۴ ماده غذایی که می‌توانند سبب افزایش قند خون ‌شوند

4 ماده غذایی که می‌توانند سبب افزایش قند خون ‌شوند

اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا باشید حتماً از اهمیت پیروی از رژیم غذایی سالم آگاه هستید. مصرف زیاد کربوهیدرات‌های ساده، از جمله نان و برنج سفید، می‌تواند سبب بروز مقاومت به انسولین و افزایش قند خون شود. در افراد مبتلا به مقاومت به انسولین بدن نمی‌تواند به خوبی از هورمون انسولین استفاده کند. انسولین در کنترل قند خون نقش دارد. تصمیم داریم در این مقاله به برخی مواد غذایی که مصرف بیش از حد آن‌ها سبب افزایش قند خون می‌شود بپردازیم:
۱- برنج سفید: نتایج مطالعه منتشر شده از سوی دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد افرادی که در هفته ۵ بار یا بیشتر از برنج سفید استفاه می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. در حالیکه اگر حداقل یک سوم برنج سفید مصرفی با برنج قهوه‌ای جایگزین شود خطر ابتلا به این بیماری ۱۶ درصد کاهش می‌یابد. میزان فیبر برنج سفید در مقایسه با نوع قهوه‌ای آن کمتر است. فیبر در کنترل قند خون نقش دارد.
۲- نان سفید: بدن آرد تصفیه شده موجود در نان‌های سفید را سریعاً هضم می‌کند. این امر سبب افزایش قند خون می‌شود. استفاده از نان کامل و سبوس‌دار می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را کاهش دهد.
۳- نوشیدنی‌های شیرین: تحقیقات نشان داده در افرادی که روزانه ۱ یا ۲ عدد نوشیدنی حاوی قند مصرف می‌کنند در مقایسه با کسانی که این میزان کمتر از ۱ عدد در ماه است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر است.
۴- فست فودها: مصرف فست فود، به خصوص زمانی که شما گرسنه هستید و یا عجله دارید، می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد. فست فودها حاوی چربی، کالری و نمک زیادی هستند. مصرف غذاهای پرکالری در بروز اضافه وزن و در نتیجه افزایش قند خون نقش بسزایی دارد. همچنین مصرف فست فودهای حاوی نمک فشارخون را افزایش داده و احتمال ابتلا به بیماری قلبی را، به خصوص در مبتلایان به دیابت، بالا می‌برد.

Loading