فواید فعالیت بدنی برای سلامتی – ورزش و افزایش کالری‌سوزی

– ورزش و افزایش کالری‌سوزی
از دیرباز تاکنون تحقیقات زیادی در مورد فواید فعالیت بدنی برای سلامتی انجام شده است. نتایج این تحقیقات نشان داده که فواید ورزش از افزایش کالری‌سوزی و کاهش وزن تا پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف متغیر است.

فواید فعالیت بدنی برای سلامتی

فعالیت جسمی به رشد کودکان و نوجوانان کمک کرده و در ساخت، حفظ و سلامت توده عضلانی و استخوان‌های بدن نقش دارد. اگر در رژیم غذایی شما پروتئین به میزان کافی وجود داشته باشد فعالیت‌های قدرتی مانند استفاده از دمبل و وزنه به رشد و حفظ توده عضلانی کمک خواهد کرد.
پروتئین‌ها از واحدهای کوچکی به نام اسیدهای آمینه تشکیل شده‌اند. هنگامی که ورزش می‌کنید هورمون‌هایی در بدن شما ترشح می‌شود که توانایی توده عضلانی را برای جذب اسیدهای آمینه افزایش می‌دهد. نتیجه این فرآیند آن است که عضلات رشد کرده و سرعت از دست دهی توده عضلانی کاهش پیدا می‌کند.
یکی از مشکلاتی که به خصوص در دوران سالمندی مشاهده می‌شود کاهش توده عضلانی است. در نتیجه توانایی سالمندان برای تحرک و همچنین حفظ تعادل و هماهنگی بدن کاهش می‌یابد. این امر خطر زمین خوردن و شکستگی استخوان‌ها را در فرد افزایش می‌دهد.
ورزش علاوه بر عضلات، در رشد، تقویت و حفظ استخوان‌ها نیز موثر است. در افرادی که ورزش نکرده و بی‌تحرک هستند با افزایش سن احتمال بروز مشکلات استخوانی مانند استئومالاسی و استئوپروز (پوکی استخوان) بیشتر است.
نتایج برخی تحقیقات نشان داده که فعالیت جسمی می‌تواند احساس خستگی را در شما کاهش دهد. در افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن (CFS)، سرطان، ایدز و ام اس (MS) نیز فعالیت جسمی انرژی بدن را افزایش داده و کیفیت زندگی این بیماران را بهبود می‌بخشد.
بی‌تحرکی یکی از علل مهم ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند اضافه وزن و چاقی، دیابت نوع ۲، کبد چرب، بیماری قلبی – عروقی (CVD) و … بوده و طول عمر را کاهش می‌دهد.
اگر شما به طور منظم و هر روز ورزش کنید حساسیت سلول‌های بدن‌تان به هورمون انسولین افزایش می‌یابد. این امر از افزایش غیرطبیعی قند خون پیشگیری کرده و احتمال ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.
ورزش در حفظ عملکرد طبیعی مغز و تقویت حافظه نیز موثر است. زیرا جریان خون مغز را افزایش می‌دهد. در نتیجه اکسیژن و خون بیشتری در اختیار این اندام قرار می‌گیرد. هورمون‌هایی که در هنگام ورزش کردن تولید می‌شوند سبب تقویت رشد سلول‌های مغزی خواهند شد.
یکی از مشکلاتی که با افزایش سن در انسان مشاهده می‌شود تغییر ساختمان و عملکرد مغز و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل (دمانس) و بیماری آلزایمر است.
تحقیقات نشان داده که فعالیت جسمی در دوران سالمندی از اهمیت بسزایی برخوردار است. به طوری که ورزش از بروز تغییرات در بخش‌هایی از مغز که با اسکیزوفرنی و بیماری آلزایمر در ارتباط هستند جلوگیری می‌کند.
ورزش علاوه بر جسم بر روح و روان نیز موثر است. فعالیت جسمی می‌تواند استرس را از شما دور کرده و به داشتن خواب آرام و راحت کمک کند.
به گفته محققان اگر هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت با شدت متوسط تا شدید انجام شود می‌تواند کیفیت خواب را ۶۵ درصد بهبود دهد. فعالیت بدنی سبب افزایش کیفیت خواب شده و به افراد مبتلا به بی‌خوابی کمک می‌کند تا عمیق‌تر و به مدت طولانی‌تری بخوابند.

فرق فعالیت بدنی با ورزش چیست؟

فواید فعالیت بدنی برای سلامتی

شما احتمالاً می‌دانید که فعالیت جسمی منظم بخش مهمی از سبک زندگی سالم را تشکیل می‌دهد. به طوری که فعالیت می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، پرفشاری خون، چاقی، دیابت نوع ۲، افسردگی و برخی از سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.
فعالیت بدنی به حرکاتی اطلاق می‌شود که توسط عضلات شما انجام می‌شوند، مانند باغبانی و بالا رفتن از پله‌ها. در هنگام انجام این فعالیت‌ها در مقایسه با زمانی که در حال استراحت هستید کالری بیشتری می‌سوزانید.
فعالیت بدنی زمانی که سبب افزایش ضربان قلب شود برای سلامتی مفیدتر است. از این فعالیت‌ها می‌توان به شستن اتومبیل و چمن‌زنی اشاره کرد.
اما ورزش شامل یک سری فعالیت‌های سازمان یافته است، مانند شنا، پیاده‌روی سریع و تمرینات قدرت. ورزش سبب افزایش کارآیی قلب و عروق خونی می‌شود.
ترکیب فعالیت جسمی و ورزش در طی روز می‌تواند بیشترین فایده را برای سلامتی داشته باشد. بنابراین، سعی کنید در اکثر روزهای هفته ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت جسمی و ورزش انجام دهید. برای آن که میزان فعالیت روزانه خود را افزایش دهید به توصیه‌های ذیل عمل کنید:
• میزان تحرک خود را در طی روز افزایش دهید. به عنوان مثال، به جای نشستن چند دقیقه پشت میز خود بایستید. در زمان تماشای تلویزیون، به خصوص زمان پخش آگهی‌های تبلیغاتی، راه بروید. پنجره‌های منزل خود را تمیز کنید.
• از تمام فرصت‌ها برای انجام فعالیت استفاده کنید. به عنوان مثال، از اتوبوس یا اتومبیل خود قبل از رسیدن به مقصد پیاده شده و باقیمانده مسیر را پیاده طی کنید. به جای آسانسور از پله استفاده کنید. در هنگام خرید تمام قفسه‌های فروشگاه را دیده و بدین ترتیب میزان فعالیت خود را افزایش دهید

Loading