چگونه امگا ۳ دریافت کنم؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #87863
  s.shahemi
  مشارکت کننده

  بدن ما نمی تواند اسیدهای چرب ضروری تولید کند و ما باید حتماً این را از راه مواد غذایی یا ویتامین ها، تأمین کنیم. زمانی که حرف از اسیدهای چرب ضروری می شود، ذهن ما بیش از هر موردی به امگا ۳ جلب می شود که در ماهی، مغزها و بعضی از سبزیجات و در دانه کتان وجود دارد و از ما در برابر بیماری هایی مثل بیماری های قلبی، دیابت و آلزایمر محافظت می کند. بیشتر مردم از این فواید امگا ۳ مطلع هستند اما به جای اینکه از مواد غذایی که منبع امگا ۳ هستند، استفاده کنند، به سراغ مصرف مکمل امگا ۳ می روند. حال سؤال این است که کدامیک برای ما مفیدتر است: امگا ۳ موجود در مواد غذایی یا امگا ۳ به شکل مکمل؟

  سه نوع امگا ۳ وجود دارد: EPA و DHA که هر دو عمدتاً در ماهی یافت می شوند و نوع سوم هم ALA است که در منابع گیاهی وجود دارد. هر سه نوع امگا ۳ هم در قالب قرص های مکمل امگا ۳ در داروخانه ها یافت می شوند. اما متخصصین توصیه می کنند که دریافت امگا ۳ از طریق مواد غذایی به دریافت از طریق مکمل، ارجحیت دارد. زیرا وقتی که غذا می خوریم، علاوه بر اینکه امگا ۳ موجود در اون رو وارد بدن خودمون می کنیم، از سایر مزایای غذا مثل پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی هم که در غذا وجود دارند، بهرمند می شویم. یعنی با یک تیر، چند نشان می زنیم.

  همچنین، به نظر می رسد که فواید مکمل امگا ۳ (مثل قرص های روغن ماهی)، در حفظ سلامتی قلب، به اندازه وقتی که امگا ۳ رو از طریق غذا دریافت می کنیم، نیست. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ بر روی هفتاد هزار نفر صورت گرفت، مشخص شد که مکمل امگا ۳ هیچ تأثیری بر روی کاهش خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی، انفارکتوس قلبی و سکته، نداشته است. این در حالیست که مفید بودن امگا ۳ که از طریق مواد غذایی وارد بدن می کنیم، بر روی سلامت قلب، به اثبات رسیده است.

  بنابراین، تا جایی که می توانید، امگا ۳ رو از طریق منابع گیاهی تأمین کنید اما اگر نمی توانید حداقل دو بار در هفته از ماهی یا از سایر منابع امگا ۳ مثل گردو، دانه کتان، توفو و جوانه بروکسل، استفاده کنید، از مکمل های امگا ۳ کمک بگیرید. وقتی که نمی توانیم به قدر کافی امگا ۳ دریافت کنیم، بهتر است که تحت نظر پزشک از مکمل امگا ۳ استفاده کنیم. چون به قول معروف “کاچی به از هیچی” هست. اما یک نکته مهم رو فراموش نکنید و اون اینکه سر خود و بدون مشورت پزشک نباید از مکمل ها استفاده کرد. مکمل امگا ۳ می تواند اثرات منفی بر روی افرادی که به ماهی حساسیت دارند، فشار خون پایین دارند، مبتلا به اختلال دو قطبی هستند، دیابت و بیماری کبدی دارند، داشته باشد.

  کلام آخر:

  توصیه می شود که امگا ۳ رو از طریق مواد غذایی کامل، مصرف کنید چون فواید اون به مراتب بیشتر از مکمل امگا ۳ است. اگر هم به هر دلیلی از طریق مواد غذایی، به قدر کافی امگا ۳ دریافت نمی کنید، حتماً قبل از شروع مصرف مکمل امگا ۳ با پزشک، مشورت کنید.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.