کاهش توده عضلانی، عامل افزایش دهنده خطر ابتلا به آلزایمر

کاهش توده عضلانی، عامل افزایش دهنده خطر ابتلا به آلزایمر

سارکوپنی به معنای کاهش توده عضلانی بدن بوده و به طور طبیعی با افزایش سن رخ می‌دهد. در افراد سالمند به علت کاهش توده عضلانی ممکن است افزایش چربی بدن به وضوح مشخص نشود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وقوع همزمان کاهش توده عضلانی و افزایش چربی بدن خطر اختلال عملکرد شناختی و ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد. درک مکانیسم این ارتباط مهم است. زیرا می‌تواند به پیشگیری از کاهش توانایی‌های شناختی کمک کند.
در این مطالعه اطلاعات مربوط به ۳۵۳ نفر با میانگین سنی ۶۹ سال مورد بررسی قرار گرفت. با استفاده از آزمون‌هایی عملکرد شناختی شرکت کنندگان تعیین شد. سپس قدرت عضلانی، توده عضلانی، نمایه توده بدنی (BMI) و مقدار چربی بدن مشخص گردید.
نتایج نشان داد در افراد مبتلا به چاقی و سارکوپنی عملکرد شناختی در ضعیف‌ترین وضعیت قرار دارد. بعد از این گروه افرادی که فقط به سارکوپنی مبتلا بودند و افرادی که فقط به چاقی مبتلا بودند به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار داشتند. چاقی خطر کاهش عملکرد شناختی را از طریق مکانیسم‌هایی که بر روی سلامت عروق، متابولیسم (سوخت و ساز) و التهاب اثر دارند، افزایش می‌دهد.
به اعتقاد محققان باید تغییر قابل توجه در ترکیب بدن به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا از بروز مشکلات برای سلامتی پیشگیری گردد. سارکوپنی، به تنهایی و یا در حضور چاقی، می‌تواند در تعیین خطر ابتلا به اختلالات شناختی مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

Magdalena I Tolea et al. Clinical Interventions in Aging 2018.

Loading