انتخاب های غذایی خود را اصلاح نمایید و غذاهای سالم تر را مصرف کنید:

یک رژیم غذایی مناسب برای بیماری کم کاری تیروئید چیست؟ رژیم غذایی مناسب برای بیماری کم کاری تیروئید ، رژیم سالم و متوازنی است که نیازهای بدن را برای حفظ عملکرد مطلوب بدن تامین می نماید. الگوی غذایی مطلوب برای بیماری کم کاری تیروئید شامل مصرف غذاهای غنی از ید در کنار کاهش مصرف غذاهای گواتروژن می باشد که در نتیجه چنین الگوی غذایی ای به کاهش علایم عوارض مرتبط با مشکلات تیروئیدی کمک می نماید. غذاهای مناسب برای مصرف در الگوی غذایی بیماری کم کاری تیروئید عبارتند از: اسفناج، توت فرنگی، گوجه فرنگی ، موز، هویج، تخم مرغ، سیر، قارچ، پیاز، سیب زمینی، نخودفرنگی، کدو ، حبوبات ، تربچه ، ماست کم چرب و غذاهای دریایی ، چرا که این غذاهای می توانند جایگزین ید از دست رفته توسط گواتروژن ها گردند. توجه داشته باشید که برخی از مواد غذایی مانند اسفناج اگر چه در حقیقت در لیست غذاهای گواتروژن می باشند ولی محتوای ید موجود در آنها برای مقابله با اثرات گواتروژنیک کفایت می نماید. همچنین مواد غذایی ای که در خاک رشد می نمایند به علت جذب ید از خاک حاوی سطوح بالاتری از ید می باشند.
 
شما می بایست همچنین از مصرف بیش از حد : کلم بروکلی، کلم، گل کلم، بروکلی، بادام زمینی، گلابی، دانه های کاج، لوبیا سویا، کلم پیچ، خردل ، هلو و شلغم خودداری نمایید.
 
همچنین از آنجا که آب آشامیدنی و نمک حاوی کلر با عملکرد مطلوب ید در بدن مداخله دارند لذا بسیار بهتر است که از نمک دریایی و بطری های آب معدنی و یا آب فیلتره شده استفاده نمایید.
 
فقط مقادیر مورد نیاز و مطلوب از ید را دریافت نمایید و نه بیشتر:

ما مصرف یک رژیم غذایی مملو از ید را توصیه نمی نماییم چرا که برای حفظ سلامت و عملکرد مطلوب بدن به یک تعادل صحیح از ریز مغذی های نیاز است و نباید در مصرف یک عنصر زیاده روی کرد. هدف از کنترل رژیم غذایی در بیماری کم کاری تیروئید جبران و تنظیم سطوح از دست رفته ید توسط گواتروژنها می باشد که سعی بر آن است که از محتوای یدی که در برخی غذاهای معمول وجود دارد استفاده شود . توجه داشته باشید که مصرف بی رویه غذاهای حاوی ید نیز می تواند در افزایش وزن سهیم باشند. کاهش دادن مصرف غذاهای حاوی گواتروژن و افزایش مصرف غذاهای غنی از ید می تواند سرانجام شما را به یک تعادل سالم برساند که این الگوی غذایی صحیح همچنین شما را در نیل به اهدافتان در ارتباط با کاهش وزن یاری خواهد رساند.