کاهش وزن با رژیم گروه خونی

چه چاق باشید چه لاغر احتمالاً اسم “رژیم گروه خونی” را شنیده اید. در سال ۱۹۹۶ دکتر پیتر آدامو با انتشار کتابی مدعی شد که اگر رژیم غذایی تان را بر اساس گروه خونی انتخاب کنید سالم تر خواهید بود، بیشتر عمر می کنید و راحت تر به وزن ایده آل می رسید. به عقیده او انتخاب چاشنی ها، ادویه ها و حتی ورزش به گروه خونی بستگی دارد.


بیشتر بخوانید: منابع غذایی که باعث افزایش طول عمر می شوند


این رژیم به سرعت در میان مردم به شهرت رسید. فرضیه مدافعان این رژیم آن است که بین گروه خونی با توانایی بدن برای هضم نوع خاصی از غذاها ارتباط وجود دارد. به همین دلیل انتخاب مواد غذایی بر اساس گروه خونی موجب بهبود هضم، حفظ وزن ایده آل، افزایش انرژی بدن و پیشگیری از بیماری هایی مانند سرطان و بیماری قلبی می شود.


بیشتر بخوانید: کمبود انرژی – کدام غذاها احساس خستگی را افزایش می دهند؟


سوالی که بسیاری از افراد می پرسند آن است که آیا این رژیم غذایی می تواند به لاغری سریع کمک کند؟ آیا بی خطر است؟ همه افراد می توانند از این رژیم پیروی کنند؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله پاسخ این سوالات را بیابید.

غذاهای مجاز و غذاهای ممنوع در رژیم گروه خونی:

۱- رژیم گروه خونی: اگر گروه خونی O باشد

باید غذاهای پرپروتئین را انتخاب کنید و مقدار زیادی گوشت و ماهی و همچنین سبزیجات بخورید. اما باید مصرف غلات و حبوبات را محدود کنید.

رژیم گروه خونی

۲- رژیم گروه خونی: اگر گروه خونی A باشد

یک رژیم غذایی فاقد گوشت و حاوی میوه، سبزی، حبوبات و غلات کامل (ترجیحاً تازه و ارگانیک) توصیه می شود. پیتر آدامو معتقد بود افرادی با گروه خونی A سیستم ایمنی حساسی دارند.

۳- رژیم گروه خونی: اگر گروه خونی B باشد

باید رژیم غذایی متنوع شامل گوشت، لبنیات کم چرب، تخم مرغ و سبزیجات سبز رنگ مصرف کنید و از مصرف گندم، ذرت، عدس، بادام زمینی، گوجه فرنگی و کنجد خودداری کنید.

۴- رژیم گروه خونی: اگر گروه خونی AB باشد

می توانید از لبنیات، توفو (پنیر سویا)، غذاهای دریایی و سبزیجات سبز رنگ استفاده کنید. اما باید از مصرف کافئین و گوشت های دودی اجتناب شود.


بیشتر بخوانید: کاهش وزن – درمان اضافه وزن و چاقی


همان طور که می بینید برای پیروی از این رژیم غذایی باید نوع گروه خونی خود را بدانید و با توجه به نوع گروه خونی مصرف برخی از غذاها را به شدت محدود کنید. گروه خونی غذاهایی که در لیست خرید شما قرار دارند و انتخاب های غذایی تان را در رستوران تعیین می کند.
توصیه های مربوط به گروه خونی فراتر از رژیم غذایی است. به عنوان مثال، به افراد دارای گروه خونی O توصیه می شود یک ساعت در روز ورزش هوازی شدید مانند دویدن یا دوچرخه سواری انجام دهند. در حالی که به افراد با گروه خونی A فعالیت هایی مانند یوگا و تای چی توصیه می شود.

رژیم گروه خونی

رژیم گروه خونی چقدر موثر است؟

شما در هنگام پیروی از این رژیم غذایی باید نوع خاصی از غذاها را بر اساس گروه خونی خود مصرف کنید و سلیقه شخصی تان در نظر گرفته نمی شود. به عنوان مثال، اگر شما طرفدار گوشت هستید و گروه خونی تان A است از مصرف گوشت محروم می شوید. از طرفی، پیتر آدامو به عنوان بنیان گذار این رژیم مصرف تعداد زیادی غذاهای خاص و ارگانیک را توصیه می کند که تهیه آن ها می تواند پرهزینه باشد.
در مجلات علوم پزشکی مطالعاتی که کیفیت مناسبی داشته باشند و به بررسی این رژیم پرداخته باشند به چاپ نرسیده است. در سال ۲۰۱۳ محققان با انتشار مقاله ای عنوان کردند که هیچ شواهدی مبنی بر مفید بودن رژیم گروه خونی وجود ندارد.
اگر به مدت طولانی از این رژیم غذایی پیروی کنید ممکن است به کمبود ریزمغذی های مختلف مبتلا شوید. محدودیت های زیاد در این رژیم غذایی خسته کننده است. زیرا باید مصرف بسیاری از غذاهای مورد علاقه تان را کنار بگذارید. به همین دلیل احتمالاً بعد از مدتی میزان پایبندی شما به توصیه های این رژیم کمتر می شود.


بیشتر بخوانید: مهم‌ترین مواد مغذی مورد نیاز در برنامه‌های کاهش وزن


وقتی از این رژیم غذایی پیروی می کنید وزن شما کم می شود اما باید به این نکته توجه کنید که هر رژیم غذایی که در آن کالری دریافتی محدود شده باشد می تواند موجب کاهش وزن شود. موضوع مورد بحث آن است که آیا رژیمی که بر اساس گروه خونی تنظیم شده در مقایسه با سایر رژیم ها فواید بیشتری برای سلامتی دارد یا خیر؟

وقتی از رژیم لاغری صحبت می شود خیلی ها به یاد ضعف و گرسنگی می افتند. در حالی که اگر رژیم درست طراحی شده باشد نباید شما را گرسنه کند. برای داشتن چنین رژیمی روی لینک زیر کلیک کنید:

در رژیم گروه خونی توصیه های غذایی فقط بر اساس گروه خونی شما انجام می شود. ۲ نفر با گروه خونی متفاوت را در نظر بگیرید که هر دو به یک بیماری مشابه (به عنوان مثال دیابت) مبتلا هستند. اگر این افراد بخواهند بر اساس گروه خونی برنامه غذایی دریافت کنند رژیم های متفاوتی به آن ها داده شده و در هنگام طراحی رژیم و انتخاب مواد غذایی بیماری شان در نظر گرفته نمی شود. به عنوان مثال، یک نفر باید غذاهای پرپروتئین مصرف کند و دیگری باید از مصرف لبنیات یا مرغ اجتناب کند.


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی کاهش وزن – آشنایی با انواع رژیم لاغری


به همه افراد صرف نظر از نوع گروه خونی توصیه می شود برای حفظ سلامت جسم و روان خود هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی و حداقل ۲ بار تمرینات قدرتی انجام دهند. در حالی که در رژیم گروه خونی میزان و نوع ورزش بر اساس گروه خونی مشخص می شود.

Loading