آشنایی با خواص آناناس
آناناس یک میوه گرمسیری و سرشار از مواد مغذی مختلف است. با ما همراه باشید تا با خواص آناناس بیشتر آشنا شوید.

ارزش غذایی آناناس:

مقدار کالری و مواد مغذی موجود در یک لیوان آناناس تازه و خرد شده عبارتست از:
• ۸۲ کیلوکالری انرژی
• ۲۱/۶۵ گرم کربوهیدرات
• ۲/۳ گرم فیبر
• ۰/۸۹ گرم پروتئین
• ۰/۲ گرم چربی
این میزان آناناس ۱۳۱ درصد نیاز بدن به ویتامین  C، دو درصد نیاز بدن به ویتامین A، دو درصد نیاز بدن به کلسیم و ۳ درصد نیاز بدن به آهن را تامین می کند.
از سایر مواد مغذی موجود در آناناس می توان به تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، ویتامین B6، فولات (ویتامین B9)، ویتامین B5، منیزیم، پتاسیم، بتا کاروتن و سایر آنتی اکسیدان ها اشاره کرد. آناناس تازه حاوی آنزیمی به نام بروملین است که فواید مختلفی برای بدن دارد.

آشنایی با خواص آناناس:

مصرف میوه ها و سبزیجات احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده اند که مصرف این دسته از مواد غذایی احتمال ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سرطان را کاهش داده و به افزایش طول عمر کمک می کند. در این راستا برخی از خواص آناناس عبارتند از:

۱- کاهش علائم آرتریت

اگرچه بیماری آرتریت به انواع مختلف تقسیم می شود اما در اغلب موارد این بیماری با افزایش التهاب در مفاصل همراه است. آناناس به علت داشتن بروملین و خاصیت ضد التهابی این ترکیب می تواند درد و التهاب را در این بیماران کاهش دهد.
نتایج یک مطالعه قدیمی نشان می دهد که بروملین می تواند علائم بیماری آرتریت روماتوئید (روماتیسم) را کاهش دهد. در مطالعه دیگری که بر روی مبتلایان به استئوآرتریت (آرتروز) انجام شد دریافت مکمل بروملین با کاهش درد همراه بود.

 خواص آناناس

۲- پیشگیری از بیماری دژنراتیو وابسته به سن ماکولا

نتاتج مطالعه ای که سال ۲۰۰۴ میلادی منتشر شد نشان داد که مصرف حداقل ۳ سروینگ میوه در طی روز می تواند احتمال ابتلا به این بیماری چشمی را کاهش داده و یا سرعت پیشرفت آن را کم کند. آناناس یکی از میوه هایی است که به علت داشتن مواد مغذی مختلف می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند.

۳- پیشگیری از آسم

در افرادی که برخی از مواد مغذی را به میزان کافی دریافت می کنند احتمال ابتلا به آسم کمتر است. یکی از این مواد مغذی بتا کاروتن است که در غذاهای گیاهی نارنجی و زرد رنگ مانند آناناس، انبه، پاپایا، زردآلو، هویج و … یافت می شود. برخی تحقیقات نشان داده اند که بروملین موجود در آناناس نیز می تواند علائم آسم را کاهش دهد.

۴- پیشگیری از سرطان

با توجه به نتایج تحقیقاتی که در مورد خواص آناناس انجام شده این میوه به عنوان یکی از منابع خوب ویتامین C از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و با از بین بردن رادیکال های آزاد از بروز سرطان پیشگیری می کند.
در یک مطالعه که در ژاپن انجام شد مشاهده گردید که مصرف مواد غذایی حاوی بتا کاروتن از بروز سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) پیشگیری می کند. فیبر موجود در میوه ها و سبزیجات نیز می تواند در پیشگیری از سرطان روده بزرگ موثر باشد.

۵- حفظ سلامت دستگاه گوارش

یکی از خواص آناناس پیشگیری از بروز یبوست و تنظیم حرکات دستگاه گوارش است که به وجود فیبر و آب در این میوه مرتبط می باشد. بروملین موجود در آناناس سلول های التهابی را که سیتوکین نامیده شده و به دستگاه گوارش آسیب وارد می کنند کاهش می دهد.
ساقه های غیرقابل خوردن آناناس غنی از بروملین هستند. می توان بروملین را از آن ها استخراج کرده و از آن برای تهیه مکمل ها استفاده کرد.

۶- کمک به باروری

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان باروری را بهبود می بخشند. زیرا رادیکال های آزاد به سیستم تولید مثل آسیب وارد می کنند. از این غذاها می توان به آناناس اشاره کرد.
آنتی اکسیدان های موجود در آناناس عبارتند از: ویتامین C، بتا کاروتن مس، روی و فولات. این آنتی اکسیدان ها هم در زنان و هم در مردان به بهبود باروری کمک می کنند.

۷- بهبود جراحت ها و التهاب

برخی از مطالعات نشان داده اند که بروملین موجود در آناناس تورم و درد مرتبط با جراحت ها و جراحی ها و مدت زمان لازم برای بهبودی را کاهش می دهد.

۸- حفظ سلامت قلب

آناناس به علت داشتن فیبر، پتاسیم و ویتامین C به حفظ سلامت قلب کمک می کند. دریافت کافی پتاسیم احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و سنگ های کلیوی را کاهش می دهد.

۹- حفظ سلامت پوست

آناناس به علت داشتن ویتامین C از آسیبی که نور خورشید و آلودگی ها به پوست وارد می کنند جلوگیری کرده و چین و چروک های پوست را کاهش می دهد. ویتامین C به ساخت کلاژن در پوست کمک می کند.

آناناس و تداخلات دارویی:

داروهای بتا بلوکر (مانند پروپرانولول، آتنولول، کارودیلول و …) که برای درمان بیماری های قلبی – عروقی تجویز می شوند می توانند پتاسیم خون را افزایش دهند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند نباید در مصرف غذاهای غنی از پتاسیم زیاده روی کنند.

Loading