۱۰ آزمایش و چکاپ که نباید از انجام آن‌ها غافل شوید

10 آزمایش و چکاپ که نباید از انجام آن‌ها غافل شوید

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که هر چند وقت یکبار باید به پزشک مراجعه و وضعیت سلامتی بدن را بررسی کرد. باید گفت که این امر به سن، سلامت کلی بدن و ابتلا به برخی عوامل خطر (مانند چاقی و …) بستگی دارد. مواردی که معمولاً باید به صورت دوره‌ای بررسی شوند عبارتند از:

۱- وزن

با تقسیم وزن (بر حسب کیلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب متر) نمایه توده بدنی (BMI) به دست می‌آید. حفظ BMI در محدوده طبیعی ۱۸/۵ تا ۲۴/۹ خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و برخی سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.

۲- فشارخون

فشارخون بالا احتمال بروز بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. فشارخون نرمال باید کمتر از mmHg 120/80 باشد. فشارخون باید هر ۲ سال یکبار اندازه‌گیری شود. اگر میزان آن بالا بود معمولاً لازم است در فواصل کوتاه‌تری آن را اندازه‌گیری نمایید.

۳- کلسترول

افزایش کلسترول در بروز بیماری قلبی و سکته مغزی نقش دارد. افراد بالای ۲۰ سال که به بیماری قلبی – عروقی مبتلا نیستند باید هر ۴ تا ۶ سال کلسترول خون خود را اندازه‌گیری نمایند. در صورت ابتلا به بیماری قلبی – عروقی این بررسی باید در فواصل کوتاه‌تری انجام شود.

۴- غربالگری سرطان کولورکتال (روده بزرگ و رکتوم)

اگر احتمال ابتلای شما به این سرطان بالا نیست باید از ۵۰ سالگی به بعد غربالگری را آغاز نمایید. آزمایش خون مخفی در مدفوع (FOBT) باید سالانه انجام شود. سیگموئیدوسکوپی که طی آن پزشک بخش‌هایی از روده بزرگ را بررسی می‌کند باید هر ۵ سال و کولونوسکوپی که طی آن پزشک به طور کامل درون روده بزرگ را بررسی می‌کند باید هر ۱۰ سال انجام شود.

۵- قند خون

اولین آزمایش قند خون باید در سن ۴۵ سالگی انجام شود. افراد مبتلا به اضافه وزن یا فشارخون بالا که در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند باید این آزمایش را در سنین پایین‌تری انجام دهند. در صورت طبیعی بودن قند خون این آزمایش هر ۳ سال یکبار تکرار می‌شود.

۶- بررسی پوست

بهتر است مراقب تغییراتی که در خال‌ها ایجاد می‌شود، باشید. به طوریکه این بررسی باید هر ماه توسط خود فرد انجام شود.
هنگامی که سرطان پوست در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود امکان درمان آن بیشتر است. اگر سابقه ابتلا به سرطان پوست در شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان وجود داشته بهتر است به طور منظم برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

۷- معاینه سینه‌ها

توصیه می‌شود زنان بعد از ۲۰ سالگی هر ۳ سال یکبار با مراجعه به پزشک از نظر ابتلا به سرطان سینه بررسی شوند. بعد از ۴۰ سالگی فواصل این بررسی باید به ۱ سال کاهش یابد. برخی پزشکان معتقدند که بعد از ۴۰ سالگی باید سالانه ماموگرافی انجام شود. اما برخی شروع آن را ۵۰ سالگی و تکرار آن را هر ۲ سال یکبار توصیه می‌کنند. در مورد بهترین زمان شروع ماموگرافی می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

۸- پاپ اسمیر

به کمک این آزمایش ابتلا به سرطان دهانه رحم بررسی می‌شود. زنان متاهل باید از ۲۱ تا ۲۹ سالگی هر ۳ سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهند. از ۳۰ تا ۶۴ سالگی هر ۵ سال یکبار تست پاپ اسمیر و تست ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا هر ۳ سال یکبار فقط تست پاپ اسمیر انجام می‌شود. توصیه می‌شود در مورد سن شروع پاپ اسمیر و فواصل انجام آن با پزشک مشورت نمایید.

۹- معاینه فیزیکی مردان

در طی معاینه فیزیکی سلامت دستگاه تناسلی مردان بررسی می‌شود. نوع این بررسی‌ها به سن و سلامت کلی بدن بستگی دارد.

۱۰- بررسی دندان‌ها

حتی اگر هر روز از مسواک و نخ دندان استفاده می‌کنید باید به منظور بررسی حفره دهان و سلامت لثه‌ها و دندان‌ها به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید. با توجه به سلامت کلی دهان و دندان‌ها باید این کار ۱ تا ۲ بار در سال انجام شود.

Loading