نوشابه های گازدار سلامت استخوان ها را تهدید می کنند

نوشیدن نوشابه و تاثیر آن برروی سلامت استخوانها

استئوپروز (پوکی استخوان) که مشخصه آن کاهش تراکم استخوان و وجود استخوان های ضعیف، نازک و شکننده است معمولاً در افراد سالمند رخ می دهد. هر چقدر تعداد سالمندان یک جامعه بیشتر باشد شیوع پوکی استخوان نیز در آن جامعه بیشتر خواهد بود. به همین دلیل توجه به سلامت استخوان ها در این گروه سنی از اهمیت زیادی برخوردار است.

استئوپروز هم در زنان و هم در مردان مشاهده می شود، اما شیوع آن در زنان بالاتر است. در حال حاضر، حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. با کاهش تراکم استخوان احتمال شکستن استخوان ها افزایش پیدا می کند. آمارهای جهانی نشان می دهد در هر ۳ ثانیه ۱ مورد شکستگی به علت ابتلا به استئوپروز رخ می دهد.
اگرچه برخی از عوامل خطر ابتلا به استئوپروز مثل افزایش سن و جنسیت غیرقابل تغییر هستند، اما عادات مرتبط با سبک زندگی که در بروز این بیماری نقش دارند را می توان تغییر داد یا اصلاح کرد. به عنوان مثال، نوشیدن الکل و استفاده از سیگار، هر دو، خطر ابتلا به استئوپروز را افزایش می دهند. ولی رژیم غذایی مناسب و افزایش مصرف غذاهای سرشار از کلسیم در پیشگیری از این مشکل و حفظ سلامت استخوان ها موثرند.


بیشتر بخوانید: چگونه از کمبود کلسیم پیشگیری نموده یا آن را درمان نمود؟


چرا نوشابه های گازدار برای سلامت استخوان ها مضرند؟

تعدادی از مطالعات قدیمی نشان داده اند که بین مصرف نوشیدنی های غیرالکلی و کاهش تراکم استخوان در دختران نوجوان و زنان جوان ارتباط وجود دارد. به منظور کسب یافته های بیشتر گروهی از محققان تصمیم گرفتند ارتباط بین مصرف نوشیدنی های غیرالکلی و تراکم استخوان در ستون فقرات و ران را در میان زنان یائسه مورد ارزیابی قرار دهند.
بررسی نتایج نشان داد همان طور که انتظار می رود بین مصرف نوشابه های گازدار و شکستگی ناشی از پوکی استخوان ارتباط وجود دارد. در این مطالعه در زنانی که به طور میانگین حداقل ۱۴ سروینگ نوشابه در هفته مصرف می کردند در مقایسه با کسانی که نوشابه نمی خوردند احتمال شکستگی ران ۲۶ درصد بیشتر بود.
به گفته محققان افزودن قند به نوشیدنی ها بر روی تعادل کلسیم بدن تاثیر منفی دارد. از سوی دیگر، کربناسیون نوشیدنی ها و افزودن دی اکسید کربن به آن ها سبب تشکیل اسید کربنیک و احتمالاً تغییر اسیدیته معده و کاهش جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش می شود.
منبع:

Kremer, Pedro A. et al. Menopause 2019; Volume 26: Pages 1234– ۱۲۴۱.

Loading