سیر – راهکارهای طبیعی برای کاهش بوی ناخوشایند سیر و پیاز

10 راهکار طبیعی برای کاهش بوی ناخوشایند سیر و پیاز

مصرف سیر و پیاز فواید بی‌شماری برای سلامتی به دنبال دارد. اما متاسفانه هر دوی این سبزیجات، به خصوص زمانی که به صورت خام مصرف می‌شوند، سبب ایجاد بوی ناخوشایند در تنفس فرد مصرف کننده می‌شوند. این مشکل هالیتوز نامیده شده و علت بروز آن وجود ترکیبات حاوی سولفور در این دو سبزی است. ترکیبات موجود در سیر و پیاز که مسئول ایجاد بوی ناخوشایند در تنفس و حتی بدن هستند، عبارتند از:
آلیسین: هنگامی که سیر در معرض هوا قرار می‌گیرد آلیین موجود در آن به آلیسین تبدیل می‌شود. آلیسین نیز به ترکیبات حاوی سولفور تبدیل می‌گردد.
آلیل متیل سولفید: این ترکیب در هنگام بریدن این سبزیجات رها می‌شود. سپس به محض خوردن به داخل جریان خون جذب شده و از طریق ریه و پوست منتشر می‌شود.
سیستئین سولفوکسید: این ترکیب حاوی سولفور در سیر و پیاز یافت شده و تقریباً بلافاصله بعد از خوردن آن‌ها سبب ایجاد بوی ناخوشایند می‌شود.

 

راهکارهای طبیعی برای کاهش بوی ناخوشایند سیر و پیاز:

برخی روش‌ها که می‌توانند به کاهش هالیتوز و کاهش بوی ناخوشایند سیر و پیاز کمک کنند، عبارتند از:

۱- نوشیدن آب

یک راهکار برای کاهش بوی ناخوشایند سیر و پیاز نوشیدن آب است. نوشیدن آب بعد از وعده‌ غذایی باقیمانده این دو نوع سبزی را ‌از دهان و بین دندان‌ها حذف می‌کند. همچنین سبب تحریک تولید بزاق شده و به حذف برخی باکتری‌های تولید کننده بو از دهان کمک می‌کند.

۲- استفاده از مسواک و نخ دندان

باکتری‌های تولید کننده بو معمولاً در پلاک‌هایی که بر روی دندان و زیر لثه قرار دارند، یافت می‌شوند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بعد از صرف غذا تعداد این باکتری‌ها را به طور قابل توجهی کاهش داده و به حذف سایر علل ایجاد هالیتوز (مانند پلاک‌ها و ذرات غذایی) کمک می‌کند.

۳- استفاده از دهان‌شویه

دهانه‌شویه حاوی نعناع در کاهش بوی ناخوشایند سیر و پیاز موثر است.

۴- مصرف میوه و سبزی تازه

مصرف میوه و سبزی تازه همراه و یا بعد از غذا در از بین بردن بوی ناشی از سیر و پیاز مفید است. در مطالعه‌ای مشاهده شده که خوردن سیب یا کاهوی خام بوی سیر را در تنفس فرد کاهش می‌دهد.

۵- خوردن جعفری

جویدن برگ‌های جعفری بعد از غذا خوردن در حذف بوهای ناخوشایند موثر است.

۶-سرکه سیب

برخی افراد به تجربه دریافته‌اند که خوردن یک قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل یا بعد از غذا در حذف بوی ناشی از سیر و پیاز در تنفس موثر است. البته

این روش از نظر پزشکی اثبات شده نبوده و بهتر است قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک مشورت شود.

۷- نوشیدن چای سبز

در یک مطالعه مشاهده شد که چای سبز نسبت به نعناع و جویدن آدامس در از بین بردن هالیتوز موثرتر است.

۸- جویدن آدامس

جویدن آدامس با طعم نعناع در از بین بردن بوهای ناخوشایند موثر است. همچنین جویدن آدامس با تحریک تولید بزاق به حذف باکتری‌ها و ذرات غذایی کمک می‌کند.

۹- نوشیدن شیر

نوشیدن یک لیوان شیر بعد از وعده غذایی حاوی سیر غلظت ترکیبات حاوی سولفور را در دهان کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده که شیر پرچرب نسبت به شیر بدون چربی در این زمینه موثرتر است.

۱۰- آب لیموترش

آب لیموترش در کاهش بوی ناخوشایند سیر و پیاز در تنفس نقش دارد. بدین منظور می‌توان ۱ قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه را با یک لیوان آب مخلوط کرده و بعد از صرف غذا نوشید.

Loading