هرم غذایی راهنمای ساده ای برای نمایش انواع گروه های غذایی و مقدار مورد نیاز از هر یک از آنها برای حفظ سلامتی است . (هرم غذایی کودکان زیر ۶ سال اندکی متفاوت است).
این هرم غذایی مختص بزرگسالان و کودکان بالای ۶ سال است و برای استفاده همه کودکان حتی کودکانی که نیازهای خاصی دارند (مانند گیاه خواران و کودکان دچار آلرژی های غذایی)مناسب است . چراکه نیاز به استفاده تک تک غذاهای هرم غذایی نیست .در واقع باید از هر یک از گروهای غذایی انتخاب غذایی داشت تا نهایتاً تعداد کل سروینگ های توصیه شده تامین شود.


تفسیر هرم غذایی
با نگاهی اجمالی به هرم غذایی مشاهده خواهید کرد که پایه رژیم غذایی کودک شما باید از گروه کربوهیدرات های پیچیده باشد یعنی غلات و غذاهای تهیه شده از غلات و سیب زمینی . دو گروه میوه و سبزیجات طبقه بعدی را قرار می دهند و باید بعد از غلات بیشترین دریافت غذایی به این دو گروه مهم تعلق گیرد . غذاهای پروتئینی در طبقه بعدی قرار می گیرند شامل لبنیات ، گوشت ها ، ماکیان ، ماهی ، حبوبات و سویا ، تخم مرغ و مغزها . قله هرم مربوط به چربی ها و شکر و شیرینی می شود و کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند. بنابراین باید در مقدار خیلی کم مصرف شوند.
برای همه گروهای غذایی سروینگ های توصیه شده وجود دارد به جز برای چربی ها و شیرینی جات. چراکه باید به مقدار ناچیز مصرف شوند. پس به نوشتن جمله "کم خورده شود " بسنده می شود . عدد کوچکتر سروینگ های توصیه شده مربوط به بچه های کوچک تر است چراکه نیاز به کالری کمتری دارند . عدد بزرگتر سروینگ های توصیه شده نیز مربوط به زمانی است که کودک به سن ۱۰ یا ۱۱ می رسد .
در نگاه اول تعداد سروینگ ها برای یک کودک زیاد به نظر می رسند ولیکن اگر سایز سروینگ برای کودکان را چک کنید متوجه خواهید شد که اصلاً مقادیر زیادی نیستند .
به عنوان مثال یک سروینگ نان برای یک کودک ۶ساله تنها نصف یک برش است بنابراین یک ساندویچ معمولی با ۲ برش نان ۴ سروینگ از گروه کربوهیدرات های پیچیده را تامین می کند . نصف یک میوه به عنوان یک سروینگ میوه برای کودک در نظر گرفته می شود. پس یک سیب کامل دو سروینگ میوه برای کودک محسوب می شود . شما نباید نگران محاسبه هر روز تعداد سروینگ های مورد نیاز کودک باشید.

سایز سروینگ های غذایی – سهم غذایی چیست ؟
طبق گفته های آکادمی متخصصین اطفال آمریکا ، سایز سهم های غذایی بر حسب ۳ عامل سن ، اشتها و سطوح فعالیت تعریف می شود . چنانچه کودکی رشد خوبی داشته و وزنی نزدیک به وزن نرمال داشته باشد ، بنابراین سایزهای مناسب و درستی دریافت کرده است . جدول زیر سایز سهم های غذایی را نشان می دهد . سایز سهم های غذایی کودکان بین سن ۵تا ۱۰ سال افزایش می یابد و سرانجام در ۱۰تا ۱۱ سالگی مشابه بزرگسالان می شوند . چنانچه جدول انرژی و نیازهای تغذیه ای را مشاهده کنید خواهید دید که نیاز کالری یک کودک ۱۰-۷ ساله مشابه یک زن بزرگسال با سن ۵۰-۱۹ سال است یعنی ۱۹۴۰ کالری در روز .

سایز سروینگ های غذایی در کودکان ۵تا۱۰ سال
نکته: برای سهولت در استفاده از مقیاس فنجان برای اندازه گیری برخی مواد غذایی استفاده شده است . مقیاس فنجان مقداری است که ۲۲۵ میلی لیتر مایع را در خود جا می دهد که معادل با یک لیوان کوچک است . چنانچه دارای پیمانه مدرج هستید می توانید لیوان های خود را با حجم ۲۲۵ میلی لیتر تست کنید تا سایز فنجان مورد نظر ما را در بین آنها بیابید . اندازه گیری غذاهای مایع و خشک از این طریق بسیار آسان تر از وزن کردن آنهاست .

گروهای غذایی
سایز سهم های غذایی در کودکان ۵تا۶سال
سایز سهم های غذایی در کودکان ۷تا۱۰سال
کربوهیدرات های نشاسته ای
نان –نصف برش
برنج پخته/پاستا- یک سوم فنجان
کورن فلکس صبحانه-نصف فنجان
سیب زمینی-یک سوم فنجان(۲تکه کوچک)
نان –یک برش
برنج پخته/پاستا- نصف فنجان
کورن فلکس صبحانه- دو سوم فنجان
سیب زمینی-نصف فنجان(۳تکه کوچک)
سبزیجات
سبزیجات پخته-یک چهارم فنجان
سالاد- نصف فنجان
سبزیجات پخته-نصف فنجان
سالاد- یک فنجان
میوه
پخته یا کنسروی-یک چهارم فنجان
تازه- نصف یک میوه متوسط
آبمیوه- یک سوم فنجان
پخته یا کنسروی-یک سوم فنجان
تازه- یک میوه متوسط
آبمیوه- نصف فنجان
لبنیات
شیر- نصف فنجان
پنیر- یک قوطی کبریت
ماست-یک پیاله کوچک(۱۲۵گرم)
شیر- یک فنجان
پنیر- یک قوطی کبریت
ماست-یک و نیم پیاله کوچک(۱۲۵گرم)
گوشت قرمز، ماکیان ،ماهی
همه انواع-۳۰گرم یا مکعب۲×5/2سانتی متری
همه انواع-۹۰-۶۰گرم یا مکعب ۲۵/۲×6-4 سانتی متری
تخم مرغ
یک تخم مرغ
۲-۱تخم مرغ
حبوبات
همه انوع به صورت پخته-یک سوم فنجان
همه انوع به صورت پخته-نصف فنجان
مغزها ،دانه ها
یک مشت کوچک(۲۰گرم)
یک مشت متوسط(۳۰گرم)
از سن ۱۱سالگی این سایزها مشابه با بزرگسالان می باشد
فهرست