تمایلات غذایی در دوره بارداری

بروز یکسری تمایلات و اشتیاق های غذایی در بارداری امری طبیعی و مرسوم است . اگرچه هیچ توضیح مورد قبول جامعی در مورد تمایلات غذایی وجود ندارد ولی تقریبا در دو- سوم زنان باردار این تمایلات غذایی وجود دارد.

اگر به طور ناگهانی تمایلی برای یک غذایی خاص در شما ایجاد شد اگر خوراکی یا ماده غذایی مورد تمایل، انرژی و مواد مغذی مورد نیاز را تامین می کند می توانید مطابق میلتان عمل کنید و با تمایل غذایی خود مخالفت نکرده و خوراکی مورد اشتیاق را بخورید. ولی اگر مشاهده می کنید تمایل ایجاد شده خیلی قوی ومداوم است به طوری که شما را از دریافت دیگر مواد مغذی در رژیم غذایی روزانه باز می دارد در این صورت باید سعی کنید در دوران بارداری توازن بیشتری رادر الگوی غذایی روزانه تان ایجاد کنید.

در طی دوران بارداری ممکن است ذائقه شما در مورد برخی غذاهای مشخص تغییر کند. ممکن است ناگهان به غذاهایی که در دوران قبل از بارداری آنها را دوست داشتید، بی علاقه گردید. بعلاوه در دوران بارداری برخی زنان یکسری تمایلات قوی به مواد غیر مغذی را در خود احساس می کنند برای مثال تمایل به مواردی نظیر:یخ، خاک، خاکستر، گچ، تراشه های مداد چوبی…. که به این دسته از تمایلات غیر غذایی ، پیکا گفته می شود و ممکن است با فقر آهن و کم خونی همراه و مرتبط باشد. شما نباید تسلیم این نوع تمایلات غیر غذایی و غلط گردید و اینگونه تمایلات می توانند هم به شما و هم فرزندی که در رحم دارید آسیب بزنند. اگر اینگونه تمایلات غیر غذایی در شما وجود دارد مشاور سلامت تان را در جریان قرار دهید.اگر مشکلاتی دارید که جلوگیری میکنند از اینکه بتوانید الگوی غذایی متعادلی داشته باشید و یا به طور مطلوبی وزن اضافه کنید از مشاور سلامت خود بپرسید و راهنمایی بگیرید. متخصصین تغذیه می تواندد به شما کمک کنند تا تغذیه خوبی را در خلال دوره بارداری حفظ نمایید و شما می توانید از دانش متخصصین مربوطه بهره مند شوید.