فيبر چيست و به چه کاري مي‌آيد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #77930
  zahra jamshidi
  مشارکت کننده

  قطعا تا به حال درباره فيبر زياد خوانده وشنيده‌ايد اما آيا مي‌دانيد دقيقا چيست؟ فيبر الياف يا صمغ‌هاي گياهي است. 2 نوع فيبر در موادغذايي وجود دارد که هردو براي سلامت ضروري هستند؛ فيبرهايي که در آب حل مي‌شوند که صمغ‌هاي گياهي از اين گروه هستند و فيبرهاي غير محلول در آب که الياف گياهي‌اي مانند الياف ساقه کرفس از اين نوع هستند.
  نکته بعدي که بعد از شنيدن نام فيبر به ذهن مي‌رسد اين است که آيا واقعا اين ماده خوراکي باعث کاهش وزن مي‌شود؟ در واقع وزن ما نتيجه موازنه بين مقدار انرژي(کيلوکالري) مصرفي و دريافتي است. فيبر با کمک به کنترل اشتها و مقدار غذاي دريافتي به دليل حجم زياد آن که معده را باز مي‌کند و احساس سيري زودتر به فرد ‌دست مي‌دهد مي‌تواند در تنظيم مقدار مصرف انرژي موثر باشد. در عين حال فيبرها به تخليه سريع‌تر روده و خارج کردن بخشي از چربي‌ها و مواد مصرفي هم کمک مي‌كنند. پس نقش اصلي آن کمک به کنترل وزن است و در صورت تاثير بر مقدار کالري دريافتي مي‌تواند در کاهش وزن هم موثر باشد.
  توصيه مي‌شود به جاي استفاده از رژيم‌هاي غذايي نادرست، با مصرف سبزي‌ها، ميوه‌ها، حبوبات و غلات سبوس‌دار مصرف فيبر خوراکي‌تان را افزايش دهيد و رژيم غذايي سالم‌تري داشته باشيد. هر چند اگر رژيم براي کنترل وزن علمي و تحت‌نظر فرد متخصص باشد، قطعا مصرف فيبر کافي يکي از مشخصات آن رژيم‌ است و بايد جنبه‌هاي ديگر هم رعايت شود.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.