فشار خون بالا و تغییر شیوه زندگی

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #68871
  کاربر عادی
  مشارکت کننده

  تغيير سبک زندگي مي تواند به کنترل و يا پيش گيري از فشار خون بالا کمک کند اين تغييرات را مي توان در کنار مصرف داروهاي کاهنده فشار خون نيز ايجاد کرد.

  تغييراتي که مي توانيد ايجاد کنيد عبارت هستند از:

  1- غذاهاي سالم بخوريد

  يکي از رژيم هاي غذايي معروف در کنترل فشار خون رژيم غذايي DASH مي باشد (رژيم غذايي به منظور قطع فشار خون بالا). اين رژيم بر مصرف ميوه و سبزيجات، غلات کامل و لبنيات کم چرب تمرکز دارد.

  پتاسيم فراواني دريافت کنيد چرا که به پيش گيري و کنترل فشار خون بالا کمک مي کند و چربي اشباع و به طور کل چربي تام کمتري مصرف کنيد.

  2- نمک غذاي خود را محدود کنيد

  ميزان مناسب سديم دريافتي روزانه براي بزرگسالان سالم 2400 ميلي گرم مي باشد ولي اين مقدار در افراد دچار فشار خون بالا به 1500 ميلي گرم در روز کاهش مي يابد. چنان که نمک دريافتي از طريق غذا را با کنار گذاشتن نمکدان کاهش مي دهيد بايد به مقادير نمک موجود در غذاهاي فرآيند شده نيز توجه کرده و آن ها را محدود کنيد؛ غذاهايي مانند سوپ هاي کنسروي و يا غذاهاي منجمد.

  3- وزن سلامت خود را حفظ کنيد

  اگر دچار اضافه وزن هستيد، حتي کاهش 2 تا 2/5 کيلوگرم از وزن شما منجر به کاهش فشار خون مي شود.

  4- فعاليت بدني خود را افزايش دهيد

  فعاليت بدني منظم به کاهش فشار خون و کنترل وزن کمک مي کند. سعي کنيد حداقل 30 دقيقه در روز ورزش کنيد.

  5- الکل مصرف نکنيد

  حتي اگر شما فرد سالمي باشيد مصرف الکل مي تواند منجر به افزايش فشار خون شما شود.

  6- سيگار نکشيد

  سيگار به ديواره ي عروقي آسيب وارد مي کند و فرآيند سخت و تنگ شدن شريان ها را تسريع مي بخشد. چنان چه سيگار مي کشيد از پزشک خود بخواهيد در جهت ترک آن به شما کمک کند.

  7- استرس خود را مديريت کنيد

  استرس خود را تا جايي که مي توانيد کاهش دهيد. تکنيک هاي استرس زدايي را تمرين کنيد روش هايي مانند ريلکس کردن ماهيچه ها و تنفس عميق و خواب کافي نيز کمک کننده است.

  8- فشار خون خود را در خانه کنترل کنيد.

  کنترل فشار خون در منزل به شما کمک مي کند تا اثر گذاري داروهاي مصرفي را ارزيابي کنيد؛ حتي اين امر مي تواند در تشخيص به موقع عوارض بالقوه ي فشار خون بالا توسط پزشک تان کمک کننده باشد.

  چنان چه فشار خون شما تحت کنترل باشد با کنترل فشار خون در منزل مي توان از تعداد دفعات ويزيت دکتر کاست.

  9- آرامش ذهني و يا تنفس عميق و آهسته را تمرين کنيد.

  شما مي توانيد تنفس عميق و آهسته را خودتان به تنهايي تمرين کنيد.

  درمان هاي جايگزين

  اگر چه رژيم غذايي و فعاليت بدني بهترين روش در کاهش فشار خون به شمار مي آيند ولي برخي مکمل ها نيز در اين امر کمک کننده هستند و عبارت هستند از:

  – نوعي اسيد چرب به نام آلفا لينولنيک اسيد(ALA)

  – نوعي فيبر به نام پسيليوم

  – کلسيم

  – روغن کبد ماهي

  – کوآنزيم Q10

  – اسيدهاي چرب امگا 3

  – سير

  گرچه بهترين حالت استفاده از اين مکمل ها به صورت طبيعي و به شکل غذا در رژيم غذايي است ولي مي توانيد از اين مکمل ها به صورت قرص يا کپسول نيز استفاده نماييد. پيش از وارد کردن هر يک از اين مکمل ها به برنامه ي درمان خود حتماً با پزشک خود مشورت کنيد.

  تعهد و پشتيباني

  فشار خون بالا بيماري نيست که بتوان آن را درمان کرد و بعد از درمان آن را ناديده گرفت. در واقع شرايطي است که به کنترل مادام العمر نياز دارد. براي تحت کنترل درآوردن فشار خون بالا موارد زير را در نظر داشته باشيد:

  – داروهاي خود را به دقت مصرف نماييد.

  چنانچه عوارض جانبي داروها و يا هزينه آن ها براي شما مشکل ساز شده اند، به هيچ وجه درمان خود را قطع نکنيد. دراين حالت با پزشک خود در مورد راه حل ممکن مشورت نماييد.

  – برنامه هاي منظم ويزيت داشته باشيد.

  درمان فشار خون بالا به يک کار گروهي نياز داريد. اين کار از عهده شما و يا پزشک به تنهايي ساخته نيست و همکاري دو طرفه شما و پزشک را مي طلبد. با پزشک خود براي رساندن فشار خون به حد نرمال و حفظ آن همکاري کنيد.

  – عادات رفتاري سالم را پياده کنيد.

  غذاهاي سالم بخوريد. وزن اضافه خود را کاهش دهيد و فعاليت بدني منظم داشته باشيد. مصرف الکل و سيگار را ترک کنيد.

  – استرس را کنترل کنيد.

  به کارهاي بيش از حد توان خود نه بگوييد. فکرهاي منفي را رها کنيد. روابط خوب را حفظ کرده، صبور و خوش بين باشيد و از زندگي خود لذت ببريد .

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
فهرست