مضرات و فواید آب قند در نوزادان

در حال نمایش 6 نوشته (از کل 6)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #75293
  s.farzi
  مشارکت کننده

  به کرات مشاهده کرده ایم که هنگامی که نوزاد دچار دل درد یا مشکلی می شود مادر بزرگها سفارش می کنند چند قطره آب قند در دهان نوزاد بچکانید،اما نوزادان چند ماه ؟ و این کار به راستی فایده دارد؟

  مطالعات نشان میدهد که نوشیدن مقدار کمی آب قند قبل از واکسناسیون باعث کاهش احساس درد کودکان می شود.
  همان طور که می دانیم مقدار کمی آب قند به پایین رفتن دارو کمک می کند و این مرتبه تحقیقات جدید نشان میدهد که درد ناشی از واکسناسیون را نیز کاهش میدهد.
  ساکاروز یا گلوکز به همراه سایر روش های کاهنده درد مثل شیر دهی و یا مکیدن می تواند در هنگام ایمنی سازی کودک موثر واقع شود.
  منظور از مکیدن ، مکیدن پستانک یا یکی از انگشتان کودک توسط خودش می باشد . البته مقدار دقیق مصرف آب قند قبل از واکسناسیون مشخص نشده ولی تاثیر آن در کاهش درد ثابت شده است. استفاده از آب قند در هنگام ختنه نوزادان نیز رواج دارد. (البته آب قند تا قبل از شش ماهگی توصیه نمی شود.)

  #99305
  madjd
  مدیرکل

  مضرات آن را نگفتید.

  #99309
  s.samadi
  مشارکت کننده

  یعنی بعد از 6 ماهگی هم مضرات دارد؟

  #99313
  s.farzi
  مشارکت کننده

  مصرف زیاد آب قند می تواند نوزادان را با خطر ابتلا به یک وضعیت بالقوه کشنده معروف به مسمومیت آب مواجه کند…حتی زمانیکه نوزادان بسیار کوچک هستند یک رفلکس سالم تشنگی یا حرکتی برای نوشیدن آب دارند. زمانیکه نوزادان تشنه هستند چیزی که باید به آنها داد مقدار بیشتری شیر مادر یا شیر خشک است.
  از آنجائیکه تا قبل از شش ماهگی کلیه نوزادان هنوز کامل نشده است دادن آب زیاد به آنها باعث می شود که بدنشان به همراه آب های اضافی سدیم دفع کند.
  از دست دادن سدیم می تواند به فعالیت مغز آسیب بزند، بنابراین علائم اولیه مسمومیت آب می تواند به صورت تحریک پذیری نوزاد، خواب آلودگی و سایر تغییرات ذهنی باشد. از دیگر علائم مسمومیت آب درجه حرارت پایین بدن(36درجه یا کمتر) ، پف یا ورم در ناحیه صورت و تشنج است.
  از اینرو دادن آب و یا آب قند به نوزادان شش ماهه و کوچکتر کلا باید ممنوع شود. همچنین والدین باید از استفاده از شیر های خشک بسیار آبکی یا شربت های حاوی الکترولیت خوددداری کنند.

  #99328
  madjd
  مدیرکل

  چه جالب………..مسومیت با آب
  یعنی اصلا نباید به نوزاد آب داد؟

  #99333
  s.farzi
  مشارکت کننده

  بله همانطور که گفته شد از دادن آب در مقادیر زیاد به نوزادان زیر شش ماه و بسیار کوچک باید اجتناب نمود و زمانیکه نوزاد تشنه است چیزی که باید به وی داد مقدار بیشتری شیر مادر یا شیر خشک است….

در حال نمایش 6 نوشته (از کل 6)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.