خواص گوجه فرنگی – ۶ دلیل برای مصرف بیشتر گوجه‌فرنگی

6 دلیل برای مصرف بیشتر گوجه‌فرنگی در رژیم غذایی روزانه

خواص گوجه فرنگی جز مسائلی میباشد که همه ی ما تا به اکنون مطالب بسیاری را در مورد آن خواندیم.
خوشبختانه گوجه فرنگی جز محصولاتی میباشد که میتوان آنرا در تمامی فصول تهیه کرده و به حالات مختلف مصرف کرد.
گوجه فرنگی به صورت پخته و خام و کبابی مصرف میشود به همین دلیل به راحتی میتوان در کنار غذاها و حتی در غذاها از خواص آن بهره مند شد.
گوجه فرنگی دارای ویتامین A و C میباشد و مقدار کمی ویتامین های گروه B را ارد و همچنین اسید فولیک در گوجه فرنگی موجود میباشد .
با تمامی خواص گوجه فرنگی اما افرادی هستند که به آن حساسیت دارند.
اگر جز افرادی هستید که به گوجه فرنگی حساسیت ندارید و از آن در مصرف روزانه خود استفاده میکنید همراه ما در این مقاله با خواص گوجه فرنگی آشنا شوید.

خواص گوجه فرنگی:

۱- سیستم ایمنی

گوجه‌فرنگی حاوی ماده‌ای به نام لیکوپن است. لیکوپن که در ایجاد رنگ قرمز این سبزی نقش دارد، از سلول‎ها در مقابل آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. لیکوپن خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و در پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه، معده و پروستات موثر است. همچنین بر اساس نتایج برخی تحقیقات گوجه‌فرنگی از بروز بیماری پانکراس (لوزالعمده)، روده بزرگ، گلو، دهان، سینه و رحم جلوگیری می‌کند.

۲- قلب

لیکوپن در کاهش کلسترول بد (LDL) و فشارخون موثر بوده و درنتیجه احتمال بیماری قلبی را می‌کاهد. سایر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گوجه‌فرنگی که فلاونوئید نامیده می‌شوند نیز در حفظ سلامت قلب نقش دارند.

۳- چشم

گوجه‌فرنگی حاوی ترکیباتی به نام لوتئین و زآگزانتین است که از چشم در مقابل نور آبی ساطع شده از وسایل دیجیتال مانند تلفن همراه و کامپیوتر محافظت می‌کند. این ترکیبات از خستگی چشم جلوگیری کرده و در رفع سردرد ناشی از مشکلات چشمی نقش دارند. برخی تحقیقات نشان داده این سبزی از ابتلا به دژنراسیون وابسته به سن ماکولا که می‌تواند منجر به نابینایی شود، پیشگیری می‌کند.

۴- ریه‌ها

برخی مطالعات نشان داده‌اند که گوجه‌فرنگی برای افراد مبتلا به آسم مفید بوده و می‌تواند از آمفیزم پیشگیری کند. در بیماری آمفیزم به تدریج به کیسه‌های هوایی در ریه‌ها آسیب وارد می‌شود. به گفته محققان لیکوپن، لوتئین و زآگزانتین موجود در این سبزی در برابر دود ناشی از سیگار (علت اصلی آمفیزم) اثر حفاظتی دارند.

۵- عروق خونی

مصرف گوجه‌فرنگی با کاهش خطر سکته مغزی مرتبط است. در سکته مغزی میزان جریان خون مغز کاهش می‌یابد. این سبزی قرمز رنگ با کاهش التهاب و میزان کلسترول خون و نیز جلوگیری از لخته شدن خون در پیشگیری از سکته مغزی نقش دارد.

۶- پوست

لیکوپن موجود در گوجه‌فرنگی همانند کلاه و کرم ضدآفتاب در حفاظت پوست در مقابل نور خورشید موثر است.

Loading