وقتي مس عنصر ضروري سلامت است

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #87639
  s.shahemi
  مشارکت کننده

  مس يک ماده کاني لازم براي بدن محسوب مي شود. اغلب مس در کبد، مغز، کليه و عضله اسکلتي يافت مي شود. مس به شکل گيري کلاژن کمک مي کند و جذب آهن را افزايش مي دهد و در توليد انرژي نقش ايفا مي کند.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، در اين مطلب مروري خواهيم داشت بر توصيه ها درباره مصرف مس، خاصيت آن، مواد غذايي حاوي مس و خطرات زياده روي در مصرف آن.

  مصرف توصيه شده

  براي نوجوانان و بزرگسالان روزي ۹۰۰ ميکروگرم توصيه شده است. کمبود مس کمتر اتفاق مي افتد و اغلب به علت نقص ژنتيکي متابوليسم مس يا مصرف دوز بالاي روي با مکمل هاي ويتامين C رخ مي دهد. کمبود مس در نوزاداني که با شير گاو به جاي شير خشک تغذيه مي شوند نيز ديده مي شود زيرا شير گاو حاوي مس کمي است. از آن جا که مس در کبد ذخيره مي شود، کمبود آن به مرور زمان آشکار مي شود.

  خواص مس

  کمبود آن مي تواند باعث افزايش خطر عفونت، پوکي استخوان، اختلال در عملکرد اعصاب و مشکل رشد شود و عارضه جانبي ديگر آن بي رنگ شدن رنگدانه هاي پوست و مو است.

  عملکرد سيستم ايمني

  مصرف ناکافي مس ممکن است به کمبود سلول هاي سفيد خون منجر شود.

  عملکرد اصلي گلبول ‌هاي سفيد در بدن، مقابله با عفونت است. هرچه ميزان آن کمتر باشد، بدن به بيماري هاي عفوني مستعدتر است.

  پوکي استخوان

  کمبود شديد مس، با تراکم پايين ماده کاني استخوان و خطر پوکي استخوان در افراد مسن، ارتباط دارد.

  مس در حفظ کلاژن و الاستين که بخش ساختاري مهم بدن است، نقش مهمي ايفا مي کند. بدون مس کافي، بافت هاي بدن شروع به شکستن مي کند.

  منابع غذايي حاوي مس

  مس در غذاهاي زيادي يافت مي شود و چند منبع مفيد آن مغز ميوه، گياهان بنشني و شکلات است.

  خطرات مصرف زياد مس

  اگرچه عارضه اي بر اثر مصرف مس گزارش نشده، اما مصرف بيش از حد مکمل مس مي تواند باعث سيروز کبد و ناهنجاري هايي در گلبول هاي قرمز شود. افزايش مس در سرم خون (Serum copper) با خطر بيماري قلبي عروقي نيز مرتبط دانسته شده است.

  براي حفظ سلامتي، لازم است برنامه غذايي متنوع اتخاذ کنيد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.