مرغ شکم پر

طرز تهیه مرغ شکم پر:

• از شب قبل مرغ را شسته و بعد از خشک شدن داخل شکم و تمام قسمت های آن را با نمک و زعفران دم کرده طعم دار کنید. مرغ را تا روز بعد داخل یخچال قرار دهید.
• برای آن که تلخی خلال پوست پرتقال را بگیرید روی آن آب سرد ریخته و بر روی حرارت قرار دهید تا آب به جوش آید. بعد از جوش آمدن آن را از روی حرارت برداشته و درون آبکش بریزید. این کار را ۳ مرتبه تکرار کنید.
• برای تهیه مواد داخل شکم مرغ روغن را داخل تابه ریخته، خلال پوست پرتقال را به آن اضافه کرده و کمی تفت دهید. آلوها را که کمی با آب جوش خیس کرده اید و خلال بادام و خلال پسته را به آن اضافه کنید. زعفران دم کرده و آب لیموترش را اضافه نمایید. بعد از کمی تفت دادن مخلوط را از روی حرارت بردارید.
• مخلوط تهیه شده را داخل شکم مرغ ریخته و شکم آن را با نخ بدوزید. ۲ پای مرغ را روی هم قرار داده و با نخ به یکدیگر وصل کنید. بال های مرغ را هم با نخ به بدن آن متصل کنید.
• برای تهیه سس کره را روی حرارت قرار دهید تا آب شود. سپس به کره آب شده ۱ قاشق غذاخوری آب لیموترش و به میزان دلخواه زعفران دم کرده اضافه نمایید.
• داخل ظرف مناسب ساقه های کرفس را که خرد کرده اید ریخته و به آن یک لیوان آب اضافه کنید. سپس مرغ را داخل ظرف قرار دهید. روی سطح مرغ را کاملاً به سس آغشته کنید.
• ظرف حاوی مرغ را داخل فر که از ۱۵ دقیقه قبل بر روی دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد گرم کرده اید قرار دهید. زمان مورد نیاز برای پخت مرغ به وزن آن بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر وزن مرغ ۵/۱ کیلوگرم باشد تقریباً ۲ ساعت زمان برای پخت آن نیاز است.

مروری کوتاه بر خواص مواد اولیه به کار رفته در مرغ شکم پر:

• خواص مرغ:

مرغ به علت داشتن پروتئین در ایجاد حس سیری، حفظ توده عضلانی بدن، ترمیم بافت ها و رشد کودکان موثر است. این ماده غذایی سرشار از پروتئین حاوی آهن و ویتامین B12 می باشد. آهن و ویتامین B12 به ساخت سلول های خونی کمک کرده و کمبود آن ها سبب بروز کم خونی می شود.

• خواص پسته:

پسته حاوی پروتئین، چربی، فیبر، پتاسیم، منیزیم، فسفر، ویتامین B6 و ویتامین B1 (تیامین) است. میزان آنتی اکسیدان موجود در پسته در مقایسه با سایر مغزهای خوراکی بیشتر است. خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان می توانند خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی – عروقی را کاهش دهند.
برخی از آنتی اکسیدان های موجود در پسته که لوتئین و زآگزانتین نامیده می شوند به حفظ سلامت  چشم ها کمک کرده و از بروز آب مروارید پیشگیری می کنند.
گنجاندن پسته در برنامه غذایی روزانه به کنترل فشارخون و کلسترول خون کمک کرده و احتمال ابتلا به بیماری قلبی – عروقی را کاهش می دهد.

• خواص بادام:

مصرف بادام به کنترل فشارخون و حفظ سلامت عروق خونی کمک می کند. در نتیجه وجود بادام در رژیم غذایی می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی – عروقی را کاهش دهد.

• خواص لیموترش:

لیموترش غنی از ویتامین C و پتاسیم است. ویتامین C سیستم ایمنی را تقویت کرده و به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی احتمال ابتلا به بیماری قلبی – عروقی و انواع سرطان را کاهش می دهد.
اگر همراه با غذاهای گیاهی حاوی آهن (از جمله حبوبات) از لیموترش استفاده کنید به علت داشتن ویتامین C جذب آهن موجود در غذاهای گیاهی افزایش می یابد.

• خواص کرفس:

این سبزی کم کالری غنی از ویتامین های A، K و فولات و همچنین پتاسیم است. برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف کرفس می تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند.
کرفس حاوی ویتامین C، بتا کاروتن و فلاونوئید است. تمامی این ترکیبات با رادیکال های آزاد مقابله کرده، خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده و میزان التهاب بدن را کنترل می کنند.

فهرست