خصوصیات افراد سالم چیست؟
برای آن که از سلامتی مطلوب برخوردار باشید نیازی نیست که از راهکارهای عجیب و غریب کمک بگیرید. شما می‌توانید به کمک روش‌هایی که گاهی اوقات ساده به نظر می‌رسند به سلامت جسم و روح خود کمک کنید. اگر تازه به فکر سلامتی خود افتاده‌اید بهتر است ابتدا با خصوصیات  افراد سالم آشنا شوید.

با خصوصیات افراد سالم آشنا شوید:

۱- هر روز صبحانه می‌خورند.

یکی از اصلی‌ترین خصوصیات افراد سالم مصرف صبحانه است. مصرف این وعده غذایی به چند دلیل ضروری است. صبحانه انرژی مورد نیاز بدن را بعد از چند ساعت غذا نخوردن در طی شب تامین می‌کند.
مطالعات نشان داده مصرف صبحانه سبب می‌شود بزرگسالان عملکرد بهتری در محل کار داشته و کودکان نیز در مدرسه نمرات بهتری بگیرند.
اگر مصرف صبحانه مفصل در اول صبح برای شما مقدور نیست حداقل یک عدد میوه یا یک لیوان شیر بنوشید. ولی سعی کنید این وعده غذایی را حذف نکنید.

۲- برای وعده‌های غذایی خود برنامه‌ریزی می‌کنند.

برنامه‌ریزی کردن برای وعده‌های غذایی روزانه در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند. به اهدافی که از غذا خوردن دارید فکر کنید. آیا می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید؟ آیا می‌خواهید مصرف شیرینی‌جات و چربی را کاهش دهید؟ غذاهای مفید برای سلامتی‌تان و زمان صرف هر وعده و میان وعده را برای خود مشخص کنید.
۳- به مقدار کافی آب می‌نوشند.
نوشیدن آب از خصوصیات افراد سالم به شمار می‌رود. آب نه تنها مایعات مورد نیاز بدن را تامین می‌کند بلکه به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. جایگزین کردن نوشیدنی‌های شیرین با آب خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد. اگر تمایلی به مصرف آب ساده ندارید می‌توانید کمی به آن آب لیموترش یا آب پرتقال اضافه کنید.

۴- بی‌تحرک نبوده و ورزش می‌کنند.

برای آن که از سلامتی مطلوب برخوردار شوید فعالیت بدنی را فراموش نکنید. فعالیت بدنی برای جسم و ذهن، هر دو، مفید است. فقط ۳۰ دقیقه پیاده‌روی به صورت ۵ بار در هفته افسردگی را از شما دور می‌کند. اگر نمی‌توانید ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی پیوسته داشته باشید می‌توانید آن را در فواصل کوتاه انجام دهید.

۵- در استفاده از موبایل، کامپیوتر و تلویزیون زیاده‌روی نمی‌کنند.

ایمیل و شبکه‌های اجتماعی که عضو آن‌ها هستید را چند بار در طی روز چک می‌کنید؟ اگر مدت زمان استفاده آن‌ها را کاهش دهید می‌توانید وقت بیشتری را صرف مطالعه، پیاده‌روی و صبحت با خانواده و دوستان خود نمایید. چند ساعت کنار گذاشتن تلفن همراه می‌تواند برای شما مفید باشد.

۶- مهارت‌های جدید می‌آموزند.

می‌توانید با توجه به علایق خود در کارگاه نویسندگی شرکت کنید یا یک زبان جدید بیاموزید. یادگیری مهارت‌های جدید به حفظ سلامت مغز شما کمک می‌کند. این امر سرعت ظهور علائم پیری را کاهش داده و حتی می‌تواند ابتلا به بیماری آلزایمر را به تاخیر اندازد.

۷- سیگار نمی‌کشند.

ترک سیگار یک اقدام مهم به منظور بهبود سلامتی است. با ترک سیگار بدن شما به سرعت شروع به ترمیم خود می‌کند. برای ترک سیگار می‌توانید از پزشک کمک بگیرید.

۸- شب‌ها خواب کافی دارند.

از خصوصیات افراد سالم می‌توان به داشتن خواب کافی اشاره کرد. خواب مناسب در طی شب فواید گسترده‌ای برای سلامتی دارد. یک خواب خوب شبانه به بهبود خلق و خو، تمرکز، حافظه و قدرت یادگیری کمک می‌کند. در طولانی مدت نیز خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.
 بزرگسالان باید هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابند. بهتر است هر شب در ساعت مشخصی خوابیده و هر صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.

۹- به کمک ورزش عضلات  خود را تقویت می‌کنند.

استفاده از دمبل و سایر ورزش‌های تقویت کننده عضلات به حفظ عضلات بدن کمک می‌کند. در نتیجه، حتی در زمان‌هایی که  استراحت می‌کنید متابولیسم (سوخت و ساز) بدن شما افزایش می‌یابد.
این نوع فعالیت‌ها قلب شما را تقویت کرده و به استحکام استخوان‌هایتان کمک می‌کند. سعی کنید ۲ بار در هفته فعالیت‌هایی را انجام دهید که به تقویت عضلات کمک می‌کنند.

۱۰- زمان‌هایی از روز را در خارج از منزل می‌گذرانند.

چند دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به تامین ویتامین D مورد نیاز بدن و حفظ سلامت استخوان‌ها، قلب و خلق و خو کمک می‌کند. علاوه براین، خروج از منزل سبب می‌شود مدت زمان کمتری را صرف استفاده از کامپیوتر یا تماشای تلویزیون نمایید.
سعی کنید تا حد امکان به جای قرار گرفتن در خیابان‌های شهر به طبیعت بروید. نتایج یک مطالعه نشان داده افرادی که وقت بیشتری را در طبیعت و فضای سبز می‌گذرانند در مقایسه با کسانی که در مناطق مسکونی راه می‌روند آرام‌تر هستند.

۱۱- با استفاده از یوگا و تای‌چی به حفظ تعادل خود کمک می‌کنند.

اگر جوان هستید تعادل خوب بدن از بروز آسیب و جراحت پیشگیری می‌کند. اگر سالمند هستید تعادل خوب توانایی شما را برای فعالیت‌های مختلف تقویت کرده و شانس زمین خوردن و شکستگی استخوان را کاهش می‌دهد. صرف نظر از سن، برخورداری از قدرت تعادل مناسب به معنای داشتن عضلات و قلب سالم‌تر و اعتماد به نفس بیشتر است.

Loading