هشدار درباره گسترش محصولات غذایی تراریخته

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #92056
  naderinejad
  مشارکت کننده

  محصولات تراریخته با دستکاری ژنتیک شان می توانند تا ۱۰ برابر افزایش محصول از زمین های کشاورزی بدست آورند، اما سالم بودن یا نبودن این محصولات همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.
  هم اکنون هم محصولات مختلفی در بازار موجود است، محصولاتی که یا طبیعی هستند یا با کمک فناوری، کمی رنگ و لعابشان تغییر کرده است. یکی از این محصولات محصولات تراریخته است که با کمی دستکاری ژنتیکی هم تولیدشان اقتصادی ترشده و هم آب زیر پوستشان رفته است، حالا انجمن ارگانیک ایران به وزیر بهداشت نامه زده و از خطر این محصولات برای مردم گفته و جلوگیری از محصولات تراریخته شده را خواستار شده است.
  یکی از مسائلی که سرطان زاست و از نظر علمی دانشگاه های دنیا نیز به آن رسیده اند محصولات تراریخته است.
  امروزه این محصولات در دنیای پیشرفته منسوخ شده و بر این اساس انجمن ارگانیک ایران با تولید و واردات محصولات تراریخته مخالفت کرده است.
  مصطفی قانعی رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره با استفاده از این محصولات می گوید: بهارستانی ها با تصویب قانونی به گسترش سطح زیرکشت محصولات تراریخته چراغ سبز نشان داده و ما را در قانون مجلس مکلف کرده اند که سطح زیر کشت تراریخته را گسترش دهند.

  وی افزود: با اقداماتی که درسطح جهانی به همین منظور انجام گرفته ، موجب شده است تا امنیت غذایی بهتر شود و هم اکنون ما در صحنه عمل موردی نداریم که نگرانش باشیم.

  رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی یکی به نعل سلامت می کوبد و یکی به میخ عدم سلامتشان می زند.

  موید حسینی صدر در عین حال معتقد است مجلس برای مدیریت ورود این محصولات به سبد غذایی مردم باید قوانین جدیدی وضع کند. درباره محصولات تراریخته هنوز متخصصان به اطمینان کافی نرسیده اند.

  وی افزود: بنابراین هیچ کس نمی تواند بگوید که محصولات تراریخته سالم و بی نقض هستند و در بسیاری از کشورها ، فروش اینها نیازمند این است که برچسب مشخص روی محصول نصب شود، شاید مجلس تا حالا احساس خطر نکرده است و باید پس از این در مورد واردات و کشت تولید این نوع محصولات قوانینی وضع کند.

  عضو کانون کنترل بیولوژیک کشور درباره سلامت این محصولات شک و شبهه هایی را مطرح می کند و می گوید: تا سلامت محصولات تراریخته تایید نشده است، اعطای این محصولات را باید به لقایشان بخشید.

  محمد عسگری نیا افزود : هم اکنون دو بحث علمی و اجرایی درخصوص این محصولات وجود دارد.

  وی افزود: آنچه من از کشورهایی مانند کانادا دیده ام این است که با این محصولات مخالفت کرده اند یعنی مدارکی داشتند و می گفتند این محصولات سرطان زاست و هنوز هم چیزی اثبات نشده که این محصولات خوب است.

  در این میان حسین رستگار مدیر کل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت هم در برابر محصولات تراریخته مثل بهارستانی ها این محصولات فرنگی را با دست پس می زند و با پا ، پیش می کشد.

  وی می گوید: البته به علت فقری که وجود دارد این محصولات فراریخته توانست است یکسری مشکلات را حل کند چون محصول به طور مثال در مزرعه ای که 10 تن بدست می آید اکنون به 100 تن محصول رسیده و باعث شده است از جنبه اقتصادی هم دارای منبع درآمد زیادی باشد.

  رستگار افزود: در اروپا می گویند اگر می خواهید این نوع محصولات را مصرف کنید باید برچسب روی آن نوشته شده باشد. این ها محدویت ها را با برچسب تعیین می کنند و در کشور ایران نیز محصولات تراریخته هنوز نتواسته است به صورت کامل مجوزهای لازم را بگیرد.

  به گفته خبرنگار پیک بامدادی استفاده از محصولات تراریخته دارای توجیه اقتصادی و منطقی است اما باید مراقب بود که این توجیه اقتصادی آسیبی به سلامت غذایی مردم وارد نکند.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.