چگونه نوشابه باعث پیری می‌شود؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #87580
  s.shahemi
  مشارکت کننده

  نتایج تحقیقات تیم کالج کالیفرنیا نشان داد مصرف نوشابه‌های شیرین باعث پیری بیولوژیکی سلولی می‌شود.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، تلومرها پایانه فیزیکی کروموزم‌های خطی است که از یک توالی غیر کد کننده تشکیل یافته است و از اهمیت خاصی برخوردارند؛ این تلومرها به طور طبیعی با بالا رفتن سن کوتاه می‌شوند و روند یکی از مکانیسم‌های کلیدی بیماری از جمله قلب و عروق مربوط به پیری است.
  تیم تحقیقاتی کالج کالیفرنیا ـ سانفرانسیسکو در مطالعه‌ای گفتند: عوامل دیگر نیز مانند التهاب، استرس مزمن و مصرف نوشابه‌های شیرین نیز می‌توانند باعث کوتاه شدن تلومرها شوند.

  این مطالعه بر روی 5 هزار فرد 20 تا 65 ساله که مصرف نوشابه‌های شیرین آنها متوسط بود، انجام شد و محققان طول تلومر (آن دسته از سلول های سفید خون) را اندازه گیری و محاسبه کردند؛ نتایج نشان داد تلومرها به صورت غیر طبیعی کوتاه شدند یعنی در اثر مصرف روزانه 600 میلی لیتر معادل دو قوطی نوشابه، باعث پیری بیولوژیکی سلولی شده است.

  تلومرها نقش مهمی در بدن دارند از جمله پایداری کروموزوم و حفاظت از آن است ضمن اینکه از اتصال کروموزوم به یکدیگر جلوگیری می‌کند و تعداد دفعات تقسیم سلولی را مشخص می‌کند؛ طول تلومر با قدرت تقسیم و پیری سلول رابطه مستقیم دارد و اگر طول تلومر کوتاه شود در نتیجه تقسیم سلولی کم است و سلول به مرحله پیری رسیده است.

  این ارتباط به طور مستقل از عواملی مانند سن، موقعیت اجتماعی و اقتصادی به وجود می‌آید؛ علاوه بر این محققان گفتند: این تحقیقات بر روی بزرگسالان انجام شده است اما این امکان وجود دارد که در کودکان نیز رخ دهد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.