اهميت تغذيه مناسب دانش آموزان

در حال نمایش 5 نوشته (از کل 5)
  • نویسنده
    s.samadi
    مشارکت کننده

ما هــــــر روز حداقل سه وعده غذا مي خوريم. ما با نوع غذائي كه انتخاب مي كنيم، با عادات غذائي، باورها و رفتار هاي غذائي مان ميلياردها سلول متفاوت را كه در دستگاههاي مختلف بدن فعاليت هاي فيزيولوژيك را سامان ميدهند تغذيه مي كنيم. اگر ندانيم اين سلولها چه نياز هائي دارند و در شرايط گوناگون مثل رشد، بارداري و شيردهي چگونه نيازشان دستخوش تغيير مي شود و اگر به صرف سير شدن، معده خود را با آنچه كه بهرحال فراهم مي شود پركنيم چه بساخود را در معرض مخاطرات شديد بيماريها و حتي عوارض غير قابل برگشت قرار دهيم .
    تغييرذائفه و عادات غذايي كار مشكلي است چون كودك كه سرسفره خانواده غذا مي خورد با باورها و عاداتي كه در آن خانواده جا افتاده و شكل گرفته بزرگ مي شود. اگر پدر ومادري غذائي را دوست نداشته باشند يا موادي را در دسترس نداشته باشند، قطعاً كودك با محروم شدن از آن و تحت تاثير رفتارهاي غذائي خانواده از دريافت آن غذابي نصيب مي ماند و ذائقه اش ديگر پذيرش آنرا پيدا نمي كند و او هم ديگر آن غذا را دوست نخواهد داشت .
    متاسفانه ما در كشورمان اين امكان را نداريم كه به كودكان مدارس يك وعده غذا بدهيم و با متنوع كردن اين وعده غذايي برذائقه و باورهاي آنان تاثير بگذاريم ولي حضور حدود 17 ميليون دانش آموزدر مدارس فرصتي طلائي بـــراي آموزش تغذيه است. پيامهاي ما اگرمناسب و اثر گذار باشند ، مي تواند تا حدود زيادي بر فرهنگ تغذيــــه اي آنان و نسل آينده اثر بگذارد.كودكان بايد از نياز سلولهاي خود و اينكه چگونه با تغذيه خوب مي توانند توانمندتر و كارآ شوند آگاه باشند. آنها بايد به راز خوراكـــــي هاي گوناگون و به پيام هاي زيبائي كه سبزيها و ميوه ها با تنوع رنگهاي خود بما مي دهند آگاه شوند.آنها بايد بــــياموزند كه بخش عمده بيماريهائي كه در خانواده هاي خود شاهد آن هستند و اغلب بزرگترهاي فاميل باآن روبرو مي شوند با تغذيه خوب و صحيح قابل پيشگيري است. اگر رنج ناشي از بيماري پدربزرگ ها يا مادربزرگها آنها را مي آزارد بايد با تغذيه و شيوه زندگي صحيح از هم اكنون راه را به لانه كردن بيماري درجسم و جان خود ببندند و درآينده براي نوه هاي خود پدر بزرگ و مادر بزرگ سالمتر و شادابتري باشند و اين تنها با تغذيه مناسب امكان پذيراست. تغذيه جسم و روان

madjd
    مدیرکل

ممنون ولی خیلی کلی گویی بود

zahra jamshidi
    مشارکت کننده

ممنون از مطلب بسیار مهم و مفیدتون
    به نظر من ، همون طور که اشاره شد یک راه اجرایی شده تغذیه سالم در گروه آسیب پذیر کودکان آموزش در مدارس می باشد که در کشور ما در بسیار از مدار س بسیار ضعیف عمل می شه .
    چه خوب بود اگر در همه مدارس از کارشناسان تغذیه مجرب به عنوان مربی تغذیه برای آموزش تغذیه سالم به کودکان استفاده بشه .

s.samadi
    مشارکت کننده

خواهش می کنم

nikbakht
    مشارکت کننده

آره به نکته خوبی اشاره کردید. خیلی مفید هست اگر کارشناسان تغذیه در مدارس هم حضور پیدا کنند. دختران دبیرستانی در معرض کمبود آهن هستند و اکثر دانش آموزان تغذیه سالم ومفید برای بدنشان را بلد نیستند و شاید در خانه هم کسی در این مورد با آنها بحث و گفتگو نکنه . من خودم یادمه که از جمله کسانی بودم که در سنین راهنمایی و دبیرستان از بوی شیر بدم می آمد و برای همین هرگز شیر نمی خوردم و ماست و دوغ را هم به ندرت و شاید در حد 2-3 بار در هفته و هر بار دو -سه قاشق ماست مصرف می کردم. فکر می کنم خیلی خوب هست اگر در مدارس کسی باشه که مدام اهمیت تغذیه سالم و الگوهای آن را برای دانش آموزان یادآوری کنه.

در حال نمایش 5 نوشته (از کل 5)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.