کودکانی که زیاد می‌خوابند کمتر غذا می‌خورند

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #82065
  Shafiei
  مشارکت کننده

  چاقی و اضافه‌وزن کودکان دلایل متعددی دارد: مثل تغذیه‌ی نادرست، کم تحرکی و غیره. البته عوامل ناشناخته‌ای مانند کمبود خواب نیز نقش موثری در چاقی ایفا می‌کنند.

  محققان آمریکایی تأثیر تغییرات مدت زمان خواب را روی اشتها و وزن کودکان مورد بررسی قرار دادند. این پژوهش 3 هفته طول کشید و روی 37 کودک بین 8 تا 22 سال انجام شد که 27 درصدشان دچار اضافه‌وزن بوده یا چاق بودند.

  در هفته‌ی اول کودکان مطابق برنامه‌ی روزانه‌ی خود خوابیدند. در هفته‌ی دوم برخی مجبور بودند که مدت خواب خود را نیم ساعت کاهش دهند و گروه دیگر نیم ساعت بیشتر خوابیدند. در هفته‌ی سوم جای گروه‌ها عوض شد.

  نتایج بررسی‌ها نشان داد در هفته‌ای که کودکان بیشتر از حد معمول خود خوابیدند در مقایسه با هفته‌ای که کمتر خوابیدند 134 کالری انرژی کمتری دریافت کردند. علاوه بر این در هفته‌ای که بیشتر خوابیده بودند میزان «لپتین» ترشح شده در حالت ناشتا کمتر بوده است. لپتین هورمونی است که احساس گرسنگی را کنترل می‌کند. محققان مشاهده کردند در هفته‌ای که این کودکان بیشتر خوابیدند 0.22 کیلوگرم لاغرتر شدند.

  به عقیده‌ی محققان خواب در کودکان مدرسه‌ای می‌تواند تأثیر زیادی در وزن آن‌ها داشته و از ابتلا به چاقی جلوگیری کند. به عقیده‌ی آن‌ها کمبود خواب می‌تواند عامل چاقی شود و به راحتی می‌توان به ویژه خوابیدن در ساعات مشخص با این عامل مقابله کرد.

  توصیه می‌کنیم شب‌ها فرزندانتان را سر ساعت مشخصی به رختخواب بفرستید و اجازه ندهید در اتاق خوابشان تلویزیون یا رایانه داشته باشند. چون یکی از عوامل کم خوابی نشستن پای تلویزیون یا بازی با رایانه است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.