رژیم غذایی غربی و افزایش خطر آلزایمر

نتایج یک بررسی که در مجله eNeuro منتشر شده است نشان می‌دهد در موش‌های چاقی که دارای یک نسخه از ژن انسانی مرتبط با بیماری آلزایمر (AD) هستند، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش احتمال ابتلای افرادی که به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، کمک کند.
در افرادی که دارای ژن APOE4 هستند، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر بیشتر است. اما همه حاملین این ژن به آلزایمر مبتلا نمی‌شوند. اگرچه نقش APOE4 در بروز بیماری آلزایمر نامشخص است اما مشخص شده که عوامل محیطی مانند چاقی که خطر دمانس (زوال عقل) را افزایش می‌دهند می‌توانند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را نیز افزایش دهند.
محققان به تازگی اثر APOE4 و چاقی را بر حیوانات آزمایشگاهی بررسی کرده‌اند. در این تحقیق برخی از موش‌های نر حامل نسخه انسانی APOE4 بودند. سایر موش‌ها حامل نسخه انسانی APOE3 بودند که نسبت به APOE4 رایج‌تر است.
محققان دریافتند در موش‌های حامل APOE4 که به مدت ۱۲ هفته از رژیم غذایی مشابه رژیم غربی که غنی از چربی‌های اشباع و قند بود استفاده کردند، مشخصات بیماری آلزایمر مشاهده شد که شامل افزایش رسوب پروتئین بتا – آمیلوئید و افزایش تعداد سلول‌های گلیال بود. این تغییرات در موش‌های حامل APOE3 مشاهده نشد. این نتایج نشان می‌دهد در افراد مستعد ابتلا به آلزایمر رژیم غذایی غنی از چربی‌های اشباع و قند که می‌تواند منجر به چاقی شود خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
منبع:

V. Alexandra Moser and Christian J. Pike. eNeuro 2017

Loading