خواص کاکائو برای مبتلایان به بیماری ام اس (MS)

تاثیر کاکائو در بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که سیستم اعصاب مرکزی را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. در بیماری های خود ایمنی سیستم ایمنی به اشتباه به بخش هایی از بدن حمله می کند. نتایج تحقیقی که در مورد خواص کاکائو انجام و در مجله Journal of Neurology منتشر شده نشان می دهد فلاونوئیدهای موجود در کاکائو به کنترل علائم این بیماری کمک می کنند.

آشنایی با بیماری ام اس (MS):

در بیماران مبتلا به ام اس سیستم ایمنی بدن به بافت های عصبی سالم حمله می کنند. در نتیجه میلین از بین می رود. به همین علت در روند انتقال پیام های عصبی بین مغز و سایر قسمت های بدن اختلال ایجاد می شود. میلین که پوشش رشته های عصبی است از اعصاب محافظت کرده و در انتقال سیگنال های الکتریکی نقش دارد.
در سراسر جهان بیش از ۳ میلیون نفر به بیماری ام اس مبتلا هستند. این بیماری در هر دو جنس مشاهده می شود، اما شیوع آن در زنان در مقایسه با مردان بیشتر است. رایج ترین سن ابتلا به این بیماری محدوده سنی ۲۰ تا ۵۰ سالگی است. ام اس در سفید پوستان بیشتر مشاهده می ‌شود.
تاثیر ام اس در هر شخص متفاوت بوده و هر بیمار ممکن است فقط برخی از علائم را تجربه کند. شدت آسیب و نوع عصب آسیب دیده در بروز علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس نقش دارد. علائم این بیماری عبارتند از: ضعف عضلانی، بی ‌حسی، سوزن سوزن شدن بخش ‌هایی از بدن، درد مزمن، اختلال در بینایی، دو بینی اختلال در حفظ تعادل و هماهنگی، خستگی و اختلال در تمرکز.
پزشک به منظور تشخیص این بیماری سابقه پزشکی بیمار را بررسی می کند. سپس برای تشخیص دقیق تر دستور انجام MRI و گرفتن مایع مغزی نخاعی از محل ستون فقرات را می دهد. ممکن است آزمایشات دیگری نیز انجام شود تا از عدم ابتلای فرد به سایر بیماری های مشابه اطمینان حاصل شود.
در حال حاضر، بیماری ام اس درمان قطعی ندارد. با این حال، علائم بیماری به کمک برخی از داروها یا سایر روش‌ های درمانی کنترل می شود. تحقیقات نشان داده که پیروی از یک رژیم غذایی سالم می تواند هم در پیشگیری از این بیماری و هم در کنترل علائم آن نقش داشته باشد.

خواص کاکائو برای مبتلایان به بیماری ام اس (MS)

رژیم غذایی غربی احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می ‌دهد. ویژگی این رژیم غذایی مصرف زیاد لبنیات پرچرب، گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده و مصرف ناکافی سبزیجات، میوه‌ ها، غلات کامل و لبنیات کم چرب است. محققان می گویند در افرادی که تغذیه سالمی دارند احتمال بروز این بیماری ۵۰ درصد کمتر است.
در سال ۲۰۱۷ در مجله Neurology مطالعه ای منتشر شد که نتایج آن نشان می‌ داد در مبتلایان به بیماری ام اس که رژیم غذایی شان سرشار از غلات کامل، حبوبات، میوه ها و سبزیجات است احتمال بروز مشکلات جسمی شدید کمتر است. همچنین سبک زندگی سالم احتمال بروز درد، افسردگی و خستگی را در این بیماران کاهش می ‌دهد.
یکی از مهم ترین مواد مغذی برای مبتلایان به ام اس ویتامین D است. دریافت کافی این ویتامین برای مبتلایان به این بیماری بسیار سودمند است. ویتامین D در برخی مواد غذایی یافت می شود، اما بیشتر آن در بدن توسط نور خورشید ساخته می‌ شود. حفظ ویتامین D خون در محدوده طبیعی احتمال ابتلا به MS را کاهش می دهد.

خواص کاکائو و کاهش احساس خستگی در مبتلایان به بیماری ام اس:

شکلات تلخ حاوی ۷۰ تا ۸۵ درصد کاکائو است. بخش مهمی از خواص کاکائو به وجود فلاونوئید در آن مرتبط است. فلاونوئیدها در میوه‌ ها، سبزیجات و چای نیز وجود دارند. این ترکیبات خاصیت ضد التهابی، ضد دیابت و ضد سرطان داشته و از اعصاب محافظت می‌ کنند.
نتایج یک مطالعه قدیمی نشان می ‌دهد مصرف روزانه ۴۵ گرم شکلات تلخ می ‌تواند برای مبتلایان به سندرم خستگی مزمن مفید باشد. به همین علت گروهی از محققان با بررسی خواص کاکائو تاثیر مصرف آن را در بهبود خستگی در مبتلایان به بیماری ام اس بررسی کردند.
در این مطالعه ۴۰ بیمار مبتلا به ام اس عودکننده- فروکش کننده و خستگی به ۲ گروه تقسیم شدند. به مدت ۶ هفته گروهی از شرکت کنندگان یک لیوان نوشیدنی غنی از فلاونوئید و حاوی پودر کاکائو و گروه دیگر یک نوشیدنی حاوی مقادیر کم فلاونوئید دریافت کردند.
محققان مشاهده کردند مصرف نوشیدنی حاوی کاکائو با کاهش ۴۵ درصدی احساس خستگی همراه بود. همچنین این افراد درد کمتری را گزارش نمودند. نتایج این مطالعه نشان می‌ دهد که راهکارهای تغذیه ‌ای می ‌توانند خستگی را در مبتلایان به بیماری ام اس کاهش داده و کیفیت زندگی آن ‌ها را ارتقاء دهند.
منبع:

Shelly Coe et al. Journal of Neurology 2018.

Loading