فواید مصرف ماهی با استخوان

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #115769
  x
  مشارکت کننده

  فواید مصرف ماهی با استخوان

  استخوان یکی از منابع عالی کلسیم است که مصرف آن برای همه انسان ها قابل توصیه است؛ ولی مصرف آن بویژه برای افراد مبتلا به نرمی و پوکی استخوان، فوق العاده ارزشمند است.

  مصرف ماهی های کوچک با استخوان,مصرف ماهی های کوچک

  استخوان یکی از منابع عالی کلسیم است که مصرف آن برای همه انسان ها قابل توصیه است

  انسان با دریافت غذاهای مناسب، کافی و متنوع، آنها را هضم نموده و در نهایت موادی را وارد جریان خون می کند که به آنها مواد مغذی گفته می شود. بیش از 40 نوع ماده مغذی از طریق غذاها وارد بدن می شوند، تا سلامت فرد حفظ شود و توان کافی برای انجام فعالیت های روزمره خود داشته باشد و ضمنا کودکان بتوانند رشد مناسب داشته باشند و افراد بیمار نیز بتوانند دوره بیماری و نقاهت را به سلامت پشت سر بگذارند.

  برخی از مواد مغذی لازمست هر روز به مقدار زیاد (حداقل ده‌ها گرم) به بدن برسند که از جمله آنها می‌توان ترکیبات قندی، چربی ها و پروتئین ها را نام برد. در علم تغذیه به این گروه از مواد مغذی، درشت مغذی‌ها گفته می‌شود. بعضی دیگر از مواد مغذی فقط به اندازه محدود (حداکثر چند گرم) در روز باید وارد بدن شوند تا تغذیه مناسبی برای فرد رقم بخورد.

  به این مواد مغذی، ریزمغذی ها گفته می شود. در علم تغذیه ریز‌مغذی ها را نیز به دو دسته مواد معدنی و ویتامین ها تقسیم می کنند. حفظ سلامت و نشاط انسان منوط به دریافت مناسب 13 نوع ویتامین و حدود 18 ماده معدنی است.

  کلسیم یکی از مواد معدنی است که نقوش بسیاری را در بدن ایفا می‌کند. این ماده نه تنها در ساختمان استخوان ها و دندان ها نقش اساسی ایفا می کند، بلکه آنزیم های بسیاری نیز به این ماده حیاتی برای ساخته شدنشان نیاز دارند. کلسیم یکی از عوامل انعقاد خون است و ضمنا در انتقال پیام های عضلانی و عصبی نقش مهمی ایفا می کند.

  مقدار کلسیم خون بشدت و بطور دقیق توسط سیستم های کنترل بدن مورد بررسی و تنظیم قرار می گیرد تا اندازه آن بطور دقیق در خون حفظ شود؛ زیرا هرنوع کاهش و یا افزایش کلسیم در خون، منجر به مشکلات قلبی – تنفسی حاد و لطمات جدی و حتی مرگ فرد می‌گردد.

  هنگامی که کلسیم موجود در غذای فرد برای مدت طولانی کمتر از نیازش باشد، بدن تلاش می‌کند تا با استفاده از کلسیم موجود در استخوان ها، مقدار کلسیم خون را بدقت تنظیم کند. این کار بدن سبب می شود که پس از مدتی نه چندان طولانی، ذخیره کلسیم استخوان ها کاهش یابد و در نتیجه استخوان های فرد پوک شوند (پوکی استخوان یا استئوپروز).

  در کودکان کاهش کلسیم استخوان ها منجر به نرمی استخوان (استئومالاسی) می‌شود که بدنبال آن نیز شکل استخوان ها بویژه در ناحیه استخوان های سینه و ساق پا، دستخوش تغییر و بدشکلی اندام می شود. ممکن است شما افرادی را دیده باشید که هنگام راه رفتن، پاهایشان در ناحیه ساق شبیه پرانتز باز و پرانتز بسته می باشد. این افراد در سنین کودکی به کمبود کلسیم و در نتیجه نرمی استخوان دچار بوده اند که عارضه بد شکلی استخوان های پا در آنها بصورت دائمی بجای مانده است.

  مقدار کلسیم موجود در غذاهای مختلف متفاوت است و در واقع هر غذا دارای مواد مغذی مختلفی است که بسته به نوع آن غذا، مواد مغذی ای که با خوردن آن ماده غذایی وارد بدن می شوند، متفاوت اند. به همین دلیل نیز ما ناچاریم از غذاهای مختلفی استفاده کنیم؛ زیرا بعضی از آنها ویتامین بیشتری دارند، بعضی پروتئین بیشتر و بعضی هم مواد معدنی بیشتری را به بدن می رسانند.

  غذاها را نیز برمبنای مقدار مواد مغذی که در خود دارند، به 5 گروه اصلی تقسیم بندی کرده اند. گروه غذایی غلات و مواد نشاسته ای، با رساندن مقدار قابل توجهی قندهای پیچیده به بدن، انرژی کافی را برای ما تامین می کنند.

  مصرف میوه ها و سبزیجات، ویتامین های متعدد و فیبرهای مناسب غذایی را در اختیار بدن قرار می‌دهد و خوردن گوشت‌ها، تخم مرغ و حبوبات نیز پروتئین های ارزنده ای را به بدن وارد می سازد. از قدیم هم همگان می دانسته اند که مصرف لبنیات مقدار قابل توجهی کلسیم به بدن می رساند.

  خوردن استخوان های ماهی های ریز بهترین پروتئین ها و اسیدهای چرب و کلسیم را به بدن می رسانند

  چنانچه افراد بالای 40 سال مبتلا به پوکی استخوان حتی شروع به مصرف لبنیات کافی بنمایند، باز هم برای مقابله با این بیماری، با دشواری هایی روبرو خواهند بود.

  برخی افراد که در مدت حیات خود لبنیات کافی دریافت نمی کرده‌اند، در معرض خطر جدی برای کاهش توده استخوانی خود هستند. اگر تا 40 سالگی فرد کلسیم کافی دریافت نکند، پوکی استخوانی که برای او به ارمغان نهاده می‌شود، تا انتهای عمر گریبانش را می گیرد.

  این گونه افراد حتی با مصرف مکمل های حاوی مقادیر معتنابه کلسیم نیز، همواره با درجاتی از مشکلات استخوانی روبرو هستند. بنا براین، دو گروه در معرض خطر شدید مشکلات استخوانی عبارتند از کسانی که در کودکی، نوجوانی و جوانی مقدار لبنیات ناکافی مصرف می کنند و کسانی که در سنین بالای 40 سال قرار دارند و با مشکل پوکی استخوان دست به گریبان هستند.

  چنانچه افراد بالای 40 سال مبتلا به پوکی استخوان حتی شروع به مصرف لبنیات کافی بنمایند، باز هم برای مقابله با این بیماری، با دشواری هایی روبرو خواهند بود. لذا بسیاری از این افراد بناچار به مصرف مکمل ها روی می آورند که البته همان گونه که ذکر شد، ممکن است چندان کارساز نیز نباشد.

  استخوان یکی از منابع عالی کلسیم است که مصرف آن برای همه انسان ها قابل توصیه است؛ ولی مصرف آن بویژه برای افراد مبتلا به نرمی و پوکی استخوان، فوق العاده ارزشمند است. لازم به ذکر است که جوشاندن استخوان و مصرف آب حاصله

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست