اگر فرزند سالم می‌خواهید، قبل از بارداری سیگار را ترک کنید.

اگر فرزند سالم می‌خواهید، قبل از بارداری سیگار را ترک کنید.

آمارها نشان می‌دهد حدود ۵۵ درصد مادرانی که قبل از بارداری عادت به استعمال سیگار داشته‌اند در دوران بارداری آن را ترک می‌کنند. اما حدود ۱۰ درصد آن‌ها در این دوران به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند.
سیگار کشیدن در طول دوران بارداری برای مادر و کودک مضر است. خطراتی که به دنبال استعمال سیگار در دوران بارداری فرزندان را تهدید می‌کند عبارتند از: تولد نوزاد نارس، نقص‌های مادرزادی (مانند شکاف کام) و سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار. شواهد جدید نشان می‌دهد که سیگار کشیدن مادر احتمال فلج مغزی را در فرزند افزایش می‌دهد.
فلج مغزی به علت آسیب مغز در حال تکامل ایجاد می‌شود. این آسیب می‌تواند قبل از تولد، در طول تولد یا در سال‌های ابتدایی زندگی رخ دهد. علت بروز فلج مغزی محرومیت مغز از خون غنی از اکسیژن در رحم است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که چگونه مواجهه با دود سیگار در رحم سبب مرگ سلولی در مناطقی از مغز می‌شود که با مهارت‌های حرکتی و حافظه در ارتباط هستند. این مناطق در مغز در بروز فلج مغزی نقش دارند.
به گفته محققان مشکلات حرکتی از افزایش استرس اکسیداتیو ناشی می‌شود که عدم تعادل بین آنتی‌اکسیدن‌ها و رادیکال‌های آزاد است. دود سیگار مانع تولید مقادیر کافی آنتی‌اکسیدان توسط میتوکندری شده و سبب تجمع رادیکال‌های آزاد و آسیب سلول‌های مغزی می‌شود.
نتایج مطالعه فوق دلایل دیگری را برای توقف استعمال سیگار توسط مادران باردار فراهم می‌سازد. به اعتقاد محققان بهتر است ماه‌ها و حتی سال‌ها قبل از بارداری استعمال سیگار متوقف شود. زیرا بر کیفیت تخمک‌ها قبل از آن که بارور شوند اثر می‌گذارد.
منبع:

Yik L. Chan et al. Frontiers in Molecular Neuroscience 2017.

Loading