عسل، مغزدانه‌ها و سیب و هویج کلسترول خون را پایین می‌آورند

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #82219
  s.farzi
  مشارکت کننده

  خیلی‌ها نمی‌دانند که چربی خون هم خوب و بد دارد و چربی خوب سبب انتقال چربی‌های بد به کبد و به مرور دفع آن می‌شود. برای دفع چربی عسل، ‌مغز دانه‌هایی مانند گردو و بادام و سیب و هویج بهترین مواد خوراکی هستند.

  در بدن چربی به شکل تری گلیسیرید و کلسترول وجود دارد که افزایش بیش از حد آن مشکلاتی مانند تنگی نفس، بیماری‌های قلبی عروقی و حتی آسیب به کبد را در پی دارد.

  وقتی بدن چربی بیش از حد از طریق غذا دریافت می‌کند آن را به تری گلیسیرید و در کبد ذخیره می‌کند، تری گلیسیریدها به عنوان یک منبع ذخیره انرژی برای بدن عمل می کنند و زمانیکه بدن انرژی بیشتر نیاز دارد، بدن این چربی‌ها را تجزیه می‌کند و به انرژی تبدیل می‌کند تا سلول‌ها بتوانند از آن استفاده کنند.

  تری گلیسیریدها ترکیب شیمیایی هستند که در مواد غذایی بدن و پلاسمای خون، موجودند و همراه با کلسترول لیپیدهای پلاسما را تشکیل می‌دهند. اما افزایش مقدار تری گلیسیرید در خون می‌تواند سرخرگ‌ها را مسدود کند و به پانکراس آسیب برساند.

  مقدار طبیعی تری گلیسیرید خون کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر است. اگر مقدار تری گلیسیرید بیشتر از 200 میلی گرم شود، نشان می‌دهد خیلی بالاست.

  کلسترول نیز ماده موم مانندی شبیه چربی است که یا در بدن ساخته شده و یا از طریق غذا وارد بدن می‌شود که نوع خوب و بد دارد.

  کلسترول بد یا LDL سبب انتقال کلسترول به جدار سرخرگ‌ها شده و پلاک در جداره‌ها ایجاد می ولی کلسترول خوب یا HDL نقش مهمی در انتقال کلسترول اضافی به خارج از رگها دارد.

  کلسترول خوب (HDL) کلسترول بد را از جریان خون برداشته و به کبد برده و به صفرا تبدیل شده و قبل از اینکه سبب ایجاد لخته در سرخرگ‌ها شود، از بدن دفع می شود و مصرف ماهی HDL خون را تامین می کند.

  مصرف غذاهای کم چرب زمینه ساز عملکرد بهتر کبد بوده و سلول‌های کبد در این حالت سریع ترHDL را از جریان خون برمی‌دارند. وقتی این عمل صورت بگیرد و میزان تولیدHDL به همان صورت قبلی باشد.

  افزایش بیش از حد کلسترول در خون عامل ایجاد سکته و بیماری‌های قلبی عروقی است و برای پیشگیری از این موضوع باید از خوردن غذاهایی که چربی اشباع شده دارند پرهیز کرد که سوسیس و کالباس، همبرگر، گوشت قرمز، جگر و دل و قلوه، مغز و زبان ،‌لبنیات پرچرب مانند خامه و پنیر و نارگیل و کلوچه مستقیما سبب افزایش چربی خون می‌شوند.

  معمولا افراد کم تحرک ،‌سیگاری‌ها، افراد چاق و آنهایی که میوه و سبزی‌جات به اندازه کافی مصرف نمی‌کنند بیشتر در معرض افزایش چربی خون قرار دارند.
  کره گیاهی(مارگارین ) را جایگزین آن کنند و بیش از سه عدد تخم مرغ در هفته مصرف نکنند.

  همچنین مصرف عسل و مغز دانه‌ها کلسترول خون را پایین می‌آورند.

  سیب، جو، هویج، سیر، گریپ فروت، سبوس، لوبیای سویا، گردو و بادام نیز دوای دردی برای کاهش کلسترول بد خون هستند.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.