شواهدی جدید مبنی بر ارتباط رژیم غذایی با دیابت

  1. خانه
  2. اخبار
  3. شواهدی جدید مبنی بر ارتباط رژیم غذایی با دیابت
شواهدی جدید مبنی بر ارتباط رژیم غذایی با دیابت

اندازه‌گیری بیومارکرهای تغذیه‌ای (مولکول‌هایی که در خون قابل اندازه‌گیری بوده و با رژیم غذایی مرتبط هستند مانند بتا-آلانین، اسید اولئیک و …) در خون با استفاده از یک تکنولوژی جدید نشان می‌دهد که رژیم غذایی یکی از قوی‌ترین پیش‌بینی کننده‌های خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنان سالمند است.
در این راستا اطلاعات ۶۰۰ زن که در ابتدای مطالعه ۶۴ سال سن داشتند جمع‌آوری شد. این اطلاعات مجدداً بعد از ۵/۵ سال بررسی شد. نتایج نشان داد که مصرف ماهی، غلات کامل، روغن‌های گیاهی و میزان کافی ویتامین E خون در برابر دیابت نوع ۲ نقش حافظتی دارد، اما گوشت قرمز و چربی‌های اشباع خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.
جمع‌آوری اطلاعات در مورد رژیم غذایی افراد پیچیده و وقت‌گیر است و ممکن است صحت اطلاعات تحت تاثیر حافظه افراد قرار گیرد. بنابراین اندازه‌گیری بیومارکرهای تغذیه‌ای در خون این مشکل را برطرف ساخته و امکان بررسی تعداد زیادی از افراد را امکان‌پذیر می‌سازد.
اگرچه همیشه نقش رژیم غذایی در پیشگیری از دیابت نوع ۲ مورد توجه بوده است، اما این مطالعه شواهد قوی در مورد این امر فراهم کرده و بر اهمیت اصلاح رژیم غذایی به منظور بهبود وضعیت سلامتی تاکید دارد.
منبع:

Savolainen O et al. The American Journal of Clinical Nutrition 2017; Volume 106: Page 1302-1310.

Loading