نسخه سلامت: علت یبوست چیست؟

اگر اجابت مزاج به کمتر از ۳ بار در هفته برسد یا مدفوع سفت و دفع آن مشکل باشد شما به یبوست مبتلا شده اید. در این مقاله شما را با ۱۲ علت یبوست آشنا خواهیم کرد.

۱۲ علت یبوست که باید بشناسید:

۱- مصرف غذاهای چرب یا شیرین
تحقیقات انجام شده در مورد علت یبوست نشان می دهد که مصرف غذاهای پرچرب مانند گوشت ها و لبنیات پرچرب و همچنین دسرها و نوشیدنی های شیرین می تواند در بروز این مشکل گوارشی نقش داشته باشد. در مقابل، غذاهای پرفیبر مانند سبزیجات و غلات کامل حرکات دستگاه گوارش را تنظیم و از بروز یبوست پیشگیری می کنند.

۲- کمبود فیبر در رژیم غذایی
دستگاه گوارش نمی تواند فیبر موجود در رژیم غذایی را تجزیه کند. به همین علت فیبر سبب افزایش حجم مدفوع و جذب آب به داخل آن می شود. این امر حرکات دستگاه گوارش را تنظیم می کند. میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل غنی از فیبر هستند.

۳- برخی از داروها
علت یبوست ممکن است مصرف برخی از داروها باشد که به منظور درمان اسپاسم عضلانی، تشنج، درد، بیماری های کلیوی و فشارخون بالا تجویز می شوند. مکمل های آهن نیز می توانند در بروز این مشکل گوارشی نقش داشته باشند.
اگر مصرف داروها سبب یبوست طولانی مدت شد با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک بتواند با تغییر داروی مصرفی شما به درمان یبوست کمک کند.

۴- اضطراب
اضطراب فشارخون و ضربان قلب را افزایش داده و سبب تعریق می شود. اضطراب با تاثیری که بر روی عضلات کنترل کننده حرکات دستگاه گوارش دارد ممکن است به یبوست منجر شود. اگرچه همه افراد برخی اوقات به اضطراب مبتلا می شوند اما اگر این مشکل دائمی است و یا زندگی روزمره شما را مختل کرده با پزشک مشورت کنید.

۵- بارداری
زنان باردار بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به یبوست قرار دارند. ورزش منظم، مصرف بیشتر مایعات و افزایش فیبر رژیم غذایی برای رفع این مشکل مفید است. اگر با توصیه های مذکور یبوست برطرف نشد مشورت با پزشک ضروری است.

12 علت یبوست که باید بشناسید

۶- سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
سندرم روده تحریک پذیر با علائمی مانند درد شکمی و نفخ مشخص می شود. مبتلایان به IBSبرخی اوقات به یبوست و برخی اوقات به اسهال مبتلا می شوند. اصلاح رژیم غذایی و کنترل استرس می تواند در اغلب موارد به کنترل علائم IBS کمک کند. اما ممکن است در برخی شرایط به دارو درمانی نیاز باشد.

۷- ابتلا به سایر بیماری ها مانند پارکینسون و …
بیماری هایی مانند پارکینسون، آسیب های نخاعی و آسیب های مغزی ممکن است سبب کاهش حرکات روده و بروز یبوست شوند. در مبتلایان به دیابت و بیماری های غده تیروئید نیز یبوست مشاهده می شود.

۸- نداشتن فعالیت بدنی
اگر حداقل ۳ روز در هفته هر روز ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید هم سلامت عمومی شما بهبود پیدا می کند و هم حرکات دستگاه گوارش تان تنظیم می شود. اگر به علت بیماری یا جراحی باید مدت طولانی در بستر استراحت کنید با پزشک در مورد داروهایی که می توانند به پیشگیری یا درمان یبوست کمک کنند مشورت کنید.

۹- دریافت ناکافی آب و مایعات
آب و سایر مایعات (بدون شکر) از بروز یبوست پیشگیری می کنند. مایعات مورد نیاز بدن با نوشیدن آب و غذاهای حاوی آب مانند سوپ، میوه ها و سبزیجات تامین می شود.

۱۰- افزایش سن
تحقیقات انجام شده در مورد علت یبوست در سالمندان نشان می دهد که افزایش سن در بروز این مشکل نقش دارد. زیرا با افزایش سن میزان فعالیت بدنی کاهش پیدا می کند. برخی از سالمندان نیز به علت از دست دادن دندان ها مصرف غذاهای پرفیبر را کاهش می دهند. اصلاح سبک زندگی می تواند به رفع این مشکل در سالمندان کمک کند.

۱۱- نادیده گرفتن نیاز به اجابت مزاج
اگر هنگامی که نیاز به اجابت مزاج دارید این حس را نادیده بگیرید بعد از مدتی به یبوست مبتلا می شوید.

۱۲- استفاده بیش از حد از ملین ها
این داروها به حرکات دستگاه گوارش کمک کرده و سبب نرم شدن مدفوع می شوند. اما اگر بیش از حد و در طولانی مدت از این داروها استفاده شود حرکات طبیعی دستگاه گوارش مختل شده و فرد به یبوست مزمن مبتلا می شود.
استفاده بیش از حد از شیاف نیز در طولانی مدت می تواند سبب آسیب روده شود. بنابراین، باید از مصرف خودسرانه آن اجتناب شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

در اغلب موارد یبوست با اصلاح رژیم غذایی و اصلاح سبک زندگی درمان می شود. در موارد زیر لازم است با پزشک مشورت شود:
• یبوست بیش از چند روز طول بکشد
• وجود خون در مدفوع
• درد شکمی شدید

Loading