پرهیز غذائی در دوره بارداری

غذاهایی که می بایست در دوران بارداری از مصرف آنها پرهیز نمود:

از مصرف الکل در دوران بارداری اجتناب نمایید. مطالعات علمی نشان داده اند که الکل با :زایمان زودرس، عقب ماندگی ذهنی ، نقایص مادرزادی و وزن کم در هنگام تولد در نوزادان مرتبط بوده است.

مصرف کافئین را محدود نمایید و بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف ننمایید. محتوای کافئین در نوشیدنی های مختلف به : نوع برگ ها(مثل برگ چای) و یا نوع دانه های (مثلا نوع دانه های کاکائو،قهوه..) مورد استفاده  و نیز به نحوه آماده سازی نوشیدنی بستگی دارد . یک فنجان قهوه (حدود ۲۴۰سی سی قهوه ) به طور میانگین حاوی ۱۵۰ میلی گرم کافئین است در حالی که یک لیوان چای سیاه معمولاحاوی ۸۰ میلی گرم کافئین می باشد. یک لیوان نوشابه حاوی نوشابه های کافئین دار به طور متوسط دارای ۳۰-۶۰ میلی گرم کافئین می باشد.به یاد داشته باشید که شکلات نیز حاوی کافئین است و میزان کافئین یک قالب شکلات می تواند معادل یک چهارم یک فنجان قهوه باشد.

مصرف شیرین کننده مصنوعی حاوی ساخارین در دوره بارداری به شدت منع شده است چرا که این ماده می تواند از جفت عبور کند و به جنین برسد و ممکن است بقایای آن در بافت های بدن جنین باقی بماند. مصرف دیگر شیرین کننده های مصنوعی که به تائید موسسات استاندارد غذایی و دارویی رسیده اند دردوره بارداری مجاز است. از جمله شیرین کننده های مورد تایید موسسه غذا و داروی آمریکا (FDA) عبارتند از: آسپارتام ، آسه سولفام و سوکرالوز. و مصرف شیرین کننده های مذکور در صورت رعایت حد اعتدال ، ایمن محسوب می گردد. اما شما در هر صورت می بایست با پزشک معالج زنان و یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید  که مصرف چه میزان از شیرین کننده های غیر مغذی در دوران بارداری مورد قبول و مجاز می باشد.

می بایست کل چربی دریافتی روزانه را به میزان ۳۰% از کل کالری دریافتی تان محدود کنید برای مثال در فردی که کل کالری دریافتی روزانه اش ۲۰۰۰ کیلوکالری می باشد میزان چربی مجاز حدود ۶۵ گرم و یا قدری کمتر است.

میزان کلسترول دریافتی روزانه تان را به ۳۰۰ میلی گرم در روز و یا کمتر محدود نمایید.

ماهی هایی که حاوی مقادیر زیادی جیوه هستند را نخورید : مثل کوسه‌ماهی، شمشیرماهی و ماهی خال مخالی…

از مصرف انواع پنیرهای غیر پاستوریزه (مثل پنیر فتا و…) در دوران بارداری اجتناب کنید چرا که این پنیر ها می توانند موجب عفونت باکتریایی (لیستریا) گردند. هیچ نیازی نیست از مصرف دیگر پنیر های فرآوری شده و پنیرهای سفت یا پنیر خامه یا ماست اجتناب کنید فقط  موارد غیر پاستوریزه و فرآوری نشده را نباید انتخاب کنید.

از مصرف ماهی خام و نیز به ویژه حلزون ها و صدف هایی  مثل صدف خوراکی اجتناب کنید.