۷ ماده غذایی که مصرف‌شان به مردان بالای ۵۰ سال توصیه می‌شود

7 ماده غذایی که مصرف‌شان به مردان بالای 50 سال توصیه می‌شود
با بالا رفتن سن، به خصوص در مردان، خطر ابتلا به پرفشاری خون، بیماری قلبی، دیابت و سرطان پروستات بیشتر می‌شود. اگر می‌خواهید با افزایش سن نیاز شما برای مراجعه به پزشک به حداقل برسد باید به تغذیه خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این مقاله به مفیدترین مواد غذایی برای مردان بالای ۵۰ سال اشاره خواهد شد:

۱- قارچ

یک لیوان قارچ خرد شده فقط ۲۰ کالری انرژی دارد. این سبزی کم کالری حاوی پتاسیم است. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا پتاسیم به کاهش فشارخون کمک می‌کند.

۲- گیلاس

آنتوسیانین‌ موجود در گیلاس دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی است. مصرف گیلاس التهاب ناشی از تمرینات ورزشی شدید و درد ناشی از ورزش را کاهش می‌دهد. این میوه می‌تواند درد ناشی از استئوآرتریت و نقرس (به علت افزایش اسید اوریک خون) را نیز کاهش دهد.

۳- تخم‌مرغ

با افزایش سن میزان توده عضلانی بدن در مردان کاهش می‌یابد. تخم‌مرغ سرشار از پروتئین بوده و می‌تواند با کاهش توده عضلانی مقابله کند. لوتئین موجود در تخم‌مرغ از بروز دژنراسیون وابسته به سن ماکولا که یکی از علل نابینایی در سالمندان است، پیشگیری می‌کند.

۴- توت‌ها

انواع توت در پیشگیری از بیماری سرطان موثر هستند. به عنوان مثال، بلوبری می‌تواند التهاب و خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش دهد. این میوه می‌تواند از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کند. توت‌فرنگی نیز خطر ابتلا به سرطان مری را ۷۰-۳۰ درصد و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.

۵- کفیر (Kefir)

باکتری‌های موجود در روده نقش مهمی در حفظ سلامتی بدن دارند. این باکتری‌ها در عملکرد سیستم ایمنی، جذب مواد مغذی و حتی تنظیم خلق و خو موثر هستند. کفیر سبب افزایش باکتری‌های مفید روده می‌شود. همچنین در کاهش مشکلات گوارشی سالمندان، کاهش التهاب و کاهش قند خون موثر است.

۶- آووکادو

با افزایش سن خطر بروز بیماری قلبی – عروقی در مردان افزایش می‌یابد. آووکادو حاوی اسیدهای چرب غیراشباع با یک پیوند دوگانه (MUFA) است. MUFA به کاهش کلسترول خون و پیشگیری از بروز بیماری قلبی – عروقی کمک می‌کند. این میوه در کاهش التهاب نیز موثر است. آووکادو یک میوه پرکالری است. بنابراین، باید در مصرف آن حد تعادل رعایت شود.

۷- لوبیاها

لوبیاها و به طور کلی حبوبات، حاوی فیبر و پروتئین هستند. مصرف انواع لوبیا با کاهش کلسترول بد (LDL)، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی و کنترل بهتر قند خون مرتبط است.

Loading