غذاهایی که شما را از افسردگی دور کرده و با نشاط می کند.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #70130
  Zohre Azimi
  مشارکت کننده

  خوردن يک کمي دسر:زماني که در حالت استرس و تنش هستيم خوردن چيزهاي شيرين که حاوي قند هستند ما را آرام مي کنند؛ اما قبل از اين که به سمت خوردن شيريني جات هجوم ببريد، اين نکته را به ياد داشته باشيد که اعصاب به هم ريخته ما زماني آرامش مي يابند که به ميزان کمي مواد غذايي حاوي قند ميل کنيم زيرا در غير اين صورت ميزان قند خون ما بالا رفته و نتيجه کاملا معکوس و مخرب مي گيريم؛ مقادير توصيه شده عبارتند از:
  – يک برش کوچک کيک همراه با نصف فنجان توت فرنگي
  – يک فنجان آب ميوه و 2 عدد شيريني کوچک
  – يا 1 فنجان توت فرنگي تازه، 1 عدد کيوي، يک چهارم فنجان شکلات آب شده ي بدون چربي، مي توانيد ميوه ها را داخل شکلات آب شده زده و ميل کنيد.

  خوردن غذاهاي کربوهيدرات دار (نان برشته شده)دکتر «اليزابت سامر» مي گويند، زماني که افسرده و پکر هستيم بدن نياز شديدي به مواد غذايي کربوهيدرات دار مانند نان پيدا مي کند، کربوهيدرات ها سبب افزايش سطح سروتونين مغز مي شوند و در نتيجه روحيه ي بهتر و شادي تري پيدا مي کنيم . اما منظور از نان، نان هاي سبوس دار، دانه ها و غلات سبوس دار مي باشند زيرا کربوهيدرات هاي موجود در اين مواد غذايي سطح قند خون را ثابت نگه مي دارند و سبب افزايش آن نمي شوند؛ در حالي که نان ها و غلات بدون سبوس مانند ( نان سفيد، ماکاروني، برنج و …) سطح قند خون را بيش از حد بالا مي برند و در نتيجه خود سبب ايجاد دل شوره و استرس شده شما را اخمو و عبوس مي کند. ميزان سروتونين خون را با اين «اسنک ها» بالا ببريد:
  – نان سبوس دار تست شده و يا برشته شده با کمي عسل و مربا
  – 1 قاشق غذا خوري عسل، 1 عدد هلوي خرد شده، 1 برش نان سبوس دار، يک دوم قاشق غذاخوري گردوي خرد شده. پنيرخامه اي و عسل و هلوي خرد شده را با يکديگر مخلوط کرده و آن را بر روي سطح نان ماليده و کمي هم مغز گردوي خرد شده بر روي آن پاشيده و ميل کنيد.

  خوردن غذاهاي حاوي امگا-3تحقيقات زيادي نشان داده اند که مصرف اسيد چرب امگا -3 (DHA) در رژيم هاي غذايي روزانه ما را با نشاط و سرحال مي سازد. حتي افرادي که دچار بيماري افسردگي هستند با مصرف زياد اسيد چرب امگا-3 به ميزان 50 درصد احساس بهتري پيدا مي کنند.
  خوردن مواد غذايي زير که حاوي (DHA) مي باشد توصيه مي شود:
  يک کاسه ماست/ 1 عدد تخم مرغ/ ماهي/ گردو

  خوردن اسفناجاسفناج سرشار از «فولات» مي باشد؛ فولات يکي از انواع ويتامين هاي گروه B مي باشد ( اسيدفوليک) و براي اين که سطح سروتونين خون را در حد معيني نگه دارد تا ما سر حال تر باشيم وجودش در بدن ضروري و واجب است؛ محققان مي گويند «فولات» مانند اسيدهاي چرب امگا-3 قادر است که بيماري افسردگي را تا حد زياد درمان کند. اگر دوست داريد که در زندگي هميشه با روحيه و سرحال باشيد خوردن اين سبزي کامل يعني اسفناج را به شکل عادت درآوريد ( دو فنجان اسفناج پخته شده کافي است) …
  – 2 فنجان اسفناج خرد شده به سوپ، و يا خورشت خود اضافه کرده و ميل کنيد.
  – به پوره سيب زميني ، اسفناج خرد شده و بخارپز شده اضافه کرده و ميل کنيد.
  – با اسفناج يک سالاد (بورانی )تهيه کرده و ميل کنيد.
  – در کنار بشقاب غذاي خود هميشه برگ هاي جوان و کوچک اسفناج را داشته و ميل کنيد.

  خوردن حبوبات مانند لوبيا چيتيلوبيا چيتي مانند اکثر بنشن ها منبع بسيار خوبي از آهن مي باشد. اگر دچار کمبود آهن هستيد مانند بسياري از خانم ها و خيلي زود خسته مي شويد و مشکل بي خوابي داريد و اين سبب مي شود که شما اخمو و عنق شويد؛ در اين جا مواردي توصيه مي شود که سطح آهن خون را متعادل کرده و خلق و خوي شما را بهتر مي کند:
  – لوبيا چيتي پخته شده را با اسفناج خرد شده و فلفل قرمز کبابي شده همراه با سس گوجه فرنگي و در کنار آن برشي از نان کامل سبوس دار برشته شده ميل کنيد.
  – با لوبيا چيتي پخته شده و گوشت بوقلمون سالاد تهيه کرده و ميل کنيد (پروتئین موجود در گوشت سفيد سبب جذب بهتر آهن موجود در لوبيا مي شود)
  – لوبيا را به سوپ خود اضافه کرده و ميل کنيد

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.