چاقی و نقشی که در بروز بیماری آسم دارد

چاقی و نقشی که در بروز بیماری آسم دارد

چاقی به علت تجمع بیش از حد چربی در بدن ایجاد می‌شود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که فرد بیش از نیاز خود غذا مصرف کرده و انرژی دریافت نماید. بالا بودن وزن خطرات زیادی را برای سلامتی ایجاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی – عروقی، برخی سرطان‌ها و آسم اشاره کرد.
در بیماری آسم راه‌های هوایی تنگ و ملتهب می‌شوند. این وضعیت می‌تواند با علائمی مانند تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه و … همراه شود. داروهای خوراکی یا استنشاقی مختلف، از جمله کورتیکواستروئیدها، برای کنترل علائم این بیماری تجویز می‌شوند.
ابتلا به اضافه وزن سبب بروز التهاب در راه‌های هوایی می‌شود. همچنین در برخی از افراد مبتلا به چاقی نوعی از آسم مشاهده می‌شود که التهاب راه‌های هوایی علت بروز آن نیست. بلکه در این افراد افزایش واکنش عضله صاف راه‌های هوایی نسبت به مواد آلرژی‌زا سبب بروز آسم می‌شود. این افزایش واکنش سبب باریک شدن راه‌های هوایی و اختلال در تنفس می‌شود. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت چاقی عاملی است که خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر شواهد نشان می‌دهد که در افراد چاق احتمال ابتلا به آسم شدید، عدم کنترل مناسب بیماری و کاهش پاسخ‌دهی به درمان با کورتیکواستروئیدها بیشتر است.
تحقیق جدیدی که در مجله American Journal of Physiology-Lung Cellular and Molecular Physiology منتشر شده نیز نشان می‌دهد که چاقی سبب تغییر عملکرد عضلات راه‌های هوایی و افزایش خطر ابتلا به آسم می‌شود. نتایج این تحقیق می‌تواند به کنترل آسم بدون استفاده از داروها کمک کند. سبک زندگی سالم، پیروی از رژیم غذایی متعادل که سرشار از میوه، سبزی، حبوبات و غلات کامل باشد و فعالیت بدنی منظم در کاهش وزن یا حفظ آن در محدوده طبیعی نقش اساسی دارد.
منبع:

Sarah Orfanos et al. American Journal of Physiology-Lung Cellular and Molecular Physiology 2018.

Loading