تاثیر کافئین بر بدن

تاکنون تحقیقات زیادی در مورد تاثیرات منفی و مثبت کافئین بر بدن انجام شده است که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

تاثیر کافئین بر بدن:

۱- هوشیاری را افزایش می دهد.

کافئین انرژی و هوشیاری شما را افزایش می دهد. اگرچه بدن کافئین را ذخیره نمی کند اما اثر آن حدود ۶ ساعت در بدن باقی می ماند. این اثر می تواند برخی اوقات، به خصوص صبح ها یا زمان هایی که سر کار هستید، مفید باشد. اما دریافت زیاد کافئین سبب می شود عصبی و مضطرب شوید.

تاثیر کافئین بر بیخوابی

۲- خواب را مختل می کند.

دریافت بیش از حد کافئین سبب اختلال خواب در طی شب می شود. حتی در برخی افراد مصرف متوسط کافئین سبب بی خوابی می شود. این امر به خصوص زمانی رخ می دهد که فرد نزدیک به زمان خواب از نوشیدنی ها و غذاهای حاوی کافئین استفاده کند. اگر متوجه شدید که کافئین تاثیر منفی بر خواب شما دارد از دریافت آن طی ساعات عصر و شب خودداری نمایید.
به خاطر داشته باشید که کافئین فقط در چای و قهوه یافت نمی شود. بلکه شکلات و نوشیدنی های انرژی زا نیز حاوی کافئین هستند.

۳- ضربان قلب را افزایش می دهد.

کافئین یک محرک بوده و سبب می شود کمی ضربان قلب تان بیشتر شود. در اغلب موارد این تاثیر کافئین مشکل ساز نیست. اما اگر مقدار زیادی کافئین دریافت کنید و یا بسیار حساس باشید ممکن است ضربان قلب تان به میزان زیادی افزایش یابد. حتی ممکن است به تپش قلب مبتلا شوید.

۴- حجم ادرار را افزایش می دهد.

کافئین دیورتیک و ادرار آور است. اگر به تازگی مصرف قهوه را شروع کرده اید دریافت ۳۰۰ میلی گرم کافئین (معادل ۳ فنجان قهوه) می تواند سبب افزایش حجم ادرار شود.
میزان آبی که به علت مصرف کافئین از بدن دفع می شود به قدری نیست که در افراد سالم سبب کم آبی بدن شود. اگر شما هر روز به میزان مشخصی کافئین دریافت کنید به تدریج بدن تان نسبت به آن مقاوم شده و اثر دیورتیک کافئین کاهش می یابد.

۵- عملکرد ورزشی را افزایش می دهد.

اگر شما ورزش های استقامتی (مانند دو، دوچرخه سواری و شنا) انجام می دهید کافئین می تواند سرعت شما را در انجام آن ها افزایش و درد عضلانی را کاهش دهد.
به نظر می رسد که کافئین اگر به شکل غیرمایع، به عنوان مثال به صورت قرص، یک ساعت قبل از ورزش مصرف شود اثربخشی بیشتری خواهد داشت. بدین منظور باید حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین (معادل ۲ تا ۴ فنجان قهوه) مصرف شود. دریافت بیشتر کافئین اثربخشی آن را افزایش نمی دهد.

۶- به ریکاوری بعد از ورزش کمک می کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که کافئین می تواند از طریق تاثیری که بر ساخت گلیکوژن دارد به ریکاوری سریع بدن بعد از ورزش شدید کمک کند. اگر کافئین همراه با کربوهیدرات مصرف شود اثربخشی بیشتری خواهد داشت.
اگر از کافئین برای ریکاوری بعد از ورزش استفاده می کنید در مصرف آن زیاده روی نکنید. زیرا می تواند خواب شما را مختل کرده و بر روی عملکرد بدن تان اثر عکس داشته باشد.

۷- فشارخون را افزایش می دهد.

کافئین به دلایلی که تاکنون مشخص نشده می تواند فشارخون را افزایش دهد. احتمالاً کافئین مانع فعالیت هورمونی می شود که عروق خونی را گشاد کرده و فشارخون را کاهش می دهد. یا ممکن است سبب افزایش ترشح هورمون آدرنالین شود. این هورمون فشارخون را افزایش می دهد.
اگر به فشارخون بالا یا بیماری های قلبی مبتلا هستید در مورد میزان کافئینی که می توانید مصرف کنید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

۸- از بروز برخی بیماری ها پیشگیری می کند.

کافئین از ابتلا به سنگ کیسه صفرا و افزایش التهاب بدن جلوگیری می کند. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف منظم کافئین احتمال ابتلا به بیماری های عصبی مانند پارکینسون، آلزایمر، هانتینگتون، مولتیپل اسکلروز (MS) و تشنج را کاهش می دهد. برای تائید این یافته ها باید تحقیقات بیشتری انجام شود.
لینک به مقاله “التهاب بدن را به کمک رژیم غذایی کاهش دهید”

۹- بر علائم یائسگی اثر می گذارد.

زنان در حدود سن ۵۰ سالگی یائسه می شوند. در این مرحله از زندگی میزان هورمون های بدن تغییر کرده و عادت ماهیانه به پایان می رسد.کافئین می تواند سبب تشدید گرگرفتگی به عنوان یکی از علائم یائسگی شود.

تاثیر کافئین بر روی سردرد

کافئین و سر درد:

اگر شما هر روز از منابع غذایی حاوی کافئین استفاده کنید به مصرف آن عادت می کنید. بنابراین، اگر یک روز کافئین دریافت نکنید به سر درد مبتلا می شوید.
اگر به طور ناگهانی و به طور کامل مصرف این نوشیدنی ها و غذاها را کنار بگذارید بیشتر احتمال دارد که سر درد را تجربه کنید. بنابراین، سعی کنید به تدریج دریافت کافئین را کاهش دهید.

چه میزان کافئین می توان در طی روز دریافت کرد؟

میزان کافئینی که می توانید در طی روز دریافت کنید به وزن، رژیم غذایی، داروهایی که مصرف می کنید و سلامت عمومی شما بستگی دارد. اغلب بزرگسالان سالم می توانند حداکثر ۴۰۰ میلی گرم کافئین در طی روز دریافت کنند. دریافت بیش از ۶۰۰ میلی گرم کافئین در روز می تواند مشکل ساز باشد.
اگر با دریافت منابع غذایی حاوی کافئین علائمی مانند مشکلات گوارشی، تپش قلب و … را تجربه کردید میزان کافئین دریافتی خود را کاهش دهید. اگر باردار هستید و یا به بیماری قلبی مبتلا هستید در مورد مصرف منابع غذایی حاوی کافئین با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

Loading