۱۱ دلیل که تمایل شما را به مصرف لیموترش افزایش می‌دهد

دلیل که تمایل شما را به مصرف لیموترش افزایش می‌دهد

۱- حفظ جوانی و شادابی پوست

لیموترش حاوی ویتامین C (اسید اسکوربیک) است. بدن قادر به ساخت این ویتامین نیست. بنابراین، باید نیاز بدن به آن از طریق مصرف مواد غذایی فراهم شود. ویتامین C به ساخت کلاژن کمک می‌کند. اگر کلاژن به میزان کافی ساخته نشود چین و چروک در پوست ظاهر می‌شود. اگرچه با افزایش سن ایجاد این چین و  چروک غیرقابل اجتناب است، اما تغذیه سالم می‌تواند سرعت ایجاد آن‌ها را کاهش دهد.

۲- غنی از آنتی‌اکسیدان

ویتامین C، فلاونوئیدها، اسید فنولیک و کومارین به میزان زیادی در لیموترش وجود دارند. این مواد مغذی دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند. بنابراین، از آسیب سلول‌های بدن توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند. رادیکال‌های آزاد در بروز بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، سرطان و آلزایمر نقش دارند.

۳- کاهش فشارخون

لیموترش می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند. اگر دارو، به خصوص داروهای کاهنده فشارخون، دریافت می‌کنید قبل از مصرف این ماده غذایی با پزشک مشورت کنید. زیرا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.

۴- پیشگیری از سرطان

لیموترش به علت داشتن آنتی‌اکسیدان می‌تواند در پیشگیری از سرطان موثر باشد. این ماده غذایی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های کبد، استخوان، معده، سینه و روده بزرگ را کاهش دهد.

۵- پیشگیری از بیماری قلبی

فلاونوئیدهای موجود در این ماده غذایی خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهند. فلاونوئیدها دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند.

۶- حفظ سلامت مغز

این ماده غذایی به حفظ سلامت سلول‌های مغزی کمک کرده و خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش می‌دهد.

۷- حفظ سلامت لثه‌ها

کمبود دریافت ویتامین C با تورم و خونریزی لثه‌ها مرتبط است. دریافت ویتامین C به خصوص برای افرادی که سیگار می‌کشند حائز اهمیت است.
اسید سیتریک موجود در این ماده غذایی برای لثه‌ها مفید و برای مینای دندان مضر است. بنابراین، برای آن که به مینای دندان آسیب وارد نشود بین مصرف خوراکی‌های حاوی اسید و مسواک زدن حداقل ۳۰ دقیقه فاصله در نظر بگیرید.

۸- افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

ویتامین C از بروز سرماخوردگی پیشگیری نمی‌کند. اما مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین زمانی که اولین نشانه‌های سرماخوردگی ظاهر می‌شود می‌تواند روند بهبود شما را تسریع بخشد.

۹- بهبود سطح کلسترول خون

مصرف سیر و لیموترش در کنار یکدیگر می‌تواند برای افراد مبتلا به کلسترول بالا مفید باشد. کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

۱۰- کاهش وزن

برخی مطالعات حیوانی نشان داده‌اند پلی‌فنول‌های موجود در این ماده غذایی می‌تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشیده و به کاهش وزن کمک کند. پلی‌فنول خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و برای تائید اثربخشی آن بر کاهش وزن باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

۱۱- پیشگیری از بروز سنگ‌های کلیوی

سیترات موجود در لیموترش و سایر مرکبات از تشکیل سنگ در کلیه‌ها پیشگیری می‌کند.

Loading