غذاهای نامناسب برای ام اس – ارتباط رژیم غذایی با ام اس (MS)

غذاهای نامناسب برای ام اس – ارتباط رژیم غذایی با ام اس (MS)
تحقیقات نشان داده همان طور که رژیم غذایی سالم می‌تواند به کنترل علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) کمک کند، مصرف غذاهای نامناسب برای ام اس می‌تواند علائم این بیماران را تشدید نماید.
در بیماری ام اس که نوعی بیماری خوایمنی است سیستم اعصاب مرکزی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بیماری خودایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به برخی از بافت‌های سالم (به عنوان مثال سیستم عصبی) حمله می کند.
بیماری MS منجر به از بین رفتن پوشش میلین رشته‌های عصبی می‌شود. در نتیجه به تدریج در انتقال پیام‌های عصبی بین مغز و سایر بخش‌های بدن اختلال به وجود می‌آید. میلین از اعصاب محافظت کرده و به انتقال سیگنال‌های الکتریکی کمک می‌کند.
آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۳/۲ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. اگرچه این بیماری هر دو جنس را درگیر می‌کند، اما شیوع آن در زنان در مقایسه با مردان بیشتر است. این بیماری که معمولاً در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی بروز می‌کند بیشتر در سفید پوستان مشاهده می‌شود.
علائم MS با توجه به شدت آسیب و نوع عصب آسیب دیده می‌تواند متفاوت باشد. از علائم این بیماری می‌توان به ضعف در یک یا تعدادی از اعضای بدن، اختلال در بینایی، دوبینی، سوزن سوزن شدن بخش‌هایی از بدن، عدم هماهنگی بدن، لکنت زبان، خستگی و گیجی اشاره کرد.
در حال حاضر، درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. اما می‌توان با استفاده از برخی از داروها یا سایر روش‌های درمانی علائم بیماری را کنترل نمود. از سوی دیگر، تغذیه سالم نیز یدر پیشگیری و کنترل علائم MS موثر است.
تحقیقات نشان داده که رژیم غذایی غربی که به صورت مصرف زیاد لبنیات پرچرب، گوشت قرمز و مصرف ناکافی مغزهای خوراکی، میوه‌ها، غلات کامل و لبنیات کم چرب تعریف می‌شود خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. در حالی که تغذیه سالم احتمال بروز این بیماری را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.
نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در مجله Neurology منتشر شده نشان می‌دهد در مبتلایان به این بیماری که بیشترین میزان غلات کامل، حبوبات، میوه و سبزی را مصرف می‌کنند احتمال بروز ناتوانی‌های جسمی شدید کمتر است. از سوی دیگر، سبک زندگی سالم احتمال افسردگی، خستگی و درد را در این افراد کاهش می‌دهد.

آشنایی با غذاهای نامناسب برای ام اس:

ارتباط رژیم غذایی با ام اس (MS)
تحقیقات نشان داده پیروی از تغذیه سالم در حفظ سلامت جسمی و روانی مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس سهم بسزایی دارد. در این بیماران مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی در تشدید علائم بیماری موثر است:

چربی اشباع

چربی‌های اشباع در غذاهای حیوانی مانند گوشت قرمز و لبنیات پرچرب و همچنین روغن پالم و روغن نارگیل وجود دارند. این نوع از چربی‌ها کلسترول بد (LDL) و در نتیجه خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند.
نتایج مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۸ نشان داد در مبتلایان به MS در مقایسه با سایر افراد احتمال ابتلا به مشکلات قلبی بیشتر است. از سوی دیگر، پرفشاری خون و بیماری قلبی – عروقی تاثیر منفی بر این بیماران دارد. بنابراین به افراد مبتلا به MS توصیه می‌شود مصرف چربی‌های اشباع را محدود کنند.

چربی‌های ترانس

چربی‌های ترانس می‌توانند سبب التهاب عروقی خونی و ابتلا به بیماری قلبی – عروقی شوند. چربی‌های ترانس در فست فودها، روغن‌های گیاهی جامد، کیک و کلوچه یافت می‌شوند.

قند

مصرف بیش از حد قند، به ویژه به شکل شیرینی‌جات، سبب افزایش وزن می‌شود. افزایش وزن تحرک را با مشکل روبرو کرده و احتمال بروز خستگی را که یکی از علائم شایع MS است، افزایش می‌دهد. قند التهاب‌زا بوده و اثر منفی بر بیماران مبتلا به MS دارد.

سدیم

تحقیقات نشان داده که مصرف سدیم زیاد احتمال عود MS و بروز عوارض ناشی از آن را افزایش می‌دهد. مصرف سدیم اضافی سبب افزایش فشارخون می‌شود.
پرفشاری خون با کاهش امید به زندگی در مبتلایان به MS مرتبط است. سدیم یکی از اجزای تشکیل دهنده نمک خوراکی است. همچنین در فست فودها و غذاهای کنسرو شده نیز یافت می‌شود.

کربوهیدرات‌های تصفیه شده

کربوهیدرات‌های تصفیه شده موجود در غذاهایی مانند نان تهیه شده با آرد سفید و برنج سفید سبب افزایش قند خون شده و تاثیر منفی بر سلامت قلب دارد. بنابراین، سعی کنید بیشتر از نان سبوس‌دار، ماکارونی سبوس‌دار و برنج قهوه‌ای استفاده کنید.
مصرف مواد غذایی حاوی سبوس و فیبر (مانند نان سبوس‌دار، میوه، سبزی و حبوبات) به پیشگیری از مشکل یبوست در افراد مبتلا به MS کمک کرده و در ایجاد حس سیری و در صورت لزوم کاهش وزن موثر است.‌

ارتباط شیر گاو با ام اس

طبق نتایج مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۰ برخی از مبتلایان به ام اس (MS) به پروتئین موجود در شیر واکنش نشان می‌دهند. با این حال، بسیاری از محققان به وجود ارتباط قوی بین مصرف شیر و علائم ام اس (MS) معتقد نیستند.
در یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۳ مشخص شد در مبتلایان به ام اس (MS) احتمال واکنش نسبت به پروتئین شیر گاو مشابه سایر افراد بوده و تفاوتی با آن‌ها ندارد.
اگر شما می‌خواهید تاثیر حذف شیر گاو را بر علائم بیماری خود امتحان کنید مطمئن شوید که از طریق سایر مواد غذایی کلسیم، پروتئین و ویتامین D دریافت می‌کنید.

Loading