به تجویز “خداوند” خوردن کدام یک ازوعده های غذایی از همه مهمتر است؟

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
  • نویسنده
    matin
    مشارکت کننده

خداوند صلاح ما را در خوردن دو وعده غذا:صبحانه و شام میداند.
    برای اثبات این موضوع میشود به احادیث و آیات زیر استناد کرد:

نوبت هاى غذا
    صبحگاهان و شامگاهان

ولهم رزقهم فيها بكرة وعشيا؛(مريم ، آيه 62)
    و آنان، صبحگاهان و شامگاهان، روزى ويژه خويش را دارند.

– به نقل از شهاب بن عبد ربه: نزد امام صادق (عليه السلام )، از دردها و بدگوارى هايى كه داشتم، اظهار ناراحتى كردم. به من فرمود: ((صبحانه بخور و شام بخور و در فاصله ميان آنها چيزى مخور؛ چرا كه موجب تباهى تن است. مگر نشنيده اى كه خداوند (عزوجل ) مى فرمايد: ولهم رزقهم فيها بكرة وعشيا؛ و آنان، صبحگاهان و شامگاهان، روزى ويژه خويش را دارند. (الكافى : ج 6 ص 288 ح 2)

تاكيد بر خوردن ناشتايى و نهى از واگذاردن آن:

پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ):
    هر كه جاودانگى مى خواهد – و البته (براى غير خدا) جاودانگى اى نيست – بايد كه چاشت را زودتر بخورد ورداى سبك برگيرد . (كتاب من لا يحضره الفقيه : ج 3 ص 555 ح 4902)

امام صادق (عليه السلام ):
    چون نماز صبح را خواندى، پاره نانى بخور تا با آن دهان خويش را خوش بو سازى، حرارت خود را فرو بنشانى، دندان هايت را استوار سازى، لثه ات را استحكام بخشى، روزى خويش را به چنگ آورى و خوى خود را نيكو سازى.
    (الدعوات: ص 140 ح 352)

مومن را بايسته است كه تا غذا نخورده، از خانه بيرون نرود؛ چرا كه اين كار به او استوارى بيشترى مى دهد. (المحاسن : ج 2 ص 236 ح 1727)

تاكيد برخوردن شام و نهى از واگذاردن آن

خوردن شام را وامگذاريد، هر چند به مشتى خرما باشد؛ زيرا وا گذاشتن آن، انسان را پير مى كند.
    (سنن ابن ماجة: ج 2 ص 1113 ح 3355)

خوردن شام را وا مگذاريد، هر چند به خوردن دانه اى خرماى خشكيده باشد. من بر امت خويش، از اين، بيم دارم كه از واگذاردن شام، پيرى (در هم شكستگى ) به سراغشان آيد؛ چرا كه شام، مايه نيرومندى پير و جوان است.
    (المحاسن : ج 2 ص 196 ح 1571)

خوردن شام را وا مگذار، هر چند به سه لقمه (نان ) با نمك باشد.(مكارم الاخلاق: ج 1 ص 424 ح 1447)

امام على (عليه السلام ):
    شام خوردن پيامبران، پس از تاريكى شب بوده است. آن را وا مگذاريد؛ چرا كه واگذاردن آن، ويرانى تن است.
    (الكافى : ج 6 ص 288 ح 1)

سرچشمه ويرانى تن، واگذاردن شام است .(الكافى: ج 6 ص 288 ح 2)

براى كسى كه پا به سن نهاده، خوب نيست با شكم سبك بخوابد؛ بلكه اگر با شكم پر بخوابد، برايش بهتر است. (الكافى: ج 6 ص 289 ح 6)

براى پير كهن سال، بايسته است كه حتما به گاه خفتن، شكمش از غذا پر باشد. اين، سبب خواب آرام تر و بوى خوش تر دهان براى اوست .(كتاب من لا يحضره الفقيه: ج 3 ص 359 ح 4271)

واگذاردن شام ، مايه پيرى است. براى مرد، آن هنگام پا به سن نهاد، بايسته است كه تنها در حالى بخوابد كه درونش از غذا پر باشد. (الكافى: ج 6 ص 288 ح 3)

به نقل از على بن ابى على لهبى: امام صادق (عليه السلام ) فرمود: ((طبيبان شما درباره شام شب، چه مى گويند؟)).
    گفتم: ما را از آن، باز مى دارند.
    فرمود: ((اما من، شما را بدان، فرمان مى دهم )).(الكافى: ج 6 ص 289 ح 10)

هر كس شام را وا گذارد، رگى در بدن وى مى ميرد و هرگز زنده نمى شود. (مكارم الاخلاق: ج 1 ص 424 ح 1448)

هر كس شام را واگذارد، نيروى از او كاسته مى شود و به او باز نمى گردد. (المحاسن: ج 2 ص 198 ح 1579)

امام رضا (عليه السلام ):
    مباد كه مرد، هنگامى كه ميان سال مى شود، خوردن چيزى را در هر شب، واگذارد؛ زيرا اين كار، سبب خواب آرام تر و بوى خوش تر دهان است. (الكافى: ج 6 ص 288 ح 4)

برگرفته از دانش نامه احاديث پزشكى
    مؤ لف: محمد محمدى رى شهرى- مترجم: دكتر حسين صابرى

امام صادق (عليه السلام ) فرمود: ((طبيبان شما درباره شام شب، چه مى گويند؟)).
    گفتم: ما را از آن، باز مى دارند.
    فرمود: ((اما من، شما را بدان، فرمان مى دهم )).(الكافى: ج 6 ص 289 ح 10)

البته نکته بسیار مهم زمان خوردن شام هست که بایستی سر شب باشد و حداقل دو سه ساعت قبل از خواب.
    و البته الان دیگر مشخص هست که نخوردن شام برای لاغر شدن، از اساس باطلست و فقط به بدن آسیب می رساند.

ناشناس
    میهمان

منظور شما اینه که باید ناهار را بی خیال شد؟ بعد شام که یعنی یک چیزی بخورند نه اینکه خیلی بخورند چون خیلی ها که رژیم لاغری می گیرن شب کمی شیر و نان، یا یک سوپ سبک ، میوه و سالاد سبزی و اینجور چیزها می خورند؛ اینها را تایید می کنید؟

farzaneh negahban
    مشارکت کننده

نباید ناهار رو بی خیال شد ، حتی خدا هم فقط یک ماه در سال (ماه رمضان) همچین سبک غذا خوردنی رو توصیه کرده که در واقع ناهار حذف میشه ، از لحاظ علمی هم حذف یک وعده اصلی غذا کار اشتباهیه

matin
    مشارکت کننده

در این احادیث نه تنها حرفی از حذف ناهار گفته نشده،(بجز یک مورد که نسخه شخص بیماری بوده است ،که مشکل گوارشی داشته است).بلکه برای افراد عادی و سالم تاکید بر “مصرف صبحانه زود هنگام و عدم حذف شام”داشته است،شام را بخورید اما سبک ،و با خوابتان فاصله داشته باشد. میشه نتیجه گیری کرد که اگر به هر دلیلی مایلید که یک وعده را سبک بخورید،ناهار انتخاب خوبی هست. حتی بسیاری از متخصصان تغذیه تاکید بر صبحانه و شام دارند ولو اینکه ناهار را به میان وعده ای سبک اختصاص بدهند.

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.