اکسیداتیو را کاهش دهند.
نتایج یک تحقیق در مورد خواص خیار نشان داد که مصرف پودر خیار بعد از ۳۰ روز سبب افزایش آنتی اکسیدان های بدن می شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان آنتی اکسیدان موجود در پودر خیار در مقایسه با میزان خیاری که افراد در حالت عادی مصرف می کنند بیشتر است.نتایج مطالعه دیگری نشان داد خیار حاوی فلاونوئیدهایی است که می توانند رادیکال های آزاد را کاهش دهند.

خواص خیار

۲- به تامین آب بدن کمک می کند.

آب در انجام بسیاری از عملکردهای بدن نقش دارد. آب به تنظیم دمای بدن، انتقال مواد مغذی و دفع مواد زائد کمک می کند. در حقیقت، آب هر چیزی از عملکرد جسمی گرفته تا متابولیسم (سوخت و ساز) را تحت تاثیر قرار می دهد.
اگرچه با مصرف آب و سایر نوشیدنی ها مایعات بدن تامین می شود اما در برخی موارد ممکن است مواد غذایی تامین کننده ۴۰ درصد نیاز بدن به مایعات باشند. در این میان میوه ها و سبزیجات منبع خوب آب به شمار می روند.
نتایج یک مطالعه که بر روی ۴۴۲ کودک انجام شد نشان داد که مصرف میوه ها و سبزیجات با بهبود وضعیت مایعات بدن در ارتباط است.
از آنجاکه ۹۶ درصد وزن خیار از آب تشکیل شده است این ماده غذایی می تواند به شما در تامین بخشی از مایعات مورد نیاز بدن کمک کند.

۳- به کاهش وزن کمک می کند.

یکی از خواص خیار کمک به کاهش وزن است که این کار را از طرق مختلف انجام می دهد، از جمله:
• کالری کمی دارد. کالری یک لیوان خیار خرد شده (۵۲ گرم)حدود ۸ کیلوکالری است. میزان کالری موجود در ۳۰۰ گرم خیار نیز ۴۵ کیلوکالری است. در نتیجه شما می توانید بدون آن که کالری زیادی دریافت کنید از خوردن خیار لذت ببرید.
• آب موجود در خیار به کاهش وزن کمک می کند. نتایج تحقیقی که بر روی ۳۶۲۸ نفر انجام شد نشان داد مصرف غذاهای کم کالری که آب زیادی دارند با کاهش قابل توجه وزن بدن همراه است.

۴- به کاهش قند خون کمک می کند.

در تحقیقات مختلف مشاهده شده که مصرف خیار می تواند قند خون را کاهش داده و از بروز برخی از عوارض دیابت پیشگیری نماید.
در یک مطالعه حیوانی اثربخشی انواع غذاهای گیاهی بر روی قند خون بررسی شد. در این مطالعه خیار تاثیر قابل توجهی در کنترل قند خون داشت.در مطالعه دیگری که بر روی موش های مبتلا به دیابت انجام شد مشاهده گردید که مصرف عصاره پوست خیار سبب کاهش قند خون می شود.
با توجه به اینکه مطالعات در مورد ارتباط بین مصرف خیار و کنترل قند خون غالباً در محیط آزمایشگاه و بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده به منظور بررسی تاثیر مصرف خیار بر قند خون انسان ها به انجام مطالعات بیشتر نیاز است.

۵- به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

یکی ازمهم ترین خواص خیار تنظیم حرکات دستگاه گوارش است. کم آبی بدن در ابتلا به یبوست نقش دارد. خیار می تواند بخشی از آب مورد نیاز بدن را تامین کند. فیبر موجود در خیار نیز به حفظ سلامت دستگاه گوارش و پیشگیری از بروز یبوست کمک می کند.
لینک به مقاله “فیبر – فواید فیبر موجود در غلات برای سلامتی”:

پکتین موجود در خیار که نوعی فیبر محلول است حرکات روده را افزایش می دهد. در مطالعه ای که بر روی ۸۰ نفر انجام شد مشاهده گردید که پکتین سبب افزایش حرکات روده شده و باکتری های مفید روده را تغذیه می کند.

Loading