میوه هایی که دیابتی ها می توانند بخورند

میوه های مفید برای دیابت

آیا می دانید میوه های مفید برای دیابت کدامند؟ اگر به دیابت مبتلا هستید و می خواهید برای کنترل بهتر قند خون تان از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید نباید از مصرف میوه ها غافل شوید. تمام میوه ها برای سلامتی مفید هستند. اما استفاده از برخی از آن ها به مبتلایان به دیابت بیشتر توصیه می شود.

جایگاه میوه در رژیم بیماران مبتلا به دیابت:

بسیاری از افراد تصور می کنند که میوه ها به علت داشتن کربوهیدرات برای بیماران مبتلا به دیابت مضر هستند. این در حالی است که به گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA) میوه ها با داشتن انواع ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین داشتن فیبر فراوان می توانند هم احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند و هم می توانند به تنظیم قند خون در بیماران مبتلا به دیابت کمک کنند.
اگرچه مصرف میوه به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می شود اما از آنجاکه میوه ها دارای کربوهیدرات هستند باید میزان کربوهیدرات آن ها در رژیم بیماران دیابتی در نظر گرفته شود. دریافت بیش از حد کربوهیدرات قند خون را افزایش می دهد.
مصرف میوه های تازه مانند سیب، انواع توت و … می تواند به حفظ سلامت عمومی بدن، کنترل بهتر قند خون، تنظیم فشارخون و کاهش التهاب بدن کمک کند. در رژیم بیماران دیابتی مصرف میوه های تازه نسبت به آبمیوه ها (حتی آبمیوه های طبیعی) ارجحیت دارد. میوه های تازه بر خلاف آبمیوه ها سرشار از فیبر هستند.
فیبر که در انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل یافت می شود فواید بی شماری برای بدن دارد. فیبر علاوه بر این که به کنترل قند خون کمک می کند در ایجاد حس سیری، پیشگیری از پرخوری، درمان چاقی و پیشگیری از بیماری های مختلف مانند بیماری قلبی و سرطان نیز نقش دارد. حفظ وزن در محدوده طبیعی حساسیت به انسولین را افزایش داده و به کنترل بهتر بیماری دیابت کمک می کند.
هر چقدر در بیماران مبتلا به دیابت قند خون بهتر کنترل شود احتمال بروز عوارض دیابت مانند آسیب اعصاب (نوروپاتی دیابتی)، نارسایی کلیوی، بیماری قلبی، مشکلات بینایی و … کمتر خواهد بود.

جایگاه میوه در رژیم بیماران مبتلا به دیابت

آشنایی با میوه های مفید برای دیابت:

۱- توت ها: غنی از آنتی اکسیدان
شواهد نشان می دهد که توت ها (توت فرنگی، بلوبری و …) به علت داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین و فیبر از میوه های مفید برای دیابت به شمار می روند.
یک لیوان بلوبری تازه ۸۵ کیلوکالری انرژی، ۲۱ گرم کربوهیدرات و ۳/۶ گرم فیبر دارد. میزان انرژی یک لیوان توت فرنگی ۴۷ کیلوکالری است. این میزان توت فرنگی حاوی ۱۱گرم کربوهیدرات و ۳ گرم فیبر است.

۲- گیلاس: دارای خاصیت ضد التهابی
گیلاس دارای شاخص گلایسمی (GI) پایینی است. مواد غذایی با GI پایین قند خون را به سرعت افزایش نمی دهند.
یک لیوان گیلاس حاوی ۷۷ کیلوکالری انرژی و ۱۹ گرم کربوهیدرات است. این میوه خاصیت ضد التهابی داشته و غنی از آنتی اکسیدان است. مصرف گیلاس احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سرطان و … را کاهش می دهد.

۳- هلو: غنی از پتاسیم
هلو یکی از میوه های مفید برای دیابت است. این میوه حاوی ویتامین C، پتاسیم و فیبر است. یک عدد هلوی متوسط ۵۹ کیلوکالری انرژی، ۱۴ گرم کربوهیدرات و ۲/۳ گرم فیبر دارد.

۴- زردآلو: منبع خوب فیبر
زردآلو به عنوان یک میوه تابستانی می تواند در رژیم بیماران مبتلا به دیابت قرار گیرد. یک عدد زردآلو ۱۷ کیلوکالری انرژی، ۴ گرم کربوهیدرات و ۰/۷گرم فیبر دارد. هر ۴ عدد زردآلوی تازه یک واحد میوه در نظر گرفته شده و بیش از ۵۰ درصد نیاز بدن به ویتامین A را تامین می کند.

۵- سیب: سرشار از فیبر و ویتامین C
سیب به عنوان یکی از بهترین میوه های مفید برای دیابت واقعاً می تواند نیاز شما را برای مراجعه به پزشک کاهش دهد. یک عدد سیب کوچک ۷۸ کیلوکالری انرژی، ۲۱ گرم کربوهیدرات و ۳/۶ گرم فیبر دارد. سیب غنی از فیبر و ویتامین C است.

۶- پرتقال: سرشار از ویتامین C
مصرف یک عدد پرتقال در روز می تواند تقریباً تمام نیاز شما به ویتامین C را تامین کند. این میوه که شاخص گلایسمی کمی دارد حاوی ۳ گرم فیبر، ۱۵ گرم کربوهیدرات و ۶۲ کیلوکالری انرژی است. پرتقال حاوی فولات (ویتامین B9) و پتاسیم است. پتاسیم به کاهش فشارخون کمک می کند.

۷- گلابی: منبع خوب فیبر
گلابی به علت داشتن فیبر یکی از میوه های مفید برای دیابت به شمار می رود. یک عدد گلابی کوچک ۸۴ کیلوکالری انرژی، ۲۲ گرم کربوهیدرات و ۴/۵ گرم فیبر دارد.

۸- کیوی: غنی از فیبر، پتاسیم و ویتامین C
کیوی غنی از مواد مغذی مختلف از جمله ویتامین C و پتاسیم است. یک عدد کیوی دارای ۴۲ کیلوکالری انرژی، ۱۰ گرم کربوهیدرات و ۲ گرم فیبر است.

Loading