ویتامین‌ و املاح مورد نیاز حین فعالیت

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #82256
  z.yari
  مشارکت کننده

  ويتامين هاي گروه B
  افزايش متابوليسم انرژي باعث افزايش نياز به ويتامين هاي گروه B مي شود. مي توان مكمل ويتامين هاي گروه B را در حد مقادیر توصیه شده رژیمی (RDA‌) توصيه نمود اما اثر بخشي آن در ورزشكاران با تغذيه مناسب تأييد نشده است.
  آنتی اکسیدان ها
  به خاطر افزایش تولید رادیکال های آزاد در حین فعالیت بدنی نیاز به آنتی اکسیدان های رژیمی از جمله ‌ويتامين C، ویتامین E، ویتامین A، سلنيم و كاروتنوئيدها افزایش می یابد.
  مطالعات نشان داده است كه آب گيلاس مي تواند به كاهش التهاب، آسيب ماهيچه ها و استرس اكسيداتيو پس از
  دو ماراتون كمك كند. آب گيلاس ترش اثرات مفيدي بر خواب داشته كه اين امر به محتوي بالاي ملاتونين در گيلاس نسبت داده مي شود. رژيم غني از ميوه و سبزيجات مقادير كافي از آنتي اكسيدان ها را فراهم مي كند.
  آهن
  آهن براي عملكرد ورزشي ضروري است. آهن به عنوان جزئي از هموگلوبين در انتقال اكسيژن از ريه به بافت ها عمل مي كند. كم خوني فقر آهن فعاليت هوازي و ظرفيت انجام كار را كاهش مي دهد. تخليه ي جزئي آهن حتي پيش از آنكه كم خوني آشكار شود، مي تواند عملكرد ورزشي را تحت تأثير قرار دهد.
  ورزشكاران در معرض خطر کمبود آهن شامل پسران نوجوان در حال رشد، زنان ورزشكاري كه خونريزي قاعدگي آنها بالاست،‌ ورزشكاراني كه رژيم هاي با انرژي محدود دارند، دودندگان مسافت كه خون از دستگاه گوارشي آنها دفع مي شود،‌ كساني كه در آب و هواي گرم تمرين مي كنند، مي باشد. وضعيت آهن در تمام ورزشكاران به ويژه زناني كه مسافت هاي طولاني مي دوند و گياهخواران بايد بررسي شود.
  کلسیم و ویتامین D
  نیاز ورزشکاران به کلسیم و ویتامین D افزایش می یابد و بهتر است دریافت مناسبی از این دو داشته باشند. مصرف لبنیات کم چرب و بهره گیری از نور حورشید برای تأمین این دو عنصر مهم توصیه می شود.
  زهرا یاری، کارشناس تغذیه

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.