خوراک اسپانیایی

طرز تهیه خوراک اسپانیایی:

• ابتدا گل کلم را شسته و بعد از خشک شدن خرد کنید. • پیاز را خرد کرده و با روغن زیتون روی حرارت ملایم کمی تفت دهید. بعد از آن که رنگ پیاز تغییر کرد گوجه فرنگی های خرد شده را به آن اضافه کنید. • بعد از چند دقیقه که گوجه فرنگی نرم شد گل کلم های خرد شده را به مخلوط بالا اضافه کنید. صبر کنید تا آب گوجه فرنگی به خورد گل کلم برود. سپس سس سالسا، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید.

سس سالسا:

• شما هم می توانید از سس سالسای آماده استفاده کنید و هم می توانید آن را در منزل تهیه نمایید. برای تهیه سس سالسا نصف عدد فلفل دلمه ای را کباب کنید (از فلفل چیلی نیز می توانید استفاده نمایید). • پوست 5 عدد گوجه فرنگی بزرگ را گرفته و آن ها را خرد کنید. • سپس گوجه فرنگی ها، 1 عدد پیاز کوچک، 1 عدد پیازچه،1 حبه سیر، 1 قاشق غذاخوری جعفری و گشنیز خرد شده، فلفل کبابی (دانه های آن را خارج کنید)، 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون و کمی نمک و فلفل قرمز را داخل غذاساز بریزید. • سس آماده شده را داخل یک ظرف در بسته ریخته و قبل از مصرف 12 ساعت داخل یخچال بگذارید.

مروری کوتاه بر خواص مواد اولیه به کار رفته در خوراک اسپانیایی:

• خواص گل کلم: نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف انواع کلم از التهاب روده و بروز سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) پیشگیری می کند. سرطان روده بزرگ یکی از انواع شایع سرطان است که معمولاً از یک پولیپ در دیواره روده شروع می شود. اگرچه همه پولیپ ها سرطانی نیستند، اما برخی از آن ها ممکن است در بروز سرطان نقش داشته باشند. کلم غنی از ویتامین C، ویتامین K، فیبر و ترکیبات گوگردی است. با توجه به تحقیقاتی که تاکنون انجام شده مصرف کلم احتمال ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی (CVD) را کاهش می دهد. • خواص گوجه فرنگی: 95 درصد وزن گوجه فرنگی از آب و 5 درصد مابقی از کربوهیدرات و فیبر تشکیل شده است. گوجه فرنگی غنی از مواد مغذی مختلف مانند ویتامین C، ویتامین K، فولات (ویتامین B9) و پتاسیم است. گوجه فرنگی به علت داشتن آنتی اکسیدان های مختلف در پیشگیری از انواع سرطان نقش دارد. رنگ قرمز این سبزی از ماده ای به نام لیکوپن ناشی می شود. شواهد نشان می دهد که این ماده احتمال ابتلا به سرطان های پروستات، ریه و معده را کاهش می دهد. بتاکاروتن موجود در گوجه فرنگی که بعد از مصرف در داخل بدن به ویتامین A تبدیل می شود می تواند از بروز سرطان سینه در زنان پیشگیری نماید. • خواص روغن زیتون: یکی از ویژگی های مهم رژیم غذایی مدیترانه ای تاکید به مصرف روغن زیتون است. تحقیقات نشان داده که این رژیم غذایی از بروز انواع سرطان و بیماری قلبی پیشگیری می کند. بسیاری از خواص رژیم غذایی مدیترانه ای به وجود روغن زیتون در آن وابسته است. روغن زیتون حاوی ترکیبی به نام اولئوکانتال است که دارای خاصیت ضد التهابی است. افزایش التهاب بدن در بروز بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، دیابت نوع 2، بیماری قلبی، آلزایمر و ... نقش دارد. تحقیقاتی که در مورد خواص روغن زیتون انجام شده نشان می دهد که مصرف این روغن توسط سالمندان از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری کرده و طول عمر را افزایش می دهد. • خواص پیاز: پیاز علیرغم داشتن کالری کم سرشار از مواد مغذی مختلف و انواع آنتی اکسیدان است. مصرف پیاز سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، به بهبود عملکرد مغز کمک کرده و احتمال ابتلا به سرطان و بیماری قلبی را کاهش می دهد. مصرف منظم پیاز از طریق کاهش التهاب بدن، کاهش چربی های خون و کاهش فشارخون از بروز بیماری قلبی های - عروقی پیشگیری می کند. ترکیبات گوگردی و فلاونوئیدهای پیاز به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی مانع بروز سرطان می شوند. تحقیقات نشان داده در افرادی که هر روز پیاز مصرف می کنند احتمال ابتلا به سرطان معده 22 درصد کمتر است. از سوی دیگر، مصرف پیاز با کاهش 15 درصدی شانس ابتلا به سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) همراه است.
ارزش غذائی برای یک نفر
انرژی (کیلوکالری) 122
مجموع کربوهیدرات (گرم) 13
قند (گرم) 6
مجموع چربی (گرم) 6
چربی اشباع (گرم) 0/8
پروتئین (گرم) 4
مواد مورد نیاز برای 4 نفر
گل کلم بزرگ نصف عدد
پیاز درشت 1 عدد
گوجه فرنگی متوسط 2 عدد
روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری
سس سالسا سه چهارم لیوان
نمک و فلفل به میزان لازم