میزان جذب کلسیم، از لبنیات کم چرب بیشتر است

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #77956
  neda.mousavi
  مشارکت کننده

  میزان جذب کلسیم در لبنیات کم چرب بیشتر است اما لبنیات بدون چربی نیز مفید نیست زیرا مقدار کمی چربی برای وجود اسیدهای چرب غیر اشباع که مفید هستند، لازم است.
  همیشه به افراد توصیه می‌کنیم که در مصرف لبنیات از جمله شیر یا ماست از نوع کم چرب آن استفاده کنند. چرا که چربی حیوانی موجود در لبنیات پرچرب علاوه بر چاقی سبب افزایش نامطلوب چربی خون و فشار خون می‌شود.
  از طرفی چربی‌های اشباع شده در لبنیات پرچرب زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی و عروقی هستند و ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی را دو برابر می کنند. ولی نمی‌توانیم بگوییم افراد از لبنیات بدون چربی استفاده کنند چرا که نوعی اسید چرب غیراشباع در لبنیات وجود دارد که برای قلب و عروق مفید است و نمی‌توان جامعه را از آن محروم کرد.

  میزان جذب کلسیم در شیرهای کم‌ چرب بیشتر است و از طرفی بسیاری از ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین A و E نیز از همین طریق جذب بدن می‌شود در حالی که در لبنیات پرچرب تنها چیزی که به بدن تحمیل می‌شود چربی است.

  مصرف 3-2 واحد لبنیات کم چرب در طول روز، تأمین کننده نیاز بدن به کلسیم، بخشی از پروتئین روزانه و ویتامین های محلول در چربی می باشد.

  سیده ندا موسوی، دانشجوی دکترای تخصصی علوم تغذیه

  #101029
  zghasemi
  مشارکت کننده

  جالبه که اغلب می شنویم چرا لبنیات صفر درصد چربی در ایران نداریم که البته در خیلی از کشورها تولید می شود
  پس لبنیات 0% چربی مفید نیستند

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.