ارتباط حس بویایی با افزایش وزن

گروهی از محققان به تازگی به یک کشف شگفت انگیز رسیده‌اند: در موش‌هایی که نمی‌توانند بوی غذا را استشمام کنند، وزن افزایش نمی‌یابد. محققان دریافتند در موش‌هایی که فاقد حس بویایی هستند، علیرغم مصرف یک رژیم غذایی پرچرب، وزن افزایش نمی‌یابد.
در این مطالعه از موش‌هایی استفاده شد که به طور ژنتیکی فاقد نورون‌های (سلول های عصبی) گیرنده بویایی بودند. این سلول‌ها در حفره بینی وجود داشته و وظیفه انتقال اطلاعات بویایی به مغز را بر عهده دارند. نتایج این مطالعه که در مجله Cell Metabolism منتشر شده است نشان دهنده ارتباط ناشناخته بین نورون‌های بویایی و افزایش وزن است.
به گفته محققان حس بویایی به ما در انتخاب و لذت بردن از غذا کمک می‌کند. حس بویایی و چشایی قبل از صرف وعده غذایی افزایش یافته و بلافاصله پس از صرف آن کاهش می‌یابند. اگر نتایج مطالعه فوق در مطالعاتی که بر روی انسان انجام می‌شود تائید شود، ممکن است درمان جدیدی برای بیماران مبتلا به اختلالات خوردن ایجاد شود.
افراد مبتلا به اختلالات خوردن برخی اوقات به سختی بر روی مقدار غذایی که می‌خورند کنترل دارند. نورون‌های بویایی در کنترل لذت بردن از غذا نقش مهمی دارند. اگر راهی برای تعدیل این مسیر وجود داشته باشد، می‌توان به افراد مبتلا به اختلالات خوردن در مدیریت دریافت غذا کمک نمود.
به گفته محققان در مطالعات آتی مسیر عصبی که مسئول ارتباط بین نورون‌های بویایی و سیستم اعصاب سمپاتیک است، بررسی خواهد شد.
منبع:

The Sense of Smell Impacts Metabolic Health and Obesity. Cell Metabolism,2017

Loading