خودسرانه کلسیم نخورید

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #87341
  f.kashkalani
  مشارکت کننده

  محققان هشدار دادند: زنان یائسه و باردار، بیماران پیوند اعضا، مبتلایان به اختلال تغذیه ‌ای و بیماران دیالیزی در معرض خطر بالای ابتلا به سندرم قلیای كلسیم قرار دارند.
  ابتلا به سندرم قلیایی كلسیم یا قلیایی شیر در بسیاری از مناطق رو به افزایش است و علت آن افزایش استفاده گسترده از مكمل‌ های بدون نسخه ویتامین D و كلسیم است.
  استنلی گلدفارب وامی پاتل دو محقق و نویسنده دانشكده پزشكی دانشگاه پنسیلوانیا در این باره اظهار داشتند: تغییر نام سندرم قلیایی شیر به سندرم قلیایی كلسیم به علت ارتباط این بیماری با مصرف زیاد مكمل‌ های كلسیم به جای شیر است. در این سندرم مقدار كلسیم در خون به میزان خطرناكی افزایش پیدا می‌ كند كه می‌ تواند سبب بالا رفتن فشار خون و حتی نارسایی كلیه شود.
  به گزارش سیدنی تایمز، به علت شیوع مصرف مكمل‌ های كلسیم و ویتامین D كه اساسا با هدف اصلی درمان یا پیشگیری از پوكی استخوان استفاده می ‌شوند، بسیاری از بیماران مبتلا به این سندرم نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا كرده‌ اند.
  به گفته ی محققان؛ آشكارترین راه كار برای پیشگیری از سندرم قلیای كلسیم، محدود كردن مصرف كلسیم به حداكثر 2/1 تا 5/1 گرم در روز است.
  دكتر گلدفارب در این باره گفت: مكمل ‌های كلسیم اگر به مقدار توصیه شده و استاندارد مصرف شوند نه تنها بی خطر بلكه حتی سودمند هم خواهند بود اما مصرف افراطی آن ها مشكل ساز می ‌شود.
  وی افزود: حتی در صورت مصرف دوز استاندارد، باز هم كنترل دقیق روی هر دارو عاقلانه است و توصیه می ‌شود كه به طور سالانه مقدار كلسیم خون در بیمارانی كه این مكمل یا مكمل‌ های ویتامین D را مصرف می ‌كنند، اندازه‌ گیری شود.
  این یافته در مجله انجمن نفرولوژی آمریكا منتشر شده است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.