آرسنیک خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

آرسنیک خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

آرسنیک به طور طبیعی به میزان زیادی در آب‌های زیرزمینی بسیاری از کشورها یافت می‌شود. این ماده بر روی سلامت عمومی اثرگذار است. این اثرات در جمعیت‌هایی که آب آلوده با آرسنیک را به مدت طولانی می‌نوشند مشاهده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد نوشیدن آب آلوده با آرسنیک سبب سرطان پوست، ریه، مثانه و کلیه و نیز بیماری‌های قلبی – عروقی می‌شود.
یک بررسی جدید نیز نشان داد میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه، مثانه و کلیه حدود ۱۰ سال بعد از مواجهه با میزان بالای این ماده شروع به افزایش می‌کند. میزان مرگ و میر ناشی از انواع سرطان تا ۴۰ سال بعد از مواجهه با مقادیر بالای آرسنیک بالا بود. این یافته هم در زنان و هم در مردان مشاهده شد.
فاصله طولانی بین مواجهه با این نوع ماده با بروز سرطان بدین معنا است که احتمال بروز بیماری‌های مرتبط با آرسنیک تا سال‌ها پس از مواجهه با آن وجود دارد. بنابراین مداخلات دراز مدتی به منظور کاهش مرگ و میر و بیماری بعد از مواجهه با آرسنیک می‌تواند انجام شود. این مداخلات عبارتند از: غربالگری بیماری، کاهش مواجهه با سایر مواد مضر، برنامه‌ریزی برای خدمات بهداشتی و درمانی و افزایش آگاهی عمومی در مورد اثرات آرسنیک بر سلامتی.
منبع:

Allan H. Smith et al. JNCI: Journal of the National Cancer Institute 2017.

Loading